Google Fiber: levný gigabitový internet pro vyvolené

Extrémně rychlý internet Google Fiber je sice zatím dostupný pouze pro omezenou skupinu uživatelů, takové rychlosti ale budou brzy běžné.

Společnost Google vznikla na internetu a její služby a produkty se v počátku týkaly především internetu. Na konci minulého století, kdy tato éra startovala podobně, jako v počátcích domácích počítačů, se rychlosti pohybovaly řádově níže než dnes a ceny byly velmi vysoké.

Gigabitový ethernet se teprve nedávno objevil ve většině moderních počítačů a notebooků coby nejrychlejší metalický způsob připojení do vnitřní sítě. Řešení sice není drahé, ale má svá omezení a kapacity.

Na větší vzdálenosti je mnohem efektivnější použít optickou linku, která může přes stejné optické kabely v budoucnu nabídnout výrazně vyšší propustnost díky novým technologiím laserů a snímačů.

A právě na optický přenos vsadil Google nejen v rámci svých datacenter, kde již je tato technologie naprosto běžnou, ale i v rámci domácností. Nabízí se podobné srovnání jako při zrodu osobních domácích počítačů. Kdo by doma potřeboval výkonný počítač, který dokáže rychle počítat čísla v tabulkách? Kdo by dokázal využít gigabitovou rychlost?

Strategická instalace kompletního řešení od Google

Google se rozhodl nabízet svůj rychlý internet Fiber zatím pouze v Kansas City, které vyhrálo soutěž, o kterou se ucházelo i několik dalších měst.

První uživatelé se mohou těšit na rychlou optickou linku přímo až do domu, ale nejen to. Google Fiber totiž poskytuje kromě gigabitového internetu i dostatečné služby a produkty.

Instalace připojení do domu trvá přibližně hodinu a půl a v případě kompletního řešení dostanete několik zařízení.

 Klepněte pro větší obrázek
Google má připravenou kompletní nabídku zařízení

Barevné krabice obsahují router, jež promění optické připojení na klasickou metaliku s gigabitovým ethernetem a rychlou WiFi (až 360 Mb/s, 3x3 MIMO, dvě antény), TV box s předinstalovaným Google Fiber TV, Network Box 2TB pevným diskem pro ukládání HD obsahu a moderní dálkový ovladač v podobě Google Nexus 7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TV box, Network box a Storage box od Googl, sestava jako za starých časů

Sedmipalcový tablet Nexus 7 slouží nejen pro výběr a ovládání multimediálního obsahu, ale také pro samotné přehrávání. Pokud již vlastní Nexus 7 máte, můžete si za příplatek 300 dolarů pořídit Chromeboook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Multimediálního obsahu je dostatek, Google nabízí přes 200 HD kanálů

Pokud si objednáte pouze samotný internet, i přes to získáte 1TB kapacitu na Google Drive, kterou můžete využít pro své soubory.

Desetkrát vyšší rychlost než u běžné přípojky

Google Fiber sice nabízí rychlost internetu 1 Gb/s v obou směrech, reálná rychlost je ale pochopitelně o něco nižší. Jak můžete vidět na videu i obrázku, rychlosti jsou někde kolem 700 až 750 Mb/s v tom lepším případě. Velkou výhodou je, že tato rychlosti je takřka stejná pro stahování i nahrávání (download/upload).

Na internetu se ale objevily i měření, kde uživatelé dosáhli „pouze“ na hodnoty kolem 300 Mb/s. Google Fiber není ale jen rychlý internet, je totiž i velmi levný a zcela bez omezení přenosu dat.

Klepněte pro větší obrázek

S FUPem se jistě setkal již každý z nás, když byl omezen kvůli stáhnutí či nahrání velkého objemu dat v daném období, které nastavil operátor. Google Fiber nemá žádný strop, přes který se nesmíte dostat, ale není se čemu divit, připojení je určeno i pro streamování HD videa (více jak 200 HD kanálů) ze služeb jako Netflix, takže uživatel může za jeden den přenést desítky či stovky gigabajtů dat.

Google nastavil cenu velmi nízko, alespoň ve srovnání s tamními kabelovými operátory. Samotný internet vyjde měsíčně na 70 dolarů (přibližně 1 600 KčDPH), s televizí pak 120 dolarů (přibližně 2 800 Kč s DPH).

Klepněte pro větší obrázek
Google Drive s kapacitou 1 TB bude stačit každému (na chvíli)

Pokud si chcete zavést optickou linku jen pro základní internet nebo abyste zvýšili cenu domu pro případné budoucí majitele, lze objednat za jednorázový poplatek 300 dolarů i připojení s rychlostí 5 Mb/s, které bude poté již zcela zdarma a lze ho v budoucnu rychle a snadno přeměnit na vyšší rychlosti.

V pasti jménem Google

Vše má ale své ale. Uživatelé jsou s Google Fiber velmi zranitelní z pohledu osobních dat, i když Google připravil i podrobné informace o soukromí a pravidlech, která dodržuje.

Už dnes zanechává každý uživatel na internetu stopu, kterou je možné sledovat a mnohem efektivněji tak cílit případnou reklamu, na kterou je Google odborník.

S připojením od Googlu tak poskytne ještě podrobnější data o sobě a svých oblíbených seriálech, webech a dalších informačních kanálech. Google samozřejmě vše sleduje s dostatečnou anonymitou a strojovým zpracováním, v budoucnu však může být soukromí to nejdůležitější, o co nebudete chtít přijít.

Na tak výbornou nabídku, která je zatím pro velmi omezený počet uživatelů, musí reagovat i konkurenční operátoři a poskytovatelé internetu, kteří však budou mít jakékoli kroky velmi těžké.

Zatím není jasné, zda Google Fiber znamená pouhý test technologií, nebo vyšší cíle Googlu. Pokud by totiž Google začal nabízet své levné a rychlé připojení v mnohem větším měřítku, může vyřadit stávající hráče poměrně rychle a vlastnit tak to nejdůležitější – optické spoje k jednotlivým uživatelům.

Internet začíná být stejně důležitou technologií jako elektřina, ta se však za poslední století takřka nezměnila. Elektrické napětí má hodnoty dle daných standardů a příliš se v čase nemění. U informačního připojení je ale vše závislé na technologickém vývoji s rychlým postupem. V budoucnu bude rychlost terabitech za sekundu a i to nám nakonec nebude stačit.

Jistě se lze shodnout na tom, že budoucnost je především v optických linkách a kdo bude vlastnit tyto optické linky, bude mít částečně pod kontrolou i veškerá data. A to je to, co láká nejen Google. Na druhou stranu, pokud bychom měli výběr společnosti, která nás bude mít v hrsti, asi bychom nenašli lepší volbu než Google.

 

 

Diskuze (25) Další článek: V úterý vám e-shopy doručí zboží zdarma

Témata článku: Technologie, Google, Internet, Rychlý postup, Google+, Informační kanál, Google Drive, Podobné srovnání, Oblíbený seriál, Poslední století, Internet TV, Google Fi, Gigabitový internet, Fiber, Televize s internetem a wifi, Nexus 6, Omezená kapacita, Nexus 5, Kansas, Kansas City, Rychlý internet, Nexus 7, TV Box, Dostatečná rychlost, Lev, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 70

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5