Google | Akvizice | Fitbit

Google ještě nemá Fitbit jistý. Na obchod si posvítí Evropská komise

Akvizice Fitbitu nakonec proběhne až více než rok poté, co ji Google oznámil. Nebo také možná neproběhne vůbec. Do obchodu za 2,1 miliardy dolarů totiž vstoupila Evropská komise, která zahájila antimonopolní vyšetřování.

Očekává se, že využití nositelných zařízení v nadcházejících letech výrazně stoupne. Ruku v ruce s tím exponenciálně naroste i množství dat generovaných těmito zařízeními. Tato data poskytují klíčové informace o životě a zdraví uživatelů. Cílem našeho šetření je zajistit, aby kontrola Googlu nad těmito daty nenarušila hospodářskou soutěž,“ uvádí Margrethe Vestagerová, viceprezidentka Komise zodpovědná právě za hospodářskou soutěž.

Komise chce prověřit, jaký vliv by mělo spojení databází Googlu a Fitbitu za zdravotnický sektor a aby nový majitel neodstřihl uživatele Fitbitu od cizích platforem. Tedy aby náramky a hodinky šly nadále propojit i s iPhony, případně aplikacemi pro zdravý životní styl od třetích stran.

Největší důraz ale Komise dává na využití dat v reklamě. Obává se, že by Fitbit mohl jen upevnit roli Googlu v displejové i vyhledávací inzerci. Díky novým datům by získal další informace o uživatelích, takže by mohl ještě lépe cílit reklamu, a tím by získal konkurenční výhodu. Právě kvůli zneužití dominantního postavení již Komise udělila Googlu tři multimiliardové pokuty.

Google chce „sekat latinu“

Google již před měsícem řekl, že mu nejde o data, ale zařízení (hardware). Teď stejnou myšlenku na firemním blogu zopovakoval Rick Osterloh, viceprezident pro zařízení a služby. Google prý nechce zdravotní ani fitness data v reklamě využívat. Navíc slibuje, že zachová interoperabilitu s ostatními produkty či aplikacemi.

Podle Osterloha je prý nyní v oboru nositelné elektroniky silné konkurenční prostředí, kde významnou roli hrají značky Apple, Samsung, Garmin, Fossil, Huawei, Xiaomi a další. Samotný Google ale dosud hodinky nevyráběl, v čemž mu má pomoci právě Fitbit. Jeho koupí by prý hospodářská soutěž neutrpěla. Naopak se chce postarat o to, aby zákazníci dostali ještě lepší a levnější zařízení než doposud.

Komise o budoucnosti akvizice rozhodne do 90 dní. Nejpozději 9. prosince 2020 se tak dozvíme, jestli obchod povolí, případně za jakých podmínek.

Diskuze (4) Další článek: Satelitní poziční systémy: GPS, Galileo a řada dalších, o kterých se moc neví

Témata článku: Software, Google, Apple, Samsung, Huawei, iPhone, Akvizice, Evropská unie, Hodinky, Xiaomi, Fitbit, Garmin, Reklama, Fossil, Rick Osterloh, Zařízení, Hospodářská soutěž, Komise, Fitbitu, Margrethe Vestagerová, Uživatelé, Aplikace, Data, Evropská komise


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 27

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně