Google | Google Hangouts | Google Meet | Google Duo

Google Duo skončí, nahradí jej Meet. Mapujeme komplikovanou historii googlovských komunikátorů

Zdroj: Nathan Dumlao / Unsplash
Google Duo skončí, nahradí jej Meet. Mapujeme komplikovanou historii googlovských komunikátorů | Zdroj: Nathan Dumlao / Unsplash

Stručná zpráva: Google přesune funkce ze služby Meet do aplikace Duo a Meet zruší. Následně Duo přejmenuje na Meet. Ano, je to zvláštní, ale na to vyznat se v komunikátorech Googlu zkrátka nikdy nestačila pouze jedna vysoká škola.

Všechno to začalo v roce 2005, kdy odstartoval Google Talk. Původní chatovací službu založenou na otevřeném protokolu XMPP nabízel pro mobily i počítače a integrovaná byla také ve webovém Gmailu. Vedle textových zpráv nabízela také možnost telefonování, v pozdějších letech se přidalo i video.

V červnu 2011 startuje sociální síť Google+ a jednou z jejích klíčových funkcí byly Hangouts primárně zaměřené na hlasové i video chatování, a Huddle (Pokec) pro textový chat. Obojí fungovalo pro jednotlivce i skupiny. Z Huddlu se o pár měsíců později stal Google+ Messenger a do určité míry byl kompatibilní s kontakty v Talku, který také stále fungoval.

Během května 2013 přichází nová aplikace Google Hangouts (už bez +), která veškerý chat, hlasové i video volání integruje do jedné aplikace a která má časem nahradit zvláštní funkce z Google+ i celý Talk. Konečně sjednocení, po kterém všichni volali.

Jenže v roce 2016 to v Mountain View zase začali komplikovat. Značku Hangouts zacílili především na firmy a pro ně vytvořili dvě aplikace Hangouts Chat (text) a Hangouts Meet (audio a video) a pro běžné uživatele pak aplikace Allo (text) a Duo (audio a video). Ty mimochodem vůbec poprvé nevyžadovaly googlovský účet, ale po vzoru různých whatsappů jim stačilo telefonní číslo.

V roce 2017 definitivně končí Google Talk a coby samostatná aplikace a součást Gmailu jej nahrazují Hangouts Classic (přejmenované původní Hangouts). Ty nadále fungovaly pro firemní i nefiremní uživatele.

O rok později končí Allo a Google začal chatování tlačit do aplikace Messages (Zprávy), která na mobilu slouží jako editor SMS a jeho nástupce RCS. Jeho sourozenec Duo funguje dál, tedy až do letošního roku, kdy se sloučí s Meetem.

Meet už mimochodem dávno nenese odkaz Hangouts, před dvěma lety se totiž z firemních komunikátorů staly Google Chat a Google Meet. A aby té bžundy nebylo málo, zpřístupnil je i nefiremním uživatelům s bezplatným Gmailem. Najít a pochopit historii i vazby všech těch kecálků by si žádalo nějaký diagram…

Co teď používat?

Píše se květen 2022, jaký je aktuální stav? Už neexistuje Google+, Google Talk ani Allo a firma se ještě zbavuje posledních zbytků Hangouts Classic, protože tato služba ještě na několika místech bůhvíproč funguje. Pro textovou komunikaci ve firmách i u běžných uživatelů teď slouží primárně Google Chat s tím, že vedle něj fungují i Messages (Zprávy). Až v nadcházejících měsících skončí Duo, Google pro audio a video telefonii bude mít vyhrazen pouze Meet, a to opět pro firemní i nefiremní uživatele.

Chat hodně stojí na skupinových textových konverzacích a místnostech a můžeme jej chápat jako firemní komunikátor Slack. Meet orientovaný na volání a video je zase alternativou pro Zoom nebo Microsoft Teams. A protože Chat i Meet vzešly z firemního prostředí, pro běžné jednoduché chatování tu jsou zmíněné Messages (Zprávy) postavené na SMS/RCS se všemi problémy s tím souvisejícími. Google se přitom hodně snaží, aby je lidé používali jako WhatsApp nebo Apple iMessages.

Začne v tom být trochu pořádek, ale Google jistě zase najde způsob, jak to nebohým uživatelům zkomplikovat. V článku jsem mimochodem schválně ignoroval různé slepé cesty či u nás nepodporované služby jako Google Voice nebo YouTube Messages, které fungovaly souběžně s jinými výše jmenovanými.

Diskuze (7) Další článek: Totální štít pro všechny. Firefox testuje izolaci cookies při základní ochraně soukromí

Témata článku: Google, Apple, Historie, Gmail, Google Hangouts, Chat, WhatsApp, SMS, Slack, Instant Messaging, Google Chat, Google Meet, Microsoft Teams, Google Duo, The Power, Messenger, Google+, Talk, Messages, Komunikátor, Huddle, Mountain View, RCS, Meet, Uživatelé, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
144 týmů popsalo svět v roce 2045. Podlé jedné vize nás ovládne superinteligence TAI

144 týmů popsalo svět v roce 2045. Podlé jedné vize nás ovládne superinteligence TAI

** Změní se svět do roku 2045 více, než mezi lety 1999 a 2022? ** Podle soutěže World Building Contest velmi výrazně díky AI ** 144 týmů předpovídalo, jak se bude měnit svět rok za rokem

Jakub Čížek
BudoucnostUmělá inteligence
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy