Google | Prohlížeče | Chrome

Google experimentoval s Chromem. Bílá obrazovka naštvala uživatele i adminy

Na několika tisícovkách firemních počítačů přestal tento týden fungovat prohlížeč Chrome. Konkrétně uživatelé, kteří přistupují k aplikaci prostřednictvím virtuálních strojů, jako je Citrix, viděli na otevřených kartách jen bílou plochu, přičemž prohlížeč nijak nereagoval na jejich požadavky.

Administrátoři byli z tohoto dění zmateni, neboť k problémům nedošlo po žádné aktualizaci prohlížeče. Nakonec se ukázalo, že za potíže může Google, který v tichosti experimentoval se stabilními verzemi Chrome.

Po řadě stížností byl Google nucen přiznat, že spustil „experiment“, který změnil chování webového prohlížeče. Poněkud zarážející je fakt, že onen experiment byl proveden bez toho, aby o něm byli jakkoli informováni administrátoři či uživatelé.

Tiché pokusy s nešťastným koncem

V praxi se jednalo o to, že Google vzdáleně přepnul přepínač, kterým aktivoval funkci WebContents Occlusion. Jejím úkolem je pozastavit karty prohlížeče v situaci, kdy se nad nimi vyskytuje okno jiné aplikace. Cílem tohoto opatření je snížení využití zdrojů, když se prohlížeč nepoužívá.

Softwarový inženýr Googlu David Bienvenu v diskuzi pod ohlášenou chybou uvedl, že inkriminovaný přepínač je v beta verzi Chrome přibližně pět měsíců. Aktivován byl v rámci experimentu v úterý ráno, přičemž předtím byl měsíc testován na asi jednom procentu uživatelů, aniž by kdokoli hlásil jakýkoli problém.

Čelem vzad!

Ve čtvrtek v noci Google na základě hlášení od podnikových uživatelů vrátil provedenou změnu zpět. Nyní budou vývojáři řešit, proč na virtualizační platformě Citrix docházelo k výše uvedeným potížím, jež v podstatě znemožnily používání prohlížeče.

Správce informačního systému firmy Costco, která je jedním z největších velkoobchodních řetězců v USA, si například stěžoval, že nefungující prohlížeč zcela znemožnil zaměstnancům call centra textovou komunikaci se zákazníky.

Také další administrátoři zahrnuli Google kritikou – nelíbí se jim zejména to, že aktivuje funkce, aniž by o tom kohokoli informoval. Pro správce systémů je pak obtížné hledat příčinu potíží. Server The Verge, který o nepříjemné kauze informoval, požádal Google o oficiální vyjádření, nicméně zatím ho neobdržel.

Chrome vede co se týče tržního podílu. Jak se daří ostatním?

Diskuze (30) Další článek: Jak odhalit falešnou Eiffelovku, UFO nebo třeba upravený velký nos v éře fake news

Témata článku: Software, Google, USA, Prohlížeče, Internet, Chrome, Aktualizace, Experiment, Administrátor, Uživatelé, Citrix, Prohlížeč, The Verge, Přepínač


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky