Google Fiber: levný gigabitový internet pro vyvolené

Extrémně rychlý internet Google Fiber je sice zatím dostupný pouze pro omezenou skupinu uživatelů, takové rychlosti ale budou brzy běžné.

Společnost Google vznikla na internetu a její služby a produkty se v počátku týkaly především internetu. Na konci minulého století, kdy tato éra startovala podobně, jako v počátcích domácích počítačů, se rychlosti pohybovaly řádově níže než dnes a ceny byly velmi vysoké.

Gigabitový ethernet se teprve nedávno objevil ve většině moderních počítačů a notebooků coby nejrychlejší metalický způsob připojení do vnitřní sítě. Řešení sice není drahé, ale má svá omezení a kapacity.

Na větší vzdálenosti je mnohem efektivnější použít optickou linku, která může přes stejné optické kabely v budoucnu nabídnout výrazně vyšší propustnost díky novým technologiím laserů a snímačů.

A právě na optický přenos vsadil Google nejen v rámci svých datacenter, kde již je tato technologie naprosto běžnou, ale i v rámci domácností. Nabízí se podobné srovnání jako při zrodu osobních domácích počítačů. Kdo by doma potřeboval výkonný počítač, který dokáže rychle počítat čísla v tabulkách? Kdo by dokázal využít gigabitovou rychlost?

Strategická instalace kompletního řešení od Google

Google se rozhodl nabízet svůj rychlý internet Fiber zatím pouze v Kansas City, které vyhrálo soutěž, o kterou se ucházelo i několik dalších měst.

První uživatelé se mohou těšit na rychlou optickou linku přímo až do domu, ale nejen to. Google Fiber totiž poskytuje kromě gigabitového internetu i dostatečné služby a produkty.

Instalace připojení do domu trvá přibližně hodinu a půl a v případě kompletního řešení dostanete několik zařízení.

 Klepněte pro větší obrázek
Google má připravenou kompletní nabídku zařízení

Barevné krabice obsahují router, jež promění optické připojení na klasickou metaliku s gigabitovým ethernetem a rychlou WiFi (až 360 Mb/s, 3x3 MIMO, dvě antény), TV box s předinstalovaným Google Fiber TV, Network Box 2TB pevným diskem pro ukládání HD obsahu a moderní dálkový ovladač v podobě Google Nexus 7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TV box, Network box a Storage box od Googl, sestava jako za starých časů

Sedmipalcový tablet Nexus 7 slouží nejen pro výběr a ovládání multimediálního obsahu, ale také pro samotné přehrávání. Pokud již vlastní Nexus 7 máte, můžete si za příplatek 300 dolarů pořídit Chromeboook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Multimediálního obsahu je dostatek, Google nabízí přes 200 HD kanálů

Pokud si objednáte pouze samotný internet, i přes to získáte 1TB kapacitu na Google Drive, kterou můžete využít pro své soubory.

Desetkrát vyšší rychlost než u běžné přípojky

Google Fiber sice nabízí rychlost internetu 1 Gb/s v obou směrech, reálná rychlost je ale pochopitelně o něco nižší. Jak můžete vidět na videu i obrázku, rychlosti jsou někde kolem 700 až 750 Mb/s v tom lepším případě. Velkou výhodou je, že tato rychlosti je takřka stejná pro stahování i nahrávání (download/upload).

Na internetu se ale objevily i měření, kde uživatelé dosáhli „pouze“ na hodnoty kolem 300 Mb/s. Google Fiber není ale jen rychlý internet, je totiž i velmi levný a zcela bez omezení přenosu dat.

Klepněte pro větší obrázek

S FUPem se jistě setkal již každý z nás, když byl omezen kvůli stáhnutí či nahrání velkého objemu dat v daném období, které nastavil operátor. Google Fiber nemá žádný strop, přes který se nesmíte dostat, ale není se čemu divit, připojení je určeno i pro streamování HD videa (více jak 200 HD kanálů) ze služeb jako Netflix, takže uživatel může za jeden den přenést desítky či stovky gigabajtů dat.

Google nastavil cenu velmi nízko, alespoň ve srovnání s tamními kabelovými operátory. Samotný internet vyjde měsíčně na 70 dolarů (přibližně 1 600 KčDPH), s televizí pak 120 dolarů (přibližně 2 800 Kč s DPH).

Klepněte pro větší obrázek
Google Drive s kapacitou 1 TB bude stačit každému (na chvíli)

Pokud si chcete zavést optickou linku jen pro základní internet nebo abyste zvýšili cenu domu pro případné budoucí majitele, lze objednat za jednorázový poplatek 300 dolarů i připojení s rychlostí 5 Mb/s, které bude poté již zcela zdarma a lze ho v budoucnu rychle a snadno přeměnit na vyšší rychlosti.

V pasti jménem Google

Vše má ale své ale. Uživatelé jsou s Google Fiber velmi zranitelní z pohledu osobních dat, i když Google připravil i podrobné informace o soukromí a pravidlech, která dodržuje.

Už dnes zanechává každý uživatel na internetu stopu, kterou je možné sledovat a mnohem efektivněji tak cílit případnou reklamu, na kterou je Google odborník.

S připojením od Googlu tak poskytne ještě podrobnější data o sobě a svých oblíbených seriálech, webech a dalších informačních kanálech. Google samozřejmě vše sleduje s dostatečnou anonymitou a strojovým zpracováním, v budoucnu však může být soukromí to nejdůležitější, o co nebudete chtít přijít.

Na tak výbornou nabídku, která je zatím pro velmi omezený počet uživatelů, musí reagovat i konkurenční operátoři a poskytovatelé internetu, kteří však budou mít jakékoli kroky velmi těžké.

Zatím není jasné, zda Google Fiber znamená pouhý test technologií, nebo vyšší cíle Googlu. Pokud by totiž Google začal nabízet své levné a rychlé připojení v mnohem větším měřítku, může vyřadit stávající hráče poměrně rychle a vlastnit tak to nejdůležitější – optické spoje k jednotlivým uživatelům.

Internet začíná být stejně důležitou technologií jako elektřina, ta se však za poslední století takřka nezměnila. Elektrické napětí má hodnoty dle daných standardů a příliš se v čase nemění. U informačního připojení je ale vše závislé na technologickém vývoji s rychlým postupem. V budoucnu bude rychlost terabitech za sekundu a i to nám nakonec nebude stačit.

Jistě se lze shodnout na tom, že budoucnost je především v optických linkách a kdo bude vlastnit tyto optické linky, bude mít částečně pod kontrolou i veškerá data. A to je to, co láká nejen Google. Na druhou stranu, pokud bychom měli výběr společnosti, která nás bude mít v hrsti, asi bychom nenašli lepší volbu než Google.

 

 

Diskuze (29) Další článek: V úterý vám e-shopy doručí zboží zdarma

Témata článku: Google, Technologie, Internet, Drahý dům, Rychlý internet, Gigabitový internet, Optické připojení, Televize s internetem a wifi, Kansas, Nexus 5, Rychlý postup, TV Box, Starý čas, Podobné srovnání, Nexus 6, Omezená kapacita, Informační kanál, Download Upload, Google+, Google Nexus, Poslední století, Oblíbený seriál, Internet TV, Nexus 7, Základní internet


Určitě si přečtěte

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Seriálové doupě ETTV se už dostává do ničivé spirály každého pirátského webu

Seriálové doupě ETTV se už dostává do ničivé spirály každého pirátského webu

** Seriálové warezové skupiny loni spustily katalog ** Nyní jej začínají blokovat první země ** Začíná obvyklé kolečko

Jakub Čížek | 56

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny