Google | Turecko | Pokuty

Google dostal v Turecku pokutu 569 milionů korun za reklamu ve vyhledávání

Turecko aktuálně vyměřilo další pokutu pro Google ve výši 25,6 milionů dolarů za zneužití svého postavení a umisťování reklam do výsledků vyhledávání. Informoval o tom web Arab News.

Google je v Turecku nařčen z porušení zákonů tím, že v rámci výsledků vyhledávání upřednostňuje ty, kteří mu zaplatí oproti organickým výsledkům. Tím pádem se tedy některé weby nezobrazí ve vyhledávání, pokud nezaplatí. Celková finanční suma činí 196,7 milionů tureckých lir (tedy oněch 25,6 milionů dolarů, v přepočtu 569 milionů korun), Google má ale 60 dní na odvolání.

image.png 
Např. při dotazu koloběžka vám Google vrátí takové výsledky, že celá obrazovka, kterou uživatel vidí bez rolování, jsou jen reklamy

Proti výsledku se ale Google pro server Engadget ohradil a uvedl, že neprodává pozice ve vyhledávání (jak naznačuje turecká strana), ale pouze reklamu jako takovou, která je od výsledků oddělena. Zároveň firma uvedla, že hodlá spolupracovat s autoritami na vyřešení.

Firma již dříve dostala v zemi pokutu 98,3 milionu tureckých lir za zneužívání dominantního postavení. Podobné pokuty na Google přitom přicházejí z více stran, aktivní je i Evropská Unie. Před rokem například došlo k šetření ohledně sběru dat a další jsou stále v procesu. U většiny těchto případů se jedná o vleklé spory na několik let.

V poslední době se mluví i o rozdělení Googlu. Proč a jaký má smysl?

Diskuze (11) Další článek: Google se převlékl do barev Česka a nabízí výstavu Studentská revoluce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,