Google | DDoS

Google Jigsaw nabídne evropským politikům bezplatnou ochranu před DDOS útoky

Google Jigsaw nabídne evropským politikům bezplatnou ochranu před DDOS útoky

Volby do europarlamentu se blíží a s tím i riziko, že se někdo bude snažit ovlivnit kampaně nebo jim zabránit. Aby byla politická soutěž lépe ochráněna, inkubátor Googlu Jigsaw se rozhodl evropským politikům poskytnout bezplatný přístup k jejich nástroji Shield, který se snaží bránit DDOS útokům. Přiměl ho k tomu i incident, ke kterému došlo v Česku.

Shield je nástroj, který existuje již několik let a v minulosti jej Google zdarma nabízel například nejrůznějším lidskoprávním organizacím nebo veřejně prospěšným službám. Využívat jej mohli při volbách také američtí politici, pro ty evropské je to premiéra.

Nástroj se podobá ostatním službám, které ochranu před DDOS útoky nabízí. V podstatě jde o to, že stránky lidem zobrazí skrze proxy server spadající pod internetovou infrastrukturu Googlu, která dokáže poznat, pokud nějaký útok nastává a komunikaci optimalizovat tak, aby nedošlo k přetížení.

Mělo by to tudíž znamenat, že pokud se evropští politici a strany rozhodnou Shield využít, informace o nadcházejících volbách by minimálně před DDOS měly být ochráněny.

České volby jako příklad

Nástroj spadá pod širší iniciativu Jigsaw nazvanou Protect Your Election (Ochraňte své volby), která nabízí i další technická řešení, jak se mohou politické strany chránit před nejrůznějšími kybernetickými útoky.

„Charakter kyberútoků se neustále mění a technologie se musí vyvíjet. Proto Jigsaw posílá své lidi do světa, aby pomohli důležitým institucím naučit se používat běžné ochranné prostředky,“ vysvětloval tým na blogu.

Jako příklad, proč je třeba se chránit, Jigsaw uvádí i případ z Česka, kdy po parlamentních volbách v roce 2017 Český statistický úřad zažil právě masivní DDOS útok. Lidé tehdy krátkodobě nemohli sledovat sčítání hlasů na webech volby.cz volbyhned.cz a záležitost vyšeřoval Národní úřad pro kybernetickou a informační společnost. Podle inkubátoru je to jasný důkaz, že i v Evropě dochází k pokusům o poškození demokratických procesů.

Diskuze (1) Další článek: Samsung přestane v obalech používat klasický plast. A nabíječky telefonů udělá matné

Témata článku: Google, Bezpečnost, Evropa, Evropská unie, DDoS, Česká republika, Jigsaw, Nástroj, Český statistický úřad, Evropský politik, Evropský parlament, Inkubátor, Politik, DDoS útoky, Ochrana, Volby, Shield


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 222

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 114

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

** Vydatná snídaně patří přinejmenším půlstoletí k pilířům zdravé výživy ** Jenže lidé po celá tisíciletí nezačínali den tím, že si nacpali břicha a vyrazili za obživou ** Současné výzkumy nedokazují, že by vydatná snídaně pomáhala hubnout

Jaroslav Petr | 44