Google Grasshopper: Další pokus, jak naučit programovat i naprosté zelenáče

Google Grasshopper: Další pokus, jak naučit programovat i naprosté zelenáče

Web je plný interaktivních učebnic programování – jedním z největších katalogů je třeba (placená) CodeAcademy. Stačí zvolit programovací jazyk a web vás poté skrze interaktivní příklady rozdělené do jednotlivých lekcí provede celým kurzem.

Svoji relativně univerzální učebnici programování pro naprosté zelenáče má i Google. Jmenuje se Grasshopper a k dispozici je na mobilech a nově i na desktopu ve formě webové aplikace.

Grasshopper se zájemce pokusí naučit programovat v Javascriptu, přičemž je určený dospělým, kteří o programování nevědí zhola nic, anebo se s ním setkali leda tak v hodinách informatiky, kde napsali pár řádků v Pascalu nebo jiném studijním jazyku 90. let.

Klepněte pro větší obrázek
Začátky jsou snadné, aneb konstrukce francouzské vlajky z barevných bloků voláním funkcí s různými parametry. Zelenáč by měl prakticky pochopit, jak se takové volání vlastně zapisuje.

Na stranu druhou se ale nejedná ani o infantilní blokové programování pro děti. Namísto barevných bloků začnete v první lekci za sebe skládat rovnou volání jednotlivých funkcí a v pravém panelu uvidíte, co vlastně dělají.

Od primitivních příkladů budete postupně přicházet k těm praktičtějším a objevovat Javascript, který autoři zvolili jako univerzální příklad jazyka, s jehož základní znalostí snadno pochopíte i jakýkoliv jiný současný programovací jazyk počínaje C/C++ a konče Pythonem.

Klepněte pro větší obrázek
Webový editor a běhové prostředí Grasshopper a kurz programování webových stránek podle Googlu. Po splnění každého z dílčích úkolů očekávejte fanfáru.

Jak už tomu ale v životě bývá, amatér se nejlépe naučí programovat až vlastní praxí – tedy tak, že chce vyřešit nějaký konkrétní problém, a tak si jej prostě naprogramuje. Nehledě na to, jaký jazyk k tomu nakonec použije.

Programování se ale určitě nebojte. Všechny jazyky do jednoho jsou totiž bez nadsázky mnohem jednodušší než třeba německá gramatika. Ostatně, celé programování spočívá jen v tom, že chcete libovolný výpočetní problém vyjádřit pomocí několika málo klíčových slov a speciálních znaků.

Dobří programátoři se, zjednodušeně řečeno, od amatérů liší jen v tom, že daný problém vyjádří efektivněji než začátečník.

Téma: Programování pro děti

programovaniprodeti.jpgAlgoritmické myšlení, logické uvažování, dovednost analyzovat problém a najít jeho řešení… to se hodí už dnes a do budoucna budou tyto schopnosti čím dál důležitější. Zábavnou formou se k nim vyplatí vést i děti. Sledujeme pro vás dostupné nástroje, stavebnice, služby a postupy.

Doporučujeme speciál Computeru Programování pro děti. Za 99 Kč si ho můžete objednat online a během několika dnů vám dorazí do poštovní schránky.

Diskuze (8) Další článek: Trump rozhodl, tak Adobe všem ve Venezuele zablokuje Photoshop. Software jako služba má svá rizika

Témata článku: Google, Programování, Web, Python, Programování pro děti, HTML5, Javascript, Zelenáč, Jak, Grasshopper, GRASS, Volání, Programovací jazyk, Jazyk, Příklad