Google | Android | SMS

Google hasí problém: kvůli vadné aktualizaci nefungovaly SMS na některých mobilech s Androidem

Google v uplynulých letech postupně vyčlenil z Androidu celou řadu funkcí, aby je mohl snadněji aktualizovat. Může tak například záplatovat nalezené chyby, aniž by byla nutná aktualizace celého firmwaru. I přes tento přístup se občas „povede“ něco pokazit.

To je i případ nedávné aktualizace komponenty Služby operátora (v originále Carrier Services; balíček com.google.android.ims). Po vydání verze s číslem 50 ze 2. prosince si mnozí uživatelé začali stěžovat na problémy s odesíláním a přijímáním SMS, informuje 9to5Google.

Nefungující SMS

Po aktualizaci, která ve většině případů proběhla automaticky, odmítaly některé telefony Samsung, OnePlus, LG, Motorola a TCL odesílat a přijímat textové zprávy. Mnoho dotčených uživatelů se obrátilo na podporu svých operátorů, protože oprávněně předpokládali, že se jedná o problém na jejich straně.

Později se ukázalo, že u operátora chyba není – stačilo přehodit SIM kartu do jiného telefonu a jako mávnutím kouzelného proutku SMS začaly chodit oběma směry. Pomalu ale jistě začínalo být jasné, že jde o softwarový problém.

Google se k situaci nijak oficiálně nevyjádřil, nicméně všímaví uživatelé zaznamenali, že 10. prosince v Obchodě Play nahradil aplikaci Služby operátora starší verzí 48. Po její instalaci začaly krátké textové zprávy na postižených telefonech opět fungovat.

Pátrání po příčině

Aplikace Služby operátora je málo známá součást systému Android, která se v Obchodě Play objevila v roce 2017. Je součástí systému Android IP Multimedia Subsystem (IMS) – kolekce standardů, které umožňují telefonu připojit se k mobilní síti a přenášet hlas, video a text, včetně Voice over LTE, volání přes Wi-Fi a dalších.

Tip: Týden Živě: Chceme Android na Windows?

Ačkoli se server 9to5Google obrátil na Google s žádostí o vyjádření k tomuto problému, nedočkal se odpovědi. Zajímavostí je fakt, že přestože je aplikace nainstalována na více než miliardě telefonů, potíže se SMSkami měly jen telefony určitých značek.

Pokud tedy na svém telefonu řešíte problémy s odesíláním a příjmem SMS, doporučujeme jako první odinstalovat aktualizace. Tuto možnost najdete v Nastavení-Aplikace-Služby operátora. Následně proveďte z Obchodu Google Play aktualizaci na verzi 48, případně si můžete stáhnout její instalační balíček ze serveru APKMirror.

Diskuze (8) Další článek: Nvidia nestíhá nejen s grafickými kartami pro hráče. Dodávky váznou i pro datacentra

Témata článku: Google, Windows, Aktualizace, Samsung, Android, Motorola, Wi-Fi, SMS, TCL, Aplikace, Odesílání, Telefon, Součást systému, IMS, Operátor, Google Play, Obchod Play


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5