Google ignoruje Windows Phone. Microsoft zuří

Začalo to na podzim zrušením podpory ActiveSync, pokračovalo to sporem o absenci YouTube na Windows Phone a končí to bojem o mobilní mapy Googlu, které jsou nedostupné.

Rok 2012 byl s trochou nadsázky rokem studené války mezi Googlem a Applem. Studené proto, poněvadž se válčilo na jiném území, tedy alespoň optikou Googlu. V soudních tahanicích figuroval tu Samsung, tam zase HTC a kolem toho všeho obcházela Motorola. Google se vlastně namočil jen v jednom případě a s tím neměl Apple nic společného, šlo totiž o patentový spor s Oraclem o práva na části kódu Androidu.

FTC: Google není evil

V zákulisí toho všeho ale bobtnalo ještě jedno sílící nepřátelství. Po déle než ročním vyjednávání ukončila Federální obchodní komise (FTC) antimonopolní vyšetřování Googlu. Právníci internetové jedničky pendlovali mezi Mountain View a Washingtonem sem a tam a konkurenti Googlu se těšili, že firma konečně narazí a zaplatí tučnou pokutu. Podobný sentiment jistě cítil i nejeden pamětník v Redmondu, Microsoft totiž podobné vyšetřování zažil v 90. letech a firmu tehdy právní tahanicemi stály miliony dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Budova FTC ve Washingtonu. Federální obchodní komise toho řeší mnoho včetně některých patentových a jiných právních sporů, jednou z agend je ale i federální antimonopolní úřad

V případě Googlu se ovšem nic takového nekoná, podle FTC totiž pokorně sklonil hlavu a vyšel úřadu v některých bodech vstříc, takže si nakonec všichni podali ruce a přinejmenším v Americe má nyní Google zelenou. Americká média se ptají, jestli je to tím, že měl Google schopné lobbisty na těch nejvyšších místech, bývalý zkušený poradce FTC Tim Wu nicméně pro The New Republic napsal, že úkolem FTC není jen lacině trestat a udělovat miliardové pokuty, ale naopak chránit americký trh, kam patří i vyšetřovaný Google.

Google nemůže být podle FTC trestaný za to, že je velký a preferuje své vlastní služby. Mohl by být ale trestaný za to, pakliže by konkurenci schválně házel klacky pod nohy. V tomto směru připomíná Wu právě Microsoft a devadesátá léta, kdy tamní management nutil OEM partnery třeba k tomu, aby v žádném případě na své počítače neinstalovali konkurenční prohlížeč Netscape.

První úder: Google ignoruje ActiveSync

Nakonec je to právě Microsoft, který je z dohody mezi Googlem a FTC zklamaný asi nejvíce, Google totiž viditelně ignoruje jeho mobilní platformu Windows Phone, což je dnes docela problém, poněvadž Google je zároveň producentem klíčových mobilních aplikací a služeb.

Klepněte pro větší obrázek
Poštovní klient pro Windows 8 / Metro používá pro přístup k Gmailu protokol EAS 

Vše začalo už na sklonku roku, kdy Google oznámil, že brzy ukončí podporu protokolu EAS (Exchange ActiveSync), který nabízel pro alternativní přístup ke svému Gmailu, kontaktům a kalendáři. Samotný Google preferuje otevřené protokoly IMAP (pošta), CalDAV (kalendář) a CardDAV (kontakty). Optikou Googlu to byl docela logický krok v rámci čištění všemožného nepořádku, pro Microsoft to však byla hned dvojí rána. Za prvé to byla právě jeho technologie, a když někdo hodí přes palubu vaši technologii, tak to prostě zabolí, no a za druhé používal EAS pro přístup k Gmailu na své mobilní platformě Windows Phone a na Windows 8.

Na svém blogu sice Microsoft poradil uživatelům Gmailu, ať raději přejdou na Outlook.com, později ale oznámil, že se přeci jen přizpůsobí. Uživatelů Googlu je prostě mnoho a kdyby je Microsoft hodil přes palubu, tržní podíl Windows Phonu by se mohl ještě více scvrknout.

Provedl tedy tento krok Google skutečně jen v rámci technologické očisty a sjednocení, nebo v tom byla i konkurenční rivalita a malý políček Microsoftu? To se už asi nikdy nedozvíme.

Druhý úder: Google nedodá YouTube

Uběhlo pár týdnů, Google se dohodl s FTC a to už bylo pro Microsoft opravdu příliš. Viceprezident pro právní záležitosti Microsoftu Dave Heiner si na blogu nepřímo postěžoval, že rozhodnutí FTC není zrovna fér, protože Google Microsoft dlouhodobě ignoruje hned na několika frontách. Společným jmenovatelem je přitom opět hlavně Windows Phone.

Heiner poukazoval zejména na to, že na jeho mobilní platformě není k dispozici originální klient pro YouTube, což je dnes klíčová aplikace na všech hlavních mobilních platformách, a že se Google dlouhodobě nemá k tomu, aby se na tom něco změnilo.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Phone trpí absencí oficiálního klientu pro YouTube. K dispozici jsou jen neoficiální přehrávače, které ale mohou využívat jen omezených možností YouTube API a ostatní data musí ze serveru získávat pochybnou cestou – různými hacky a neoficiálními API, které může Google snadno blokovat.

Pokud bych byl majitel telefonu s WP, jako uživatele by mě to pochopitelně mrzelo také, ale pokud si vzpomenete na slova bývalého poradce FTC, je to pouze ignorace – nezájem, což není žádný monopolní přečin. Heiner nicméně kontruje v tom směru, že oficiální klient pro YouTube je i na iOS, tedy na platformě od konkurenčního producenta. Jak je možné, že Google vyvíjí pro iPhony a iPady a ignoruje Microsoft?

To už by mohlo něčím zapáchat, ale reakce Googlu je opět nanejvýš racionální – tržní podíl iOS je natolik významný, že jej nemůžeme ignorovat, proč bychom ale měli investovat své zdroje na tak maličkou platformu, kterou Windows Phone bezesporu je?

V těchto chvílích by se už možná rozezněl varovný majáček u Evropské komise, jejíž regulátoři uvažují přeci jen trošku jinak, FTC by ale nejspíše opět jen mávla rukou. Krásnou ukázkou rozdílného přístupu je třeba dnes už snad skoro zapomenutý a v podstatě obtěžující ballot screen, tedy vynucený výběr webového prohlížeče po instalaci Windows, aby si náhodou uživatel hned nevybral odjakživa výchozí Internet Explorer. Opera a další firmy s tímto požadavkem uspěly v Evropě, v USA by nicméně nejspíše narazily.

Možná si v těchto chvílích opět vzpomenete na soudní tahanice Microsoftu v Americe, kde se v 90. letech bouřily mnohé státy federace vůči předinstalovanému prohlížeči, nicméně Tim Wu dodává, že Microsoft tehdy dopadl, jak dopadl, hlavně proto, že při vyšetřování vypadlo z jeho skříní mnohem více kostlivců, než bylo zdrávo – třeba právě lapálie s blokovanou instalací Netscapu.

Takže co tento spor? Skutečně Google všemožně blokuje vývoj přehrávače YouTube pro Windows Phone, aby aktivně stlačil jeho tržní podíl na minimum, nebo je to opět dáno prostě tím, že firma nechce investovat do vývoje pro marginální platformy? Ani na tuto otázku asi nikdy nenajdeme spolehlivou odpověď.

Třetí úder: Google blokuje přístup k mapám

Událost z minulého víkendu však už nahlodala i některá média, internetem se totiž začaly šířit zkazky o tom, že Google začal (opět) na Windows Phonu blokovat přístup ke svým webovým mapám. A skutečně; pokud v mobilním Internet Exploreru navštívíte adresu mapy.google.cz, nezobrazí se vám kapesní verze mapového portálu, ale stránka vás přesměruje na mobilní stránku Googlu.

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní mapy Googlu se v Internet Exploreru nespustí, namísto toho vás přesměrují na mobilní web Googlu

Podle prvního vyjádření Googlu toto rozhodnutí padlo nejdříve proto, že mapový portál pro mobily vyžaduje webové jádro Webkit (iOS, Android) a to Internet Explorer jednoduše nemá. Pak ovšem zůstává otázkou, proč nebyly mobilní mapy na Windows Mobile zablokované odjakživa a proč se tak stalo až nyní, týden poté, co se veřejně rozzlobil viceprezident Microsoftu a pokáral Google, že nespolupracuje.

Tvrzení Googlu přitom není úplně přesné. Mobilní mapy jsou sice skutečně optimalizované pro Webkit, jak je pak ale možné, že se normálně zobrazí i v mobilní Opeře a Firefoxu, tedy v prohlížečích, které mají vlastní vykreslovací technologii? V mobilním Firefoxu docela fungují, v Opeře je to nicméně tragédie, ale ani zde k žádnému přesměrování nedojde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přestože jsou mapy optimalizované pro Webkit, v mobilním Firefoxu a Opeře se zobrazí, i když nefungují ideálně. Pouze na Windows Phonu je Google rovnou přesměruje na stránku vyhledávače.

Google se ke kauze vyjádřil ještě jednou a to tak, že po přezkoušení přišel na to, že je už mobilní Internet Explorer alespoň trochu použitelný a mapový portál se v něm tedy nakonec přeci jen zobrazí, přestože nebude stejně jako v Opeře a Firefoxu fungovat úplně nejlépe.

Skutečné nepřátelství, nebo tržní realita?

Nezní to už všechno přeci jen trošku podezřele? Během měsíce jsme tu měli tři spory o Windows Phone mezi Microsoftem a Googlem, který zároveň už dříve oznámil, že ho momentálně příliš nezajímá ani operační systém Windows 8 a jeho Metro. Pokud bychom byli nedůvěřiví, můžeme za tím vším vidět skutečný konkurenční spor v mantinelech amerických pravidel, ale možná za hranou těch evropských, v což doufá hlavně Microsoft, poněvadž Evropská komise má o Google dlouhodobý zájem.

Na celý případ ale můžeme stejně tak pohlížet zcela opačnou optikou. Byl to právě Google, který vždy dodával své desktopové programy nejprve na Windows a teprve poté na ostatní systémy. Byl to právě Google, který dodal pro Windows 8 svůj prohlížeč Chrome včetně podpory Metra. Kvality dotykového Chromu na Windows 8 jsou sice tristní (optimalizace pro ovládání prsty je velmi slabá včetně GUI a chybí i základní pinch-to-zoom), ale Googlu nelze upřít snahu, kterou korunoval vývojem vyhledávací aplikace pro Metro, která staví na jádře Trident, tedy na Internet Exploreru 10.

To všechno ale není nic zvláštního. Google to dělal jednoduše proto, že je desktopový Windows nejrozšířenější platforma, zatímco Windows Phone je pro něj se svým tržním podílem krajně nezajímavý. Nakonec tedy záleží jen na vás, ke které verzi příběhu se připojíte. Je Google zlý oligarcha, který nevhodně útočí na konkurenci, nebo Microsoft jednoduše není schopen z Windows Phonu ani po letech postavit tržně zajímavou platformu, a Google jej proto jednoduše ignoruje?

Diskuze (254) Další článek: Je tu nejvýkonnější flash disk od Kingstonu: USB 3.0 a kapacita 1 TB [CES]

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, Mobility, Windows Phone, Washington, Opačná realita, Phone, Ostatní data, Alternativní přístup, Konkurenční prohlížeč, Konkurenční Google, Dotykové mobilní telefony Samsung, První úder, Tučná pokuta, Patentový spor, Microsoft Windows, Ostatní systém, Společný jmenovatel, Mobilní Windows, Federální úřad, Netscape, Konkurenční spor, Konkurenční platforma, Právní záležitost, Nejlepší mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky