Google | DDoS

Google Jigsaw nabídne evropským politikům bezplatnou ochranu před DDOS útoky

Google Jigsaw nabídne evropským politikům bezplatnou ochranu před DDOS útoky

Volby do europarlamentu se blíží a s tím i riziko, že se někdo bude snažit ovlivnit kampaně nebo jim zabránit. Aby byla politická soutěž lépe ochráněna, inkubátor Googlu Jigsaw se rozhodl evropským politikům poskytnout bezplatný přístup k jejich nástroji Shield, který se snaží bránit DDOS útokům. Přiměl ho k tomu i incident, ke kterému došlo v Česku.

Shield je nástroj, který existuje již několik let a v minulosti jej Google zdarma nabízel například nejrůznějším lidskoprávním organizacím nebo veřejně prospěšným službám. Využívat jej mohli při volbách také američtí politici, pro ty evropské je to premiéra.

Nástroj se podobá ostatním službám, které ochranu před DDOS útoky nabízí. V podstatě jde o to, že stránky lidem zobrazí skrze proxy server spadající pod internetovou infrastrukturu Googlu, která dokáže poznat, pokud nějaký útok nastává a komunikaci optimalizovat tak, aby nedošlo k přetížení.

Mělo by to tudíž znamenat, že pokud se evropští politici a strany rozhodnou Shield využít, informace o nadcházejících volbách by minimálně před DDOS měly být ochráněny.

České volby jako příklad

Nástroj spadá pod širší iniciativu Jigsaw nazvanou Protect Your Election (Ochraňte své volby), která nabízí i další technická řešení, jak se mohou politické strany chránit před nejrůznějšími kybernetickými útoky.

„Charakter kyberútoků se neustále mění a technologie se musí vyvíjet. Proto Jigsaw posílá své lidi do světa, aby pomohli důležitým institucím naučit se používat běžné ochranné prostředky,“ vysvětloval tým na blogu.

Jako příklad, proč je třeba se chránit, Jigsaw uvádí i případ z Česka, kdy po parlamentních volbách v roce 2017 Český statistický úřad zažil právě masivní DDOS útok. Lidé tehdy krátkodobě nemohli sledovat sčítání hlasů na webech volby.cz volbyhned.cz a záležitost vyšeřoval Národní úřad pro kybernetickou a informační společnost. Podle inkubátoru je to jasný důkaz, že i v Evropě dochází k pokusům o poškození demokratických procesů.

Diskuze (1) Další článek: Samsung přestane v obalech používat klasický plast. A nabíječky telefonů udělá matné

Témata článku: Google, Bezpečnost, Evropa, Evropská unie, DDoS, Shield, Volby, Evropský politik, Evropský parlament, Český statistický úřad, Nástroj, Jigsaw, Ochrana, Inkubátor, DDoS útoky, Česká republika, Politik


Určitě si přečtěte

Tipy pro Google: Umí mnohem víc než jen vyhledávat, zkuste některé fígle

Tipy pro Google: Umí mnohem víc než jen vyhledávat, zkuste některé fígle

** Google není jen vyhledávací pole se dvěma tlačítky ** Můžete ho ovládnout pomocí parametrů a příkazů ** Kromě výsledků vyhledávání nabízí také další funkce

Karel Kilián | 14

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 36