Google Glass: první dojmy, videa i podrobné info

První zájemci získali speciální verzi Google Glass Explorer k testování, k dispozici jsou podrobné informace i dojmy z používání.

V oblasti nové generace mobilních zařízení, které lze nosit přímo na těle, se o první významnější revoluci pokouší Google. Minulý rok oficiálně představil projekt Glass – chytré brýle, které lze nosit neustále na hlavě podobně jako běžné brýle. Poskytují ale informační komfort mobilní telefonu, který tak není nutné neustále vytahovat.

Aktualizováno – Google Glass jsme si již sami vyzkoušeli, přečtěte si o našich prvních dojmech a koukněte na video:

Google začne své chytré brýle prodávat koncovým uživatelům ještě tento rok, případně začátkem toho příštího. I když je hardware ve velmi finální fázi, důležitou součástí je software a tedy možnosti, které lze využívat. Už dnes je ale nabídka poměrně velká a Google se tak rozhodl poslat první várku vybraným uživatelům, kteří dostali speciální verzi brýlí s označením Glass Explorer.

Možnost mít brýle ve velkém předstihu má však i svá omezení, jak jsme psali, dle smluvních podmínek nesmíte brýle prodat ani půjčovat, jinak má Google právo je zablokovat. První pokus na webu eBay, kde se cena vyšplhala na desítky tisíc dolarů, byl rychle ukončen.

Obsah balení a hardware

Uvnitř balení, které nemusí být nakonec identické ve finální verzi pro koncové uživatele, lze kromě samotných brýlí nalézt připojitelná tmavá a světlá sklíčka s vyříznutým prostorem pro samotnou zobrazovací čočku. Glass potom vypadají více jako běžné brýle. K dispozici je také malá černobílá nabíječka s USB výstupem – stejně jako u většiny nabíječek mobilních telefonů nebo tabletů.

Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení Google Glass Explorer

Samotný nabíjecí kabel je plochý a k brýlím se připojuje pomocí micro USB konektory. Google konec kabelu i jeho připojení přizpůsobil tak, aby bylo možné brýle nosit i když je zrovna nabíjíte. USB připojení umožní využít spousty standardních přídavných baterií, které se již prodávají pro současné telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Google Glass v bílém provedení

Přídavná baterie se určitě bude hodit při dlouhém natáčení videa, streamování a podobně. Google oficiálně oznámil, že výdrž je podobně jako u mobilu – „až jeden den“. Bude to ale hodně záviset právě od zatížení a využívání.

Kompletní obsah balení, které zahrnuje i tvrdý ochranný obal, si můžete prohlédnout na videu, které bylo natočeno přímo samotnými Google Glass. Jak můžete vidět, i v relativně špatném světlu je obraz poměrně dobrý.

Klepněte pro větší obrázek

A co se ukrývá v samotných brýlí a jak fungují? Přehled si může prohlédnout v infografice, v současnosti jsou dostupné tyto informace:

Klepněte pro větší obrázek

 • Displej: rozlišení 640 × 360 (nepotvrzeno, doporučeno vývojářům), vytvořený obraz má velikost jako 25palcový displej z 2,5 metru
 • Flash: 16 GB (volných pouze 12 GB), synchronizace přes cloud
 • Kamera: pro fotografie 5 MPix, natáčení videa 720p (30 snímků za sekundu)
 • Připojení: WiFi 802.11g, Bluetooth 4.0
 • Další výbava: GPS čip, speciální zvukové zařízení (nezakrývá ucho, na bázi Bone conduction), mikrofon v přední části, baterie
 • Barevné provedení: černá, bílá, modrá, oranžová, hnědá
 • Konstrukce: hliník, umělá hmota
 • Hmotnost: neznámá
 • Cena: 1 500 dolarů (současná verze Explorer), finální by měla být pod hranicí 500 dolarů (přibližně 12 000 Kč s DPH)
 • Datum uvedení: konec roku 2013, začátek 2014

Možnosti použití

Google Glass jsou na začátku jak z pohledu hardwaru, tak především softwaru. O hlavní výpočetní část se stará mobilní telefon, se kterým jsou Google Glass spárované. Google má pro Android připravenou speciální aplikaci MyGlass, v případě iPhone jsou možnosti omezeny na podporu ze strany Bluetooth. Zatím tedy není příliš výhodné používat Google Glass s iPhonem.

S telefonem s operačním systémem Android lze používat aplikace jako Google Now, Google Maps, Google+, Gmail a samozřejmě fotografování, natáčení videa, příjem hovoru, čtení a odeslání zprávy a podobně.

A jak se brýle ovládají pomocí hlasu? Stačí říci „Ok, Glass....“

Přehled současných možných příkazů:

 • Natáčení videa: "ok, glass, record a video."
 • Fotografie: "ok, glass, take a picture."
 • Google Now: "ok, glass, jakákoli otázka."
 • Spuštění Google+ hangout: "ok, glass, hang out with [člověk/kruh]."
 • Vyhledávání: "ok, glass, google [vyhledávací dotaz]."
 • Vyhledávání fotografií: "ok, glass, google photos of [vyhledávací dotaz]."
 • Překlad: "ok, glass, say [text] in [jazyk]."
 • Směr trasy: "ok, glass, give directions to [místo]."
 • Poslat zprávu: "ok, glass, send a message to [jméno]."
  "ok, glass, send [jméno] that [zpráva]."
  "ok, glass, send [zpráva] to [jméno]."
 • Zobrazení počasí: automaticky (Google Now)
  "ok, glass, how is the weather in [místo]?"
  "ok, glass, do I need an umbrella today?"
 • Podrobnosti o letu: automaticky (Google Now)
  "ok, glass, when does flight [číslo letu] depart from [letiště]?"

Jak je vidět, možnosti jsou už dnes poměrně bohaté, obzvláště v kombinaci s Google Now. Co můžeme do budoucna čekat z pohledu změny běžného hovoru, si můžete přečíst v článku "O nejchytřejších brýlích děda Vševěda" na VTM.cz.

Fotografie a natáčení videa

Čerství uživatelé Google Glass zaplavili své sociální sítě mnoha různými fotografiemi i videoukázkami v různých okamžicích. Google Glass dle nahraných fotografií fotí poměrně dobře pokud jde o venkovní nebo dobře nasvícené místo. Jinak trpí klasickými problémy ve tmě, stejně jako ostatní čipy na mobilních telefonech.

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie z Google Glass (Zdroj: Robert Scoble, Google+)

Podobně je na tom i video, které je natáčené v rozlišení 720p. Velkou výhodou jsou samozřejmě volné ruce a mnohem přirozenější záběr. Natáčíte totiž přesně to, kam se koukáte, a nemusíte koukat do displeje mobilního telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázky fotografií z Google  Glass od různých uživatelů a v různých podmínkách (Zdroj: Google+)

Uživatelé jsou jak jinak než nadšení a dojmy jsou dobré i z pohledu ostatních osob, které jsou brýlemi fotografovány nebo natáčeny. Tím že je fotografování rychle a snadné, bez nutnosti cokoli vytahovat z kapsy, jde i o mnohem méně rušivou záležitost.

Konkurence od Microsoftu a Applu

Microsoft i Apple už představili nějaký patent, který je zaměřen na různé podoby chytrých brýlí. Otázkou tedy je, zda oba představí vlastní řešení velmi brzy po Googlu, nebo počkají, jaký budou mít Glass ohlas.

Klepněte pro větší obrázek

Z mobilní oblasti ale lze vidět, že ten kdo přijde první, může být ve značné až několikaleté výhodě (iPhone) a ten kdo přijde poslední, už to nemá rozhodně lehké (Microsoft). Díky minimálnímu množství hardwaru by navíc nemělo být problémem brýle vyrobit za mnohem nižší částky, než samotné mobilní telefony, které mají výkonné mobilní čipy, výbavu a drahé displeje.

Chytré brýle tak mohou být v budoucnu nepředstavitelně levné, podobně jako byl skok z běžné ceny notebooků a počítačů na tablety, které lze dnes pořídit i za dva tisíce korun. Chytré brýle se mohou stát podobnou levně dostupnou změnou v mobilní oblasti.

Diskuze (67) Další článek: Silicon Power uvádí novou generaci SSD Velox V50

Témata článku: Technologie, Google, Hardware, Google Glass, Nositelnosti, Vyhledávací dotaz, Kart, Google+, Chytrý telefon, Dojem, Weather, Google Video, Zvukové zařízení, Racing, Mobilní nabíječka, Vid, Mobilní telefony iphone, Viola, Send, Kompletní obsah, Flight, Bon Conduction, První pohled, Výpočetní část, Robert Scoble, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky