Google I/O 2016: Google ukázal hromadu novinek, ničím ale neohromil

  • Google na své výroční konferenci I/O předvedl novinky
  • Vše cílí k umělé inteligenci a přirozené komunikaci s aplikacemi
  • Značně se také angažuje ve virtuální realitě

Dnes od 19:00 našeho času začala úvodní keynote na Google I/O 2016, výroční vývojářské konferenci Googlu. Přednáška, která celou několikadenní akci odstartuje, tradičně odhaluje novinky Googlu pro tento rok. 

Akci můžete sledovat online na oficiálním streamu (k dispozici je i záznam) nebo 360stupňovém záběru přes Youtube, ale pokud nerozumíte anglicky nebo nechcete sledovat celou dvouhodinovou přednášku, můžete kouknout na náš průběžně aktualizovaný výpis toho nejzajímavějšího:

21:03: Konec přenosu.

21:00: Sundar Pichai opět na pódiu, mluví o pokroku TensorFlow, umělé inteligenci, Google Cloud Platform a škálování hardwaru. Google vyvinul vlastní čip TPU – Tensor Processing Unit, který je mnohem efektivnější než grafické čipy pro umělou inteligenci, respektive učení pomocí hlubokých neuronových sítí.

Klepněte pro větší obrázek

20:50: Chrome – více než miliarda uživatelů používá prohlížeč Chrome. Android Studio používá miliony vývojářů po celém světě, nová verze 2.2 bude mít 10x rychlejší buildování a 3x rychlejší emulaci. K dispozici je nový layout designer pro rychlejší design mobilních aplikací s optimalizací rychlosti. Pokročilejší testování a analýza aplikací a rozšířená podpora C++. Google uvedl novou verzi Firebase (Analytics, úložiště, notifikace, reportování, dynamické odkazy, vzdálená konfigurace) - vše neomezené a zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Android Instant Apps – rychlé spuštění mobilní aplikace bez nutnosti instalace, technologie funguje na bází streamingu a stáhnutí pouze kódu, který byl nutný k zobrazení dané části aplikace (deep link v aplikaci). Aplikace na to musí být přizpůsobená, upravení kódu by nemělo trvat více než jeden den pro běžné aplikace. Podpora bude až ke starší verzi Androidu (Jelly Bean)

Klepněte pro větší obrázek

20:30: Android Wear 2.0 – první verze využívalo 100 rozdílných designů nositelností od různých výrobců. Většina funguje s Androidem i iOS. Na hlavní obrazovce lze nyní zobrazit jakoukoli informaci z jakékoli aplikace. Podpora rozpoznávání psaného textu s posouváním obrazovky. Aplikace mohou fungovat samostatně bez nutnost mobilního telefonu, včetně podpory mobilní sítě v chytrých hodinkách.

Klepněte pro větší obrázek

 

20:10:  Android N – vylepšení v oblasti výkonu – JIT kompiler, Vulkan API (lepší než OpenGL, rychlosti instalace aplikací, bezpečnosti – lepší šifrování, automatické aktualizace v pozadí, včetně instalace. Google chrání přes miliardu uživatelů mobilního Chromu s varováním proti malwarem stránkám. SafetyNet každý den provede miliardu testů aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Produktivita - nově lze zavřít všechny běžící aplikace v pozadí, některé starší a dlouho nepoužívané se automaticky zavřou. Podpora rozdělené obrazovky (telefony, tablety) a PIP (Obraz v obraze, týká se Android TV). Notifikace lze rychle a snadno nastavovat.

Klepněte pro větší obrázek

Android N má celkem 250 novinek a bude uveden ke konci léta. Beta bude dostupná dříve pro podporovaná zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Daydream – platforma pro kvalitní mobilní virtuální realitu. Optimalizace end-to-end pro kvalitní mobilní zážitek. Základem je splnění hardwarových specifikací telefonu, poté je k dispozici VR mód s nízkou latencí pod 20 ms. Velký počet výrobců bude podmínky splňovat u nových modelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Google připravil i speciální a velmi jednoduchý ovladač do jedné ruky s integrovaným gyroskopem a akcelerometrem. Jedná se o referenční model, stejně jako kryt s čočkami pro telefon.

Klepněte pro větší obrázek

Daydream Home je verze Google Play pro aplikace určené pro VR. Google Play Movies , Street View, Photos i Youtube budou v základu k dispozici.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

19:55:  Google Allo – chytrá komunikační aplikace s integrovaným Google Asistentem. Jednotlivé odeslané zprávy lze zvětšit i zmenšit, lze také rychle odpovídat na otázky předpřipravenými odpověďmi. Vytváří automatické odpovědi i když vám někdo pošle fotografii, protože pochopí, co je na fotce. Google této technologii říká „Smart reply“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Integrovaný Google Asistent umožní oběma stranám například z odeslané fotky špaget zobrazit blízké italské restaurace s možností rezervace. Vše přímo v chatu a bez přerušení či nutnosti odcházet z aplikace.

Konverzovat lze i přímo s Asistentem v odděleném chatovacím okně. Asistent je napojen na většiny služeb Googlu, takže se dokáže bavit o všech možných oblastech a odpovídat. Allo bude mít anonymní režim s end-to-end šifrováním s nastavitelným mizením zpráv. Google plánuje v budoucnu přidávat další bezpečnostní funkce.

Klepněte pro větší obrázek

Google Duo – videoverze komunikační aplikace Allo, rovněž s end-to-end šifrováním. Speciální funkcí je „Knock knock“ („Ťuky ťuk“), kdy je možné vidět kameru volajícího ještě než zvednete videohovor. Používá nový protokol QUIC s optimalizací celého videopřenosu, aby byl perfektně plynulý i při špatném příjmu s automatickým přepínáním mezi mobilní sítí a Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek

Obě aplikace budou dostupné v létě pro Android i iOS.

 

19:30: Google Home – domácí zařízení dostupné během tohoto roku. Využívání Asistenta pro hudbu, úkoly a dotazy. Spodní část může mít různé barvy a nemá žádná tlačítka. Jde o spekulovanou konkurenci Amazon Echo. Umožňuje propojení s Google Cast pro propojení s reproduktory nebo televizemi. Vše půjde hlasově ovládat přes Google Home.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

 

19:10: Google představil Asistent – každý bude mít „vlastní Google“, který chápe otázky a návaznosti otázek. Chytré pochopení dotazů jako „Co dnes dávají v kině“ – zobrazí nabídku filmů v nejbližším kině. Upřesníte, že chcete jít s dětmi a Asistent ukáže filmy vhodné i pro děti. Přirozenou lidskou řečí řeknete, ať zajistí lístky a Asistent vše zajistí, koupí a pošle čarový kód třeba rovnou do vašich chytrých hodinek.

Klepněte pro větší obrázek
Nová podoba Google Now je zdá se Google Assistant

 

19:05: Úvodní proslov si vzal šéf Googlu Sundar Pichai a přivítal více než 7 000 lidí. Google byl založen před 17 lety, kdy bylo na internetu jen 300 milionů lidí. Dnes je připojeno více než tři miliardy lidí a stále více věcí dělají na mobilním zařízení. 50 % dotazů přichází z mobilních telefonů, přičemž 20 % dotazů je hlasových (Google Now). Na dotaz přitom Google poskytuje bohaté multimediální výsledky a nikoli pouze odkazy.

Klepněte pro větší obrázek

Google neustále vylepšuje hlasové rozpoznávání, které si poradí se šumem v pozadí nově o 25 % lépe než dříve. Google přeloží přes 140 miliard slov

19:00 Začátek keynote Google I/O 2016


Co se od Googlu letos očekává:

Android N – to je jistota, novou verzi Androidu uvádí Google na I/O vždy. Zatím jsou ale dostupné jen střípky toho, co by měl nový Android umět. Bude to zřejmě práce s okny a vůbec připravenost na desktopové nasazení, nebo přímá podpora pro zobrazení virtuální reality

Virtuální realita – do té by se měl Google vrhnout ve větší míře. Očekává se představení nového zařízení, které poskytne virtuální realitu na vyšší úrovni než papírový Cardboard. 

Projekt Chirp – toto je věc ještě trochu opředena tajemstvím, ale mělo by se jednat o nové zařízení pro domácnosti, které zastoupí „asistentku“ Google Now z mobilu. Prostě věc, která vám odpoví na otázky, zapíše úkoly, nebo bude ovládat prvky chytré domácnosti tak, jak to známe ze sci-fi filmů. Google v tomto ale nebude průkopník, jen dožene Amazon Echo

Projekt Brillo – řešení pro chytré domácnosti, neboli osekaný Android pro internet věcí. Není to nic nového, tento projekt už se pár let vyvíjí (dříve pod názvem Android@Home), ale teď bychom se v souvislosti s projektem Chirp mohli dočkat zajímavých novinek. 

Project Tango – projekt zabývající se snímáním prostoru a identifikaci objektů v něm představil Googlu už před dvěma lety. Nyní se očekává nějaký výraznější posun a dost pravděpodobně i koncové zařízení, které, na rozdíl od prvního vývojářského prototypu, bude dostupnější. Opět by to mohlo být v souvislosti s virtuální realitou. 

Project Aura – loni na podzim prosákly informace o nástupci Google Glass.  Zařízení by mělo cílit především na podniky, ale mohlo by to být něco, čím by se chtěl Google pochlubit. 

Nexus – odhaleny by mohly být i nová zařízení řady Nexus, které poté přijdou na předvánoční trh s Androidem N. A nemusí zůstat jen u telefonů... 

Chrome OS – O desktopovém operačním systému Chrome OS by měla padnou řeč už jen proto, že se před časem šuškalo o jeho konci a zastoupení desktopovou verzí Androidu N. 

Android Wear – těžko odhadovat, co nového Google do operačního systému pro chytré hodinky doplní, ale podle množství naplánovaných přednášek a workshopů toho nebude málo

Android Pay – očekává se razantní rozšíření platební metody do světa. 

Android Auto – Google dál vehementně testuje a vyvíjí autonomní vozidla. V tomto směru nečekáme žádná překvapivá odhalení, ale zřejmě se Google pochlubí, jak s vývojem pokročil. 

Co Google na I/O představil v minulých letech:

Diskuze (13) Další článek: Apple bude v Indii spouštět vlastní akcelerátor pro startupy

Témata článku: Google, C++, Sundar Pichai, Google Duo, Google I/O, NEO, Android Auto, TensorFlow, Chytré hodinky s telefonem, Předvánoční trh, Mobilní telefony od 02, Chirp, Jelly Bean, Ťuk Ťuk, Nová podoba, Úvodní proslov, Aplikace pro chytré hodinky, Mobilní telefony do 2000, Streaming, Google I / O, Oblast výkonu, Reply, Google+, Ale, Chytré hodinky android