Google | Matematika | Vzdělávání

Google Lens se naučí řešit matematiku. Prostě vyfotíte rovnici a ukáže se výsledek

Google Lens se naučil nový jazyk. Sice to ještě pořád není čeština, ale tentokrát jde alespoň o řeč, kterou všichni používáme - tu matematickou. Nástroj bude brzy umět řešit rovnice a nabídne i postup, jak na ně. Novinka je určena hlavně pro studenty, kteří se kvůli pandemii koronaviru ještě dlouho nepodívají fyzicky do škol. 

Google technologii převzal od společnosti Socratic, kterou koupil minulý rok. Ta provozuje mobilní aplikaci s podobnou schopností, teď se jen přesunula do Google Lens. 

Klepněte pro větší obrázek
Google na svém blogu slibuje, že se jeho chytrý skener Lens naučí rozpoznávat a řešit matematické rovince a další výrazy

Vyfocené rovnice umí řešit i Microsoft a další

V podstatě se jedná o skener na ručně psané rovnice, který rozpozná text (OCR s prvky A.I.) a rovnou zobrazí výsledek. Nutno podotknout, že podobných aplikací s různou kvalitou rozpoznávání najdete v mobilních storech celý zástup.

Za zmínku stojí třeba Math Solver od Microsoftu, který skvěle doplňuje chytrý mobilní skener dokumentů Microsoft Office Lens. A pak tu je další podobná appka Photomath, Cymath a další.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Play Store i App Store jsou plné chytrých skenerů, které si poradí s rovnicemi i snímky dokumentů. Zleva: Microsoft Math Solver, Cymath, Photomath a Microsoft Office Lens

Řešení matematických úloh v Google Lens není jediná vzdělávací novinka, kterou společnost oznámila. Google Meet dostane v září možnost zobrazit až 49 osob naráz, takže vyučující nebudou mít problém sledovat celou svoji třídu. Do platformy také integruje svou digitální tabuli Jamboard.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Google Lens integrovaný do kamery na telefonech s Androidem. Technologie toho samozřejmě rozpozná mnohem více než jen Pražský hrad. Také čárové/QR kódy, detaily podniků atp. 

Za zmínku rovněž stojí, že ve vyhledávači Googlu je nyní až 100 výukových 3D objektů, které si mohou lidé zobrazit pomocí rozšířené reality. Třeba model atomu nebo lidskou kostru.

Diskuze (16) Další článek: Závan historie: software Boeingu 747 se i v roce 2020 aktualizuje pomocí 3,5″ disket

Témata článku: Google, Microsoft, Play Store, Android, Matematika, App Store, Výuka, Studium, Škola, Vzdělávání, Google Lens, Skener, Rovnice, Lens, Jamboard, Pražský hrad

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5