Google | Programování | Javascript

Google Grasshopper: Další pokus, jak naučit programovat i naprosté zelenáče

Google Grasshopper: Další pokus, jak naučit programovat i naprosté zelenáče

Web je plný interaktivních učebnic programování – jedním z největších katalogů je třeba (placená) CodeAcademy. Stačí zvolit programovací jazyk a web vás poté skrze interaktivní příklady rozdělené do jednotlivých lekcí provede celým kurzem.

Svoji relativně univerzální učebnici programování pro naprosté zelenáče má i Google. Jmenuje se Grasshopper a k dispozici je na mobilech a nově i na desktopu ve formě webové aplikace.

Grasshopper se zájemce pokusí naučit programovat v Javascriptu, přičemž je určený dospělým, kteří o programování nevědí zhola nic, anebo se s ním setkali leda tak v hodinách informatiky, kde napsali pár řádků v Pascalu nebo jiném studijním jazyku 90. let.

Klepněte pro větší obrázek
Začátky jsou snadné, aneb konstrukce francouzské vlajky z barevných bloků voláním funkcí s různými parametry. Zelenáč by měl prakticky pochopit, jak se takové volání vlastně zapisuje.

Na stranu druhou se ale nejedná ani o infantilní blokové programování pro děti. Namísto barevných bloků začnete v první lekci za sebe skládat rovnou volání jednotlivých funkcí a v pravém panelu uvidíte, co vlastně dělají.

Od primitivních příkladů budete postupně přicházet k těm praktičtějším a objevovat Javascript, který autoři zvolili jako univerzální příklad jazyka, s jehož základní znalostí snadno pochopíte i jakýkoliv jiný současný programovací jazyk počínaje C/C++ a konče Pythonem.

Klepněte pro větší obrázek
Webový editor a běhové prostředí Grasshopper a kurz programování webových stránek podle Googlu. Po splnění každého z dílčích úkolů očekávejte fanfáru.

Jak už tomu ale v životě bývá, amatér se nejlépe naučí programovat až vlastní praxí – tedy tak, že chce vyřešit nějaký konkrétní problém, a tak si jej prostě naprogramuje. Nehledě na to, jaký jazyk k tomu nakonec použije.

Programování se ale určitě nebojte. Všechny jazyky do jednoho jsou totiž bez nadsázky mnohem jednodušší než třeba německá gramatika. Ostatně, celé programování spočívá jen v tom, že chcete libovolný výpočetní problém vyjádřit pomocí několika málo klíčových slov a speciálních znaků.

Dobří programátoři se, zjednodušeně řečeno, od amatérů liší jen v tom, že daný problém vyjádří efektivněji než začátečník.

Diskuze (8) Další článek: Trump rozhodl, tak Adobe všem ve Venezuele zablokuje Photoshop. Software jako služba má svá rizika

Témata článku: Google, Web, Programování, Programování pro děti, Javascript, Python, HTML5, Programovací jazyk, Grasshopper, Volání, Příklad, Zelenáč, Jazyk


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky