Google: Jaké země světa by ho nejraději celý smazaly?

Google spustil službu Government requests, která eviduje země, ve kterých úřady žadají promazávání dat z jeho databází. Česká republika v něm naštěstí není.

Google se snaží zbavit nálepky velkého bratra, který dnem i nocí dohlíží na naše data kdesi v internetovém mráčku. Jde to ale ztěžka, v mnoha oblastech se totiž stal přirozeným monopolem – byl prostě jediný nebo ekonomicky nejperspektivnější, kdo mohl nabídnout dané služby.

 

Přirozený monopol, máme se bát?

Typickým příkladem jsou reklamní systémy AdSense a AdWords, které v globálním měřítku drancují konkurenci, a pak samozřejmě vyhledávač. Na poli internetového nelineárního videa se stal Google jedničkou díky YouTube a API, pomocí kterého si může napsat klient každý výrobce chytré televize nebo mobilního telefonu.

Dalším pravděpodobným monopolem budou mapy, o kterých se už několik let spekuluje, že se stanou informační Mekkou budoucnosti. Proč zrovna mapy? Protože téměř každá informace na světě má geografický kontext. Ať už půjdete do obchodu nebo do hospody, ať už pojedete na dovolenou, nebo na webu vystavíte fotky, bude vás mimo jiné zajímat i otázka „kde“.

Geoinformace a „geokontext“

Google má dnes po ruce mnoho map, vážně mnoho map od stovek poskytovatelů včetně českého Geodisu, který Googlu prodal licenci na letecké snímky České republiky i Slovenska. Google, Microsoft a Yahoo Maps v posledních letech vyrostly do takových rozměrů, že se o ně začínají zajímat i úřady.

Přesné výsledky ve vyhledávači chce mít totiž každý, detailní letecké a realistické snímky se už ale nelíbí úřadům. Určitě si vzpomínáte na případ jistého kalifornského zákonodárce, který chtěl před dvěma lety v Google mapách rozmazávat veřejné budovy včetně škol. Podobné praktiky se ale na státní úrovni dějí už od dob prvních veřejných map.

Mažeme základny z Google map

Slavná nevadská základna medializovaná pod kódovým označením „Area 51“ se nedostala do mnoha vydání tištěných map a svého času byste ji nenašli i na veřejných satelitních snímcích. Dnes je situace samozřejmě jiná a vy můžete v dokonalém satelitní detailu studovat přistávací plochu a mezi ubikacemi vyhledávat zrezivělý létající talíř z Roswellu.

Klepněte pro větší obrázek
Oblast 51 na Google mapách: Dvě supertajná letadla? Najdete další?

S moderní technikou se na to dnes jde trošku jinak, a tak na webu vznikají celé komunity nadšenců, kteří v Google Mapách nebo na Bingu hledají nejrůznější státem posvěcené retuše. Letecká základna poblíž nevadského Groom Lake je tak prý ve skutečnosti mnohem větší, citlivá místa ale nahradil dokonalý digitální pouštní písek. Další retuší je prý „postižena“ střecha Bílého domu a vůbec celý areál americké prezidentské rezidentce, kde prý na snímcích chybí stanoviště tajné služby a obraný systém, který má být právě na střeše. Hledejte, hledejte.

Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek
V areálu Bílého domu je prý vyretušované rozmístění obranných stanovišť
Na druhém snímku pak holandský Leeuwarden a Bird's eye pohled v Bing mapách – takový malý pixelart

Pak ale samozřejmě existují i retuše, které samy přiznávají barvu. Tou nejznámější a nejbližší je pravděpodobně holandský Leeuwarden, ve kterém sídlí základna královského letectva a jedno z velících center NATO. Dalším případem je ještě o chlup bližší německý Ramstein, jehož obrovská americká základna je dodnes hojně využívaná pro operace v Asii a jak v Googlu, tak v leteckých mapách Microsoftu jsou některá místa podivně přeexponovaná – vybělená. Jedná se prostě o nový beton, nebo zasáhla vyšší moc?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jedno z velení NATO v Leeuwardenu: Tady si někdo hrál ve Photoshopu
Na druhém snímku německý Rammstein, který je v Google mapách reprezentovaný 10 let starým snímkem, zatímco okolí má mnohem mladší fotografie

Google Government requests

Google tedy vychází vstříc národním legislativám. Nerozmazává pouze mapy, maže také obsah z dalších služeb včetně YouTube a vychází nejrůznějším organům vstříc i v případně policejního šetření. Ostatně pokud jste si vytvořili Google účet, jistě dobře víte, že se na základě soudního rozhodnutí do vašeho profilu může podívat odpovědná osoba, případně o něj můžete i přijít.

Jak jsem ale napsal na začátku, Google se chce zbavit nálepky velkého bratra, snaží se tedy ukonejšit i nás – běžné smrtelníky a uživatele. Příkladem může být nová „služba“ Google Government requests, která shromažďuje a zveřejňuje statistiky žádostí ze strany úřadů o vstup na účet, případně žádosti o smazání nejrůznějších dat z Googlu.

Klepněte pro větší obrázek
Google data nejsou věčná...

Google nicméně přiznává, že z nejrůznějších právních důvodů nejsou data zcela přesná a některé záznamy prostě chybí. Zároveň v databázi nenajdete statistiku pro ty země, kde bylo v posledních šesti měsících malé množství žádostí o odstranění/náhled dat. Díky tomu není součástí databáze ani Česká republika. A to je dobře, znamená to totiž, že jsme buď slušní uživatelé, nebo že pro naše úřady není Google ještě příliš relevantní zdroj.

Ostatně v našich podmínkách ani nemá smysl něco rozmazávat, veškeré známé vojenské objekty totiž najdete na Google Mapách bez postihu. Tedy zatím.

Diskuze (42) Další článek: Nejlepší programy pro vylepšování HTML kódů

Témata článku: Google, Bezpečnost, Web, Právo, Země, Satelitní snímek, Bing Mapa, Area 51, Mapa bez, Letecká základna, Střecha, Nizozemsko, Jak, Letecký snímek, Google+, Letecká mapa, Létající talíř, Bing Maps, Rammstein, Mapa, Přesná data, Bílý dům, Svět, Odpovědná osoba, Malý pixel, Televize na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5