Chrome | Mapy | Google Earth

Google Earth Studio: Vyrobte si ty nejpodrobnější snímky a animace Země

  • Před dvěma lety Google představil webový glóbus Earth
  • Nedávno pak uzavřenou betu Earth Studio
  • Vyplníte formulář a získáte ještě kvalitnější snímky 3D modelu Země

Desktopový virtuální glóbus Google Earth byl ve své době technologickou senzací, která dodnes patří k legendám. K legendám, které však Google už před lety přestal vyvíjet a zprvu částečně integroval do svých webových map, aby před dvěma lety konečně představil i webový Earth.

Vypadá skvěle, funguje skvěle, a tak zůstává jedinou kaňkou na kráse skutečnost, že i po dvou letech běží výhradně v Chromu. A to doslova – standardním způsobem jej totiž nespustíte ani v jeho derivátech včetně Opery, což poněkud nahlodává vizi (konečně) technologicky sjednoceného webu a univerzálních webových aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Google Earth pro web je skvělý, ale i po letech běží jen v Chromu a ignoruje i prohlížeče se stejným jádrem. Třeba Operu.

Google Earth Studio

V každém případě, loni v prosinci se Google pochlubil další next-gen webovou mapovou aplikací jménem Google Earth Studio. Možná jste o ní doposud neslyšeli, v počátku totiž byla k dispozici jen ve velmi uzavřené betaverzi pro vybrané partnery.

Oficiální upoutávka, podobné hi-res animace si ve Studiu můžete sami vytvořit:

Po několika měsících podmínky poněkud zvolnily, a tak se ke Studiu nyní dostane i širší veřejnost, ačkoliv zájemci i nadále musejí vyplnit formulář, k čemu chtějí novinku vlastně používat. Buďte kreativní a jistě se dostane i na vás.

Ty nejlepší možné snímky a animace 3D modelu Země

No dobrá, ale co to vlastně je? Earth Studio je vlastně docela přímočará aplikace na výrobu statických snímků a animací atraktivních přeletů nad virtuální krajinou.

Přebírá tedy jednu z klíčových profesionálních funkcí starého desktopového Google Earth Pro, kterou využívají i velká média. Čas od času tedy narazíte na podobný průlet nad krajinou i v reportážích tuzemských televizí (technologii používá třeba Česká televize).

Klepněte pro větší obrázek
Základní prostředí Earth Studio

Dejme tomu, že byste si chtěli například vyrobit video s animací, která napodobí průlet letadla okolo ikonického ještědského vysílače. Jistě, pokud máte v garáži profesionální dron (anebo cessnu), Google nemůže konkurovat, ale pro nás ostatní je tu právě Earth Studio.

Klepněte pro větší obrázek
Připravené animační projekty

Webová aplikace nabízí několik předdefinovaných animací; třeba přiblížení k nějakému bodu na mapě, zmíněné kroužení okolo bodu, spirálovité přibližování nebo třeba hopsání z jednoho bodu do druhého.

Klepněte pro větší obrázek
Chci si vytvořit animaci, které bude simulovat krouživý let okolo Ještědu

Něco podobného byste si mohli teoreticky natočit pomocí nástroje pro nahrávání dění na obrazovce (screencasting), nicméně v případě velmi náročného 3D modelu světa uvnitř prohlížeče narazíte na několik praktických problémů.

Klepněte pro větší obrázek
Po výběru místa nastavím, v jaké vzdálenosti a pod jakým úhlem má fiktivní letoun kroužit

Zaprvé, model krajiny se jen málokdy načte a vykreslí na 100 %, protože se aplikace pochopitelně snaží šetřit data i výkon vašeho počítače. A zadruhé, samotný pohyb pomocí myši nebude vůbec plynulý. Nehledě na to, že plynulé nakonec nebude ani samotné snímání dění na ploše, protože procesor i grafickou kartu zatíží samotné modelování krajiny v prohlížeči pomocí technologie WebGL.

Klepněte pro větší obrázek
Konečně jsem v editoru, kde mám k dispozici časovou osu, náhled animace a také situační mapku s vyznačeným zorným polem kamery

Earth Studio vykreslí stovky snímků a uloží je jako balíček ZIP

Earth Studio na to jde úplně jinak. Poté, co mu stanovíte, jaký má provést pohyb a jaký má mít obraz výsledné rozlišení, postupně zpracuje snímek po snímku v nejvyšší možné kvalitě. Tento rendering probíhá přímo uvnitř vašeho prohlížeče, a i když se nabízí představa, že výsledkem bude rovnou MP4 video nebo GIF, tak tomu alespoň prozatím (bohužel) není.

Klepněte pro větší obrázek
Jakoukoliv pozici na časové ose mohu uložit jako JPEG. Nejedná se o prostý snímek obrazovky. Aplikace pro snímek stáhne všechna 3D data, takže součástí je i model stromu kdesi na horizontu, který by se v běžném Earth vůbec nemusel vykreslit.

Namísto toho třeba i po desítkách minut přežvykování procesoru vytvoří prohlížeč obří balíček ZIP, ve kterém budou jednotlivá filmová políčka zatím neexistujícího videa – prosté JPEG soubory. Jen s tím rozdílem, že budou oproti běžným snímkům z Google Earth perfektní, tedy v nejvyšší možné kvalitě, kterou dnes Earth dokáže nabídnout.

Klepněte pro větší obrázek
Po klepnutí na tlačítko Render se stejným způsobem vykreslí každé filmové políčko. Výsledkem bude balíček ZIP se stovkami JPEG souborů.

V případě našeho krouživého letu okolo Ještědu to tedy znamená, že i na horizontu budou vykreslené 3D modely stromů lesa, a pokud v nastavení projektu zaškrtnete políčko renderování podle skutečného času, do obrazu se přidají i stíny a atmosféra podle aktuální polohy Slunce nad obzorem. Výsledný dojem bude ještě fotorealističtější než dříve, i když se pochopitelně výrazně zvýší i čas samotného zpracovávání.

Mám na počítači stovky fotek Ještědu! Co s nimi mám proboha dělat?

Fajn, takže po bezmála půlhodině renderování jednotlivých políček zalesněného Ještědu mám před sebou obrovský ZIP a uvnitř 900 snímků v rozlišení FullHD (Studio samozřejmě zvládne i UHD/4K rozlišení – respektive snímky s nejdelší stranou až 4 096 pixelů).

Jenže co s nimi?

Autoři aplikace a ostatně i nápověda doporučuje snímky zpracovat do videa pomocí Adobe Media Encoder nebo Adobe After Effects, přičemž nechybí ani podpora pro post-produkci pro virtuální realitu/3D brýle, jenže těmito profesionálními nástroji asi každý nedisponuje.

Klepněte pro větší obrázek
Co soubor, to jedno detailně vykreslené políčko ve FullHD

Mohu je složit v Zoner Photo Studio X

Internet naštěstí skýtá nepřeberné množství utilit třeba pro skládání time-lapse videí právě z podobných řad JPEG snímků. Z komerčních nástrojů pro běžné smrtelníky velmi dobře poslouží české Zoner Photo Studio X, které disponuje jednoduchou střižnou s podporou časosběrných videí, přičemž si poradí i s rozlišením 4K.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Složení snímků JPEG do videa pomocí videostřižny Zoner Photo Studio X

Anebo třeba v mocném FFmpeg

Pokud ZPS X nemáte, nehodláte utratit ani desetikorunu a nebojíte se otevřít příkazovou řádku, stáhněte si skvělý multimediální enkodér/procesor FFmpeg. Majitelé Windows mohou FFmpeg stáhnout jako jeden velký textový program EXE (60 MB), ve kterém je vše, co budou potřebovat.

Poté stačí otevřít příkazovou řádku Cmd, anebo v případě Windows 10 dnes už výchozí PowerShell, a vyzkoušet konverzi stovek snímků do videa s výchozími parametry pomocí nejprimitivnějšího možného příkazu:

.\ffmpeg.exe  -i "snimky\jested_%03d.jpeg" jested.mp4 

Aby příkaz fungoval, snímky z Earth Studia jsem na počítači uložil do složky snimky a obrázky se vzestupně jmenují jested_XXX.jpeg. Tedy postupně jested_000.jpeg, jested_001.jpeg, jested_002.jpeg a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Bezplatný textový FMmpeg převede stovky snímků JPEG na video MP4
Klepněte pro větší obrázek
Program pracuje... Do minuty bude vše hotovo

Na mém pracovním laptopu se starší ULV verzí Core i5 bylo asi za půl minuty hotovo a soubor videa zabíral okolo 50 MB.

Pomocí dalších parametrů samozřejmě můžete upravit naprosto vše počínaje frekvencí/rychlostí videa a konče jeho datovým tokem, pokud by vám výchozí komprese připadala příliš devastující. To je už ale nad rámec dnešního článku – internet skýtá nepřeberné množství návodů pro začátečníky.

Textové nástroje mohou být efektivnější

FFmpeg toho ve skutečnosti s multimediálními soubory zvládne mnohem více a společně se skvělým švýcarským nožíkem ImageMagick na hromadné úpravy fotografií (ořezy, změny velikosti, nápisy, animované gify aj.) je skvělou ukázkou toho, jaké mocné nástroje dala světu komunita open-source, a proč má textové rozhraní i v roce 2019 své nezastupitelné místo (a to nejen na serverech). K oběma programům se tedy ještě vrátím v samostatném článku s tipy, jak s nimi rychle automatizovat různé operace s videem, zvukem a obrázky.

Podívejte se na hotová videa

Ale zpět z černobílého světa textových terminálů. Jak tedy video Ještědu vypadá v praxi? Budu tiše doufat, že kompresní parametry našeho vlastního videoserveru příliš nezničily detaily; posuďte sami níže:

Earth Studio a Ještěd

Jelikož se Earth Studio stará pouze o vykreslování jednotlivých filmových políček v JPEG, můžete použít i ty. Google s tím počítá a v každém je jeho copyright ve formě vodotisku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jednotlivá filmová políčka. Jejich vykreslování trvalo téměř hodinu, zaškrtl jsem totiž možnost realistického stínování podle skutečné polohy Slunce.

Pojďme se podívat, jak dopadne další typ animace, který znají i majitelé mnoha chytřejších dronů: přílet do cílového bodu a následné kroužení okolo. Tentokrát místo Ještědu vyberu neméně atraktivní lokalitu světového turismu... Ano, adresu naší redakce:

Přílet a kroužení nad naší redakcí:

Na úplný závěr si vyzkoušíme ještě jednu animaci, tentokrát výše zmíněné hopsání mezi několika body. Ve výchozím stavu to jsou dva, můžete ale přidat i další.

Animace bude (tak trochu) kopírovat let z pražského letiště do Londýna, kde přesedneme na hypotetický Airbus A380 a budeme pokračovat do Kalifornie, kde po několika sekundách přistaneme v San Francisku. Tedy téměř na dohled od centrály Alphabetu a jeho Googlu:

Hopsání z Prahy do Londýna a San Franciska:

Earth Studio funguje a to je na tom všem možná nakonec nejvíce fascinující. Tedy to, jaký ohromný skok udělaly za posledních deset let webové technologie jako takové. Na stranu druhou, omezení aplikace výhradně na Chrome (ať už z jakéhokoliv důvodu), by mělo být i při jeho obrovském tržním podílu jistým varováním. To je prostě špatně.


Děkujeme Davidovi Mochalovi za tip. Nenapsali jsme o nějakém dalším zajímavém kousku na internetu? Napište nám!

Diskuze (7) Další článek: Unikly první screenshoty testovacího Edge. Vypadá jako Chrome

Témata článku: Google, Internet, Země, Chrome, Mapy Google, Mapy, Praha, Opera, Slunce, Google Earth, Alphabet, GIS, Kartografie, Aplikace, PowerShell, San Francisco, Ještěd, Filmové políčko, Polička, Londýn, Zoner Photo Studio X, Prohlížeč, Adobe Media Encoder, Making, Políčko


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11