Google | Android | SMS

Google hasí problém: kvůli vadné aktualizaci nefungovaly SMS na některých mobilech s Androidem

Google v uplynulých letech postupně vyčlenil z Androidu celou řadu funkcí, aby je mohl snadněji aktualizovat. Může tak například záplatovat nalezené chyby, aniž by byla nutná aktualizace celého firmwaru. I přes tento přístup se občas „povede“ něco pokazit.

To je i případ nedávné aktualizace komponenty Služby operátora (v originále Carrier Services; balíček com.google.android.ims). Po vydání verze s číslem 50 ze 2. prosince si mnozí uživatelé začali stěžovat na problémy s odesíláním a přijímáním SMS, informuje 9to5Google.

Nefungující SMS

Po aktualizaci, která ve většině případů proběhla automaticky, odmítaly některé telefony Samsung, OnePlus, LG, Motorola a TCL odesílat a přijímat textové zprávy. Mnoho dotčených uživatelů se obrátilo na podporu svých operátorů, protože oprávněně předpokládali, že se jedná o problém na jejich straně.

Později se ukázalo, že u operátora chyba není – stačilo přehodit SIM kartu do jiného telefonu a jako mávnutím kouzelného proutku SMS začaly chodit oběma směry. Pomalu ale jistě začínalo být jasné, že jde o softwarový problém.

Google se k situaci nijak oficiálně nevyjádřil, nicméně všímaví uživatelé zaznamenali, že 10. prosince v Obchodě Play nahradil aplikaci Služby operátora starší verzí 48. Po její instalaci začaly krátké textové zprávy na postižených telefonech opět fungovat.

Pátrání po příčině

Aplikace Služby operátora je málo známá součást systému Android, která se v Obchodě Play objevila v roce 2017. Je součástí systému Android IP Multimedia Subsystem (IMS) – kolekce standardů, které umožňují telefonu připojit se k mobilní síti a přenášet hlas, video a text, včetně Voice over LTE, volání přes Wi-Fi a dalších.

Tip: Týden Živě: Chceme Android na Windows?

Ačkoli se server 9to5Google obrátil na Google s žádostí o vyjádření k tomuto problému, nedočkal se odpovědi. Zajímavostí je fakt, že přestože je aplikace nainstalována na více než miliardě telefonů, potíže se SMSkami měly jen telefony určitých značek.

Pokud tedy na svém telefonu řešíte problémy s odesíláním a příjmem SMS, doporučujeme jako první odinstalovat aktualizace. Tuto možnost najdete v Nastavení-Aplikace-Služby operátora. Následně proveďte z Obchodu Google Play aktualizaci na verzi 48, případně si můžete stáhnout její instalační balíček ze serveru APKMirror.

Diskuze (8) Další článek: Nvidia nestíhá nejen s grafickými kartami pro hráče. Dodávky váznou i pro datacentra

Témata článku: Google, Windows, Android, Wi-Fi, Samsung, Aktualizace, Motorola, SMS, TCL, Google Play, Operátor, IMS, Součást systému, Telefon, Aplikace, Odesílání, Obchod Play, Telefony s Androidem na Heureka.czQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Co se naučíte, když si pustíte video přednášky dvojnásobnou rychlostí? Víc než si nejspíš myslíte

Co se naučíte, když si pustíte video přednášky dvojnásobnou rychlostí? Víc než si nejspíš myslíte

** Co se studenti naučí z videa přednášky přehrávaného dvojnásobnou rychlostí? ** Skoro tolik, co z videa pouštěného normální rychlostí **Mohou tak výrazně ušetřit čas a zefektivnit studium

Jaroslav Petr
VzděláváníStudium