Google Glass na vlastní oko: Výlet do budoucnosti

„Brýle“ Google Glass se poprvé objevily v Česku a měli jsme možnost je vyzkoušet. Je to něco úplně nového, na takové zařízení si člověk hned nezvykne. Fotky a video!

Zařízení Google Glass bylo představeno před rokem na vývojářské konferenci Google I/O. Jedná se o zcela nový typ osobní elektroniky, která má nejblíže k mobilnímu telefonu. Konstrukcí připomíná brýle, nad pravým okem však mají zvláštní skleněný hranol, který slouží jako displej. Toto futuristické zařízení má zatím jen omezené množství vývojářů, pravděpodobně první kousek vyskytující se v České republice jsme měli možnost vyzkoušet.

Video:

Chytrý mobil na nose

Po prvním nasazení na nos odpadnou obavy, že bude takové nesymetrické zařízení nepohodlné a omezující. Glass je zařízení velmi lehké a konstrukce využívá osvědčenou konstrukci běžných brýlí. Na svém místě tedy drží docela spolehlivě.

Skleněný hranol zasahuje do horní části zorného pole pravého oka a při poklepání dotykového touchpadu u pravého ucha nebo krátkým zakloněním hlavy dozadu se v něm rozsvítí displej. Jeho pozorování budí dojem sledování větší obrazovky necelého půl metru před okem. Napoprvé je to zvláštní pocit.Displej je to samozřejmě průhledný, což trochu kazí čitelnost, pokud je pozadí členitější. Na zobrazování fotek to moc není, nicméně k tomu ani Glass nemá ambice, má sloužit k pohotovému zobrazení notifikací a dalších důležitých informací. A to jde displeji dobře, ostré bílé písmo přečtete vždy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V základu jsou Glass jen obroučkou s krabičkou na pravé straně. Skleněný hranol lze přitom mírně naklápět k/od oka. Pro venkovní nošení za slunečného dne jsou v balení k dispozici tmavá skla. Pro sportování pak ještě stejně tvarovaná čirá.

Glass v sobě mají hardware běžného mobilu – 16GB paměť, blíže nespecifikovaný procesor, čidla pohybu, náklonu či polohy, konektivitu Wi-Fi, bluetooh a 5Mpx fotoaparát schopný natáčet videa v rozlišení 720p. Jediné, co chybí, je slot na SIM kartu. Glass tedy fungují i samostatně nezávisle na telefonu, ale při spárování s telefonem toho nabídnou pochopitelně více. Na výdrži telefonu se spárování nijak dramaticky nepodepíše, samotné Glass jsou v současné verzi „jednodenní“ elektronikou, což představuje dobíjení jednou za den.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát vestavěný v Glass je docela slušný, toto je pár ukázkových fotek bez jakýchkoli úprav
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S dioptrickými brýlemi je potíž, dohromady s Glass to moc nejde. Řešením jsou kontaktní čočky

Zatím jen na hraní

Glass toho zatím moc neumí. Po probuzení ukážou čas a jsou připraveny plnit hlasové příkazy. Ty se uvádí hláškou „Ok, glass“, za kterou už zařízení očekává nějaký příkaz. Ledacos lze i obsloužit skrze touchpad na plošce nad pravým uchem. Přejetím prstu dopředu či vzad listujete, ťuknutím potvrdíte, sjetím dolů se dostanete zpět. Na ovládání je třeba si zvyknout, respektive na skutečnost, že příkazy sdělujete na hlas a reakci kontrolujete pravým okem na virtuální obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skleněný hranol je poměrně robustní. Vzniká v něm virtuální obraz, který se jeví jako poměrně velký a od oka vzdálenější • k ovládání slouží kromě hlasu také senzorová plocha na boku • místo reproduktorového sluchátka se přenáší zvuky z Glass prostřednictvím malé kontaktní plošky, která akustické vibrace přenáší do lebky a odtud se rozšíří i k orgánům sluchu. Funguje to výborně.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uvnitř malého zařízení najdete výbavu mobilu. Jen přímá podpora mobilních sítí chybí, k telefonování potřebují Glass spárování s telefonem

Se zařízením můžete fotit, natáčet, hledat na Googlu, sdílet, procházet e-maily… zas tak málo toho není. Nicméně Glass lze funkčně rozšířit různými aplikacemi. Ty v budoucnu najdeme na Google Play, ale to bude ještě trvat. Vývojáři jsou teprve na začátku, Glass mají jen zatím krátkou dobu a seznamují se s novými možnostmi a postupy při návrzích aplikací. A hlavně, software Glass neustále vyvíjí i Google a aktualizace průběžně přináší vylepšení a nové funkce.

Chodit s Glass po rušné ulici může být zpočátku až nebezpečné. Displej odvádí pozornost, a ačkoli zaměstnává jen pravé oko, paralyzuje tím i to druhé. Na druhou stranu se ostatní nemusí příliš obávat, že by byly nevědomky sledováni. Displej při aktivitě viditelně září a samotné zařízení je celkem nápadné. Toto se běžně na hlavě nenosí. Obavy z narušování soukromí se jeví při seznámení v praxi jako přehnané.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uživatele Glass poznáte snadno: koukají kamsi nahoru, stále jakoby se škrábali u ucha a před okem jim něco svítí

Jak se Glass dostaly do Česka

Na loňské konferenci Google I/O uvedl spoluzakladatel Googlu Sergey Brin poutavou show, při které představil do té doby trochu tajemný projekt Glass v praxi. Glass na hlavách mnoha zúčastněných aktérů adrenalinové akce, ve které nechyběli parašutisté a akrobati na kolech, přenášely online záběry ze svých vestavěných kamer. Vše se přitom spojilo v jednu videokonferenci skrze službu Hangouts.

Poté následovala překvapující zpráva – přítomní vývojáři s bydlištěm v USA si mohli Glass předobjednat. Zařízení ve fázi prototypové malovýroby dostalo značně tučnou cenovku 1500 dolarů (cca 29 tisíc korun bez daně), ačkoli toho zatím moc neumí a z hlediska hardwaru je to pouze průměrný chytrý telefon jiného tvaru a odlišného ovládání. První várka přitom byla přislíbena až na rok 2013.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Glass působí luxusně. Zpracování je precizní, titanový rám vypadá dobře

I přes cenu, dlouhé čekání a v té době ještě značně nejistou budoucnost tohoto konceptu byl o předobjednávky zájem. Jednu si zapsal i Martin Pelant, který byl v té době v USA na studiích a na konferenci Google I/O se dostal díky úspěchu v programátorské soutěži. Protože zároveň pracuje pro vývojářskou společnost eMan, přinesl této firmě možnost začít vývoj pro Google Glass jako první u nás. Zatím není pro koho vyvíjet, Glass jsou u nás dost pravděpodobně pouze v tomto exempláři, nicméně náskok ve zkušenostech se bude hodit.

Glass nyní Martin Pelant poskytl k prohlédnutí vybraným českým novinářům, dále pak ve spolupráci s GUG a Radkem Šimkem, což je další Čech s Google Glass, ovšem žijící v Londýně, zorganizoval přednášky s představením Glass. Ty se budou konat 22.6. v Praze, 23.6. v Pardubicích, 25.6. v Liberci a 26.6. v Brně.

Diskuze (25) Další článek: Microsoft Store: expanze pokračuje, firma přidává další koncepci

Témata článku: Technologie, Video, Google, Budoucnost, Nositelnosti, Google Glass, Sergey Brin, Oko, Google Hangouts, Ostré písmo, Glass, Pravé oko, Titano, Sportování, Transform, Výlet, Sjetí, Přímá podpora, Sluchátka na mobil, Sluchátka na uši, Google+, Mobilní telefony liberec, Ťuknutí, Hangouts, OK Google, Mobilní telefon na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky