Google | Evropa | Sundar Pichai

Google hodlá během dvou let investovat 3 miliardy eur do rozšíření evropských datacenter

Google hodlá během dvou let investovat 3 miliardy eur do rozšíření evropských datacenter

Google chce v příštích dvou letech investovat 3 miliardy eur (v přepočtu 78 miliard korun) do rozšíření svých evropských datových center. Na tiskové konferenci ve finských Helsinkách to uvedl výkonný ředitel Sundar Pichai a zprávu následně publikovala agentura Reuters.

Plány zahrnují například investici ve výši 600 milionů eur do finského datového centra Hamina, čímž celkové investice do objektu vzrostou na dvě miliardy. Tato čísla uvedl na společné tiskové konferenci finský předseda vlády Antti Rinne s konstatováním, že se jedná o „fantastické zprávy pro Finsko“.

S Finskem v čele

Google již má v Hamině jedno datové centrum, kde investoval 800 milionů eur do přestavby z původní staré továrny na výrobu papíru, kterou v roce 2009 koupil od papírenské firmy Stora Enso.

Datové centrum používá mořskou vodu z Finského zálivu ke snížení množství energie používané při chlazení. V květnu společnost uvedla, že investuje 600 milionů eur do nového datového centra na stejném místě.

„Naše datové centrum Hamina je významnou hnací silou hospodářského růstu a příležitostí,“ uvedl Pichai v pátek 20. září na blogu. „Slouží také jako model udržitelnosti a energetické účinnosti pro všechna naše datová centra.“

Hlavně ekologicky!

Další evropská datacentra Googlu se nacházejí v Nizozemsku, Irsku a Belgii. Jsou důležitou součástí cloud computingu, kde ukládání a zpracování dat probíhá přes internet. Obvykle vyžadují obrovské množství energie, proto Google nezapomněl zmínit svůj závazek minimalizovat jejich dopad na životní prostředí.

Konkrétně počítá s investicí ve výši miliardy eur do energetické infrastruktury. Ta bude čítat mořskou větrnou elektrárnu v Belgii, pět solárních farem v Dánsku, dva projekty využívající větrnou energii ve Švédsku a dvě větrné farmy ve Finsku. Tím Google více než zdvojnásobí kapacitu obnovitelných zdrojů energie, která bude téměř odpovídat spotřebě elektřiny ve finském datovém centru.

Podle studie zveřejněné společností Copenhagen Economics generují investice Googlu v regionu ekonomickou aktivitu, díky které vzniklo více než 13 tisíc pracovních míst na plný úvazek.

Diskuze (2) Další článek: V benchmarku GeekBench se objevil procesor Intel Core i9-10900X. Chystá se výkonné desetijádro

Témata článku: Google, Internet, Evropa, Investice, CEO, Energie, Finsko, Sundar Pichai, Švédsko, Datové centrum, Nizozemsko, Centrum, Reuters, Udržitelnost, Rozšíření, Helsinky, Irsko, Miliarda eur, Euro, Dánsko, Belgie, Hod, Datacentrum


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky