Google | Prohlížeče | Chrome

Google experimentoval s Chromem. Bílá obrazovka naštvala uživatele i adminy

Na několika tisícovkách firemních počítačů přestal tento týden fungovat prohlížeč Chrome. Konkrétně uživatelé, kteří přistupují k aplikaci prostřednictvím virtuálních strojů, jako je Citrix, viděli na otevřených kartách jen bílou plochu, přičemž prohlížeč nijak nereagoval na jejich požadavky.

Administrátoři byli z tohoto dění zmateni, neboť k problémům nedošlo po žádné aktualizaci prohlížeče. Nakonec se ukázalo, že za potíže může Google, který v tichosti experimentoval se stabilními verzemi Chrome.

Po řadě stížností byl Google nucen přiznat, že spustil „experiment“, který změnil chování webového prohlížeče. Poněkud zarážející je fakt, že onen experiment byl proveden bez toho, aby o něm byli jakkoli informováni administrátoři či uživatelé.

Tiché pokusy s nešťastným koncem

V praxi se jednalo o to, že Google vzdáleně přepnul přepínač, kterým aktivoval funkci WebContents Occlusion. Jejím úkolem je pozastavit karty prohlížeče v situaci, kdy se nad nimi vyskytuje okno jiné aplikace. Cílem tohoto opatření je snížení využití zdrojů, když se prohlížeč nepoužívá.

Softwarový inženýr Googlu David Bienvenu v diskuzi pod ohlášenou chybou uvedl, že inkriminovaný přepínač je v beta verzi Chrome přibližně pět měsíců. Aktivován byl v rámci experimentu v úterý ráno, přičemž předtím byl měsíc testován na asi jednom procentu uživatelů, aniž by kdokoli hlásil jakýkoli problém.

Čelem vzad!

Ve čtvrtek v noci Google na základě hlášení od podnikových uživatelů vrátil provedenou změnu zpět. Nyní budou vývojáři řešit, proč na virtualizační platformě Citrix docházelo k výše uvedeným potížím, jež v podstatě znemožnily používání prohlížeče.

Správce informačního systému firmy Costco, která je jedním z největších velkoobchodních řetězců v USA, si například stěžoval, že nefungující prohlížeč zcela znemožnil zaměstnancům call centra textovou komunikaci se zákazníky.

Také další administrátoři zahrnuli Google kritikou – nelíbí se jim zejména to, že aktivuje funkce, aniž by o tom kohokoli informoval. Pro správce systémů je pak obtížné hledat příčinu potíží. Server The Verge, který o nepříjemné kauze informoval, požádal Google o oficiální vyjádření, nicméně zatím ho neobdržel.

Chrome vede co se týče tržního podílu. Jak se daří ostatním?

Diskuze (30) Další článek: Jak odhalit falešnou Eiffelovku, UFO nebo třeba upravený velký nos v éře fake news

Témata článku: Google, Software, Internet, Prohlížeče, USA, Chrome, Aktualizace, Experiment, The Verge, Uživatelé, Přepínač, Prohlížeč, Citrix, Administrátor


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor