Google Glass není první ani nejlepší technologie

Projekt Glass díky značce Googlu jednoznačně zpopularizoval brýle pro rozšířenou realitu. Je ale třeba dodat, že se zdaleka nejedná o první a jediné zařízení svého druhu.

Za chvíli to bude rok, co na veřejnost začaly poprvé prosakovat informace o chytrých „brýlích“ Glass od Googlu. No a zároveň se mílovými kroky blíží chvíle, kdy se jejich první inženýrská verze Explorer Edition dostane ke zkušebním majitelům.

Při této příležitosti stojí za to připomenout, jak na tom v tuto chvíli vlastně celý trh je, jestli to není všechno jen nafouknutá bublina a co to jsou vlastně brýle Glass a co s nimi Google skutečně hodlá dělat.

Co opravdu zvládne první generace brýlí Glass?

K malému nedorozumění došlo vlastně už na počátku toho všeho, kdy sám Google na internetu umístil video, ve kterém vystupují brýle Glass jako pohádkové zařízení pro rozšířenou realitu, které bude na rozměrném poloprůhledném displeji zobrazovat kvanta úžasných a praktických informací.

Toto první brýle Google Glass umět nebudou

Nutno podotknout, že nic takového Glass dnes neumí a jeho maličký HUD displej, se kterým se Google vůbec nechlubí, to ani dokázat nemůže. Konečně i Babak Parviz, bývalý profesor z Washingtonské univerzity a současný šéf projektu Glass, včera v rozhovoru pro IEEE Spectrum prohlásil, že klasická rozšířená realita zatím není na pořadu dne a brýle Glass mají být přinejmenším v první fázi především netradiční internetová kamera:

„I would say that even though augmented reality isn’t our immediate goal for Google Glass, I think in the future that augmented reality will also come into the picture.“ –Babak Parviz, šéf projektu Google Glass

Jednoduchý displej tedy bude zpočátku především doplňkem, inženýři totiž musí vyřešit hromadu dalších komplikací. Kdyby to bylo tak snadné, podobné brýle jsou už dávno na trhu, Google totiž není zdaleka první, který se o něco podobného snaží. Podle Parvize se budou brýle ovládat běžnými tlačítky a pracuje se také na podpoře hlasových příkazů, což by neměl být žádný problém, poněvadž tuto technologii už podporuje i Android.

Glass má i své kritiky

Mnozí odborníci mají na Glass docela složitý a ambivalentní názor. Autor sci-fi Bruce Sterling pokáral zařízení právě za to, že to je momentálně „jen“ internetová kamera a nikoliv pokročilá rozšířená realita. Průkopník vize rozšířené reality vtěsnané do brýlí Steve Mann, který podobnou technologii studuje a vyvíjí už od počátku 80. let, zase dodává, že Google dělá stejné chyby jako on sám před mnoha lety.

EyeTap.png
Jeden z prototypů EyeTap (Foto: Wikipeda, GNU GPL v2)

Mann poukazuje především na to, že poloprůhledný HUD displej, který je součástí brýlí, nevyplňuje celé zorné pole, a tudíž bude překážet a odvádět pozornost. Jeho experimentální zařízení EyeTap se liší v tom, že displej i kamera jsou umístěny pomoci složité konstrukce přímo nad okem, nikoliv někde v rohu. Uživatel tedy sice vypadá trošku jako nějaký kyborg s umělým okem, ale prý ho z toho alespoň nebude bolet hlava.

Vuzix Smart Glasses M100 – „Glass“ už letos

Ozývají se však i pochvalné hlasy tržních analytiků, kteří poukazují na první pozitivní efekt projektu Glass – začíná pomáhat konkurenci. Řeč je hlavně o výrobci videobrýlí Vuzix, který má za sebou dvě dekády zkušeností a hromadu modelů, nicméně loni se dostal na pokraj platební neschopnosti. Náhlá popularizace poměrně maličkého trhu Googlem však firmu zachránila před krachem, ta získala kontrakt od americké armády a na sklonku minulého roku dostala i ocenění za inovaci na nadcházejícím veletrhu CES.

 Smart Glass M100.png
Smart Glasses M100 – cenu výrobce zatím nezveřejnil

Konkrétně jde o zařízení, které vypadá jako handsfree do jednoho ucha, které je prodloužené o tyčinku, na jejímž konci je jednoduchý displej podobný tomu z brýlí Glass. Vuzix Smart Glasses M100 se dostanou na trh už letos a budou jedním z lákadel zmíněné Consumer Electronics Show v Las Vegas.

Model M100 nabídne minidisplej s rozlišením WQVGA a 16stupňové zorné pole. Ani on tedy nebude disponovat plnohodnotnou rozšířenou realitou pro celý obraz, který vnímáte. Jako spojení se světem poslouží Bluetooth a Wi-Fi, nicméně krabička za uchem bude i poměrně soběstačná, uvnitř totiž poběží Android 4, pro který budou moci vývojáři psát aplikace. O výkon a paměť se postará čipset z rodiny OMAP 4 s 4GB úložištěm. Samozřejmostí bude GPS, kompas, slot na micro SD a 1080p kamera. Výrobce udává výdrž 2 až 8 hodin podle vytížení. To je slabší, Google Glass by měl totiž podle Parvize vydržet celý den.

Smart Glasses M100.png
A takhle to bude celé vypadat v praxi

Pokud tato nová zařízení inspirovaná projektem Glass uspějí, podle statistiků to rozpumpuje celý trh, který dnes ročně protočí pouhý milion dolarů. Do roku 2016 by to ale podle IHS mohlo činit až 700 milionů dolarů a to v případě, že se technologie ujme alespoň mezi early-adoptery. V případě masového úspěchu tu pak může vzniknout nový trh s obratem několika miliard dolarů.

Není to přitom žádná úvaha z říše snů, na popularitě Glass se totiž svezou další výrobci. Je jisté, že pokud Google uvede své zařízení v nějaké přívětivější podobě a ceně, učiní tak i ostatní v čele s čínskými fabrikami neznámých jmen a zaplaví trh podobnou technologií.

Vojenský projekt SCENICC

Nakonec zmíním ještě jednu konkurenční technologii pro Glass, která jde vlastně mnohem dál a už technicky skutečně umožňuje futuristickou vizi brýlí, které jsou tenké, průhledné a člověk na nich přitom uvidí alternativní obraz po celé ploše a to aniž by si zkazil oči.

Po technologii zázračných brýlí s rozšířenou realitou totiž pochopitelně netouží pouze komerční sféra, ale také Pentagon. Ten podobná zařízení už dávno používá, jedná se však o helmy pro virtuální realitu a náhlavní pásy s rozměrem velkých lyžařských brýlí. To není nic pro paragána kdesi v horských oblastech Afghánistánu.

Innovega.png Innovega.png
Armáda chce chytré brýle pro vojáky, kteří budou moci sledovat obraz útoku, a vláda pro ochranku. To by mohlo zajímat i kancelář prezidenta ČR.

Obranná agentura DARPA tedy dostala za úkol vymyslet něco malého, lehkého a přitom funkčního a použitelného v boji. Dotační program získal jméno SCENICC – Soldier Centric Imaging via Computional Cameras a dostal zelenou v březnu roku 2011. Potenciál tohoto projektu je vskutku originální, v mnoha směrech je totiž mnohem pokročilejší než Glass a všichni ostatní.

Revoluční čočky Innovega iOptik

Americká agentura DARPA, která organizačně a ekonomicky spadá pod Pentagon, vlastně není žádná fabrika, kde by inženýři montovali své vynálezy. Toto vše se sice děje, ale zprostředkovaně. DARPA se tedy rozhodne, jaké projekty bude financovat, přidělí jim vedoucího inženýra – manažera, ale samotný vývoj pak probíhá v laboratořích třetích stran, na univerzitách nebo v rámci nejrůznějších startupů přímo, či nepřímo financovaných Pentagonem. Je to případ třeba známé robotické fabriky Boston Dynamics a v rámci programu SCENICC pak oftalmologického startupu Innovega a jeho technologie umělých čoček iOptik.

Innovega.png Innovega.png
Kompozitní čočka iOptik pro zaostření na vzdálené i blízké objekty a porovnání podporovaného zorného pole pro rozšířenou realitu. U iOptik může být v podstatě maximální, alternativní obraz se totiž může promítat na celou plochu brýlí a kombinovat s realitou.

IOptik je speciální umělá kompozitní čočka, která se skládá z několika soustředných kruhů. Zatímco centrální část čočky je vyrobena tak, aby dokázal uživatel zaostřit na velmi blízký předmět, což by lidské oko běžně neodkázalo, vnější pruhy zpracovávají polarizované světlo a nakonec okolní obraz.

Výsledkem je unikátní pocit, kdy ostře vidíte jak běžné dění okolo, tak to, co se odehrává na poloprůhledném displeji, který je nainstalovaný do běžných brýlí.

Innovega.png
Hypotetické projektorové brýle pro čočky iOptik. Displejem jsou zde celé plochy skel brýlí bez další složité optiky a kolimátoru

Výhody oproti projektu Glass jsou zřejmé. Se speciálními čočkami může autor rozšířené reality použít celou plochu skel, zorné pole tedy může být i stodvacetistupňové. Nedíváte se tedy na žádný relativně tlustý skleněný hranol s čočkou pro zaostření (kolimátorem) u jednoho oka, ale díváte se jednoduše kamkoliv. Skutečný obraz před vámi a projektovaný obraz z počítače se zároveň prolínají a oko díky čočce zaostří na oba vjemy naráz. Podle autorů máte pocit, jako by byl obraz v brýlích ve skutečnosti tři metry před vámi a na obrazovce s úhlopříčkou 240“. 

Pokud si tedy ještě jednou spustíte vizionářské video od Googlu, co by jednou mohly umět brýle Glass, tak vězte, že Pentagon už to dokáže a to aniž byste museli mít na hlavě rozměrnou helmu či i několik centimetrů tlusté zařízení, které obraz pomocí kolimátoru upraví tak, abyste na něj dokázali bez problému zaostřit.

Innovega.png Innovega.png
Možné aplikace rozšířené reality u chytrých brýlí

Dobrá zpráva na závěr. Také Pentagon potřebuje peníze, Innovega své technologie tedy licencuje komerční sféře. Samozřejmě zůstává otázkou, jestli by byli běžní smrtelníci ochotni nosit tyto umělé a konstrukčně zvláštní čočky – já tedy určitě ne, zatím se však opravdu zdá, že to je dnes skutečně jediná cesta, jak docílit opravdové rozšířené a virtuální reality v celém zorném poli vašich očí a tak, aniž by se vám na ulici smáli, že vypadáte s rozměrným zařízením na hlavě jako kdosi ze Star Treku.

Možná se už ale v laboratořích vaří nějaká další nová technologie, která veškerou potřebnou optiku přenese do několika setin milimetrů silného filmu naneseného na běžné sluneční brýle. Kdo ví, třeba se to bude prodávat i v amarounové pěně...

Diskuze (23) Další článek: Adobe koupilo kreativní sociální síť Behance a posiluje svůj cloud

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,