a asi nedorovnává skóre jen s Chat GPT, protože na seznamu zemí, kde to běží, chybí země EU...
Autor článku by si měl nejdříve zkontrolovat fakta. Česká republika, ani jiné země EU na seznamu těch 180 zemí (kde Bard nyní funguje) není. Viz https://support.google.com/bard/answer/13575153
asi proto není v článku odkaz, kde si chat vyzkoušet...
Takže otravná captcha konečně skončí? 🙂
Jsem zvědavej jestli v dohledné době, řekněme tak dvaceti let, AI dokáže řešit opravdu komplexní úlohy typu - návrh řízeného fúzního jaderného reaktoru, úpravy DNA a metabolismu člověka pro zpomalení stárnutí, apod.... :) Tolik těžkých úkolů a tak málo IQ mezi lidma. :p
Nejde o iq, ale množství udělané práce. My tomu superpočítači co máme na krku nenařídíme skoro nic.
Obávám se, že nejde jen o tu práci. V případě řešení těch naznačených úkolů je zajímavé pouze IQ, které je nad hodnotou 120. IQ do hodnoty 120 jakoby vůbec nebylo. Není podstatné.
Ale houby, význam výše IQ se přeceňuje a pokud se bavíme o úlohách, které přesahují dosah jediného člověka (což jsou prakticky všechny), tak je mnohem zásadnější schopnost spolupráce a komunikace. Jeden člověk s IQ 150 stráví celý život nimráním se v detailech jednoho problému a klidně mu uteče, že už ten problém třeba ani není relevantní. Zatímco 10 průměrných s IQ 100 změní svět, protože jednotlivě sice nikdo z nich nic převratného nevymyslel, ale dohromady mají mnohem větší rozhled a chápání souvislostí.
Nevěřím na 1000 "brabenečků" s IQ 100, jejichž trpělivá mravenčí spolupráce přinese přelomové objevy. Posun v každém oboru byl vždy výsledkem lidí s vysoce nadprůměrným IQ, kteří pochopitelně vyyužívali pomocné každodenní rutinní práce mnoha svých asistentů. Nicméně ten nápad vždycky byl dodán brilantním mozkem a tento jediný brilantní mozek nedokáže být nahrazen ani třeba milionem průměrných spolupracujících mozků. Bohužel.
Názor byl 2× upraven, naposled 11. 5. 2023 11:16
Mít nápad a mít vysoké IQ jsou ale dvě zcela rozdílné věci. Na to aby člověk dostal nápad tak musí být ve správnou chvíli na správném místě, znát správnou souvislost, mít fantazii aby si jednu věc dokázal představit v jiném kontextu. Nic z toho vysoké IQ nezaručuje, protože IQ vypovídá jen a pouze o schopnosti vyřešit předložený problém. Máte pravdu, že přelomové nápady přicházejí častěji od lidí s vyšším IQ, což může být tím, že takoví lidé mívají větší rozhled a mají sklony více hledat řešení problémů. Ale nedá se generalizovat, že nápady přichází jen od lidí s vyšším IQ a už vůbec se nedá říct, že vyšší IQ zaručuje, že nějaké nápady příjdou. Mimochodem, všiml jste si, že většina lidí kteří opravdu něco dokázali a kteří měli tu přelomovou myšlenku o svém IQ nemluví? A naopak že většina lidí, která se chlubí svým IQ tak o moc víc než to skóre v testu nedokázala?
Jak jste sám napsal - IQ je schopnost vyřešit předložený problém. Když mi např. předložíte několik čísel, já v nich nedokážu rozpoznat žádnou souvislost, zatímco ten komu matička příroda nadělila IQ vyšší než jaké nadělila mě tu souvislost odhalit dokáže. A když mi tu souvislost následně vysvětlí, tak já se plácnu do čela a řeknu si "jak to, že mě to nenapadlo" a nebo taky ne a spíš si pomyslím "tak tohle by mě fakt nikdy nenapadlo".A přesně tahle vlastnost je pro vědeckou práci (minimálně v přírodních vědách) potřeba a čím větší míra této schopnosti, tím lépe a radostněji. :)Ad. nemluvení o svém IQ, příp. chlubení se svým IQ - to je přece zcela jiná záležitost. To přece nevypovídá nic o důležitosti IQ jako takového, ale pouze o psychologii jedince, který se takhle pitomě snaží chlubit. Nejspíš to vypovídá o jeho komplexech méněcennosti a legrační snaze lacině si získat uznání okolí, nicméně to ani náznakem není dokladem toho, že by na hodnotě IQ nezáleželo.
Ani mě nenapadlo, že by se to mohlo týkat vašeho nebo mého IQ, takže v tomhle bez obav, není to nic osobního 🙂 . Ve skutečnosti jsem tím mířil někam jinam, a sice, že teorie, že přelomové nápady napadají lidi s vyšším IQ se nedá ověřit, protože u většiny objevitelů a vynálezců IQ neznáme. A máme tendenci předpokládat, že určitě to vyšší IQ mít museli, protože jinak by je "ta věc" nenapadla, jenže to je sama o sobě klamná sebepotvrzující myšlenka. Naopak se ale dá snadno dokázat, že vysoké IQ není zárukou, že člověk s přelomovou myšlenkou přijde. Jinak ano, IQ je o schopnosti vyřešit problém a v případě ryze logické/matematické úlohy jako je třeba posloupnost čísel to je hlavně o IQ. Pokud ale přijdu třeba s revoluční architektonickou myšlenkou na kterou jsem přišel tím, že jsem si večer před spaním prohlížel vypadlé pero svého papouška, tak je tam mnohem, mnohem víc faktorů než IQ, přičemž samotné IQ má vliv spíše minoritní. To samé u celé řady dalších objevů.
Nemyslel jsem nic osobního. Pokud to tak interpretujete, tak se omlouvám za nejasné vyjádření. A nebo jste příliš vztahovačný? 😝Ad. měření IQ - Vzhledem k tomu, že měření IQ je otázkou počátku 20.stol, tak je jasné, že v případě staších vědců nezbývá než toto odhadovat.Nicméně přibližně od druhé poloviny 20.stol je tento parametr zjišťován vcelku běžně.Zkuste např. https://www.quora.com/What-is-the-average-IQ-of...
Názor byl 1× upraven, naposled 11. 5. 2023 13:52
Asi jsme se nepochopili, já jsem vás jen ujišťoval, že to osobně taky rozhodně neberu a nemyslím. Jinak laureáti nobelových cen jsou opravdu jen malý výsek vědeckého světa a vědecký svět sám o sobě je zase jen malý výsek lidí, kteří se podílejí na pokroku lidstva. Pokud třeba někdo vyvine novou slitinu železa, která umožní vyrábět do té doby nepředstavitelné věci, tak to zpravidla není člověk který by se označoval za vědce a zcela určitě za svou slitinu nedostane nobelovu cenu. My se zpravidla nedozvíme ani jméno takového člověka a už vůbec ne jeho IQ, takže jednoduše nemáme dost dat abychom mohli dělat jakékoliv závěry.
Pokud vím, v USA zjišťují statistiky IQ už desítky let docela důkladně. Co si vzpomínám, četl jsem studie zaměřené na průměrné IQ studentů různých oborů - humanitních i přírodovědných. Četl jsem studii o průměrném IQ pedagogických zaměstnanců MIT (matně si vzpomínám, že to bylo 136). Amíci to sledují u vojáků, apod..... Informací na toto téma je víc než dost. Stačí jen hledat.Mimochodem, jen matně si vzpomínám, že někdy v letech 90-92 (přesnější datum si už opravdu nevzpomenu, bylo to poměrně těsně po Sametovce) probíhala jakási studie tohoto typu taky i v Brně na VUT. Účast byla povinná pro všechny studenty. Abychom se z toho nechtěli ulejt, tak z toho byl zápočet. Tenkrát to vyvolalo u některých rodičů obavu, že by to mohlo rozhodovat o dalším studiu. Škola vysvětlovala, že se jedná pouze o podklady pro psychologickou studii, že na další studium to nebude mít vůbec žádný vliv a zápočet je z toho čistě proto, abychom se toto opravdu účastnili. :) Matně si vzpomínám, že kromě IQ psychologové zjišťovali také osobnost pomocí dotazníku se stovkama otázek. Pamatuji si, že řada otázek v tom dotazníku byla stejná, jen různě jinak formulovaná. Nejspíš jako kontrola, že si nevymýšlíme, což se ovšem minimálně v mém případě poněkud dělo, páč jsem měl tendenci odpovídat spíš tak jak si myslím, že by to bylo to správné/krásné/ořechové. Kecal jsem tam docela děsně. Ale tohle je už hodně mimo téma. :p
Já mám pocit, že mluvim o voze a vy o koze. Jasně, že studenti a pedagogové budou mít vyšší průměrné IQ. Ale my se bavíme o tom, kdo posouvá lidstvo v poznání vpřed. Jsou to výhradně studenti vysokých škol jako je MIT nebo VUT? Ne. Navíc dovozujete ze statistiky průměrného studenta a pedagoga, že každý bude mít vysoké IQ, což taky není nutně pravda.
Ale já nic takového nevyvozuji. A že lidstvo minimálně v technologiích a přírodních vědách posouvají vysoce nadprůměrné mozky a nikoliv armáda průměrných vzájemně kooperujících "mravenečků", to je prostě fakt.Aneb slovy Járy Cimrmana:"Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat."
AI ale nic nevymýšlí, jen kompiluje co už někdo někde napsal. Při troše štěstí s její pomocí půjde dělat metavýzkum, čili spojování dílčích výzkumných úloh do většího celku. Pokud čtyři různí vědci udělají čtyři výzkumy které by spolu mohly dát dohromady ten fůzní reaktor ale nebudou spolupracovat, tak AI může dát dohromady jejich výzkumy a nabídnout řešení. Ale AI nedokáže nahradit práci kteréhokoliv z nich, nedokáže udělat ten primární výzkum.
Jde o to jestli my lidé děláme vůbec něco jiného než syntézu dílčích výsledků do nějakých větších obecnějších celků. - Přesně toto totiž AI dokáže dělat docela dobře.Experimenty, které dodají nové poznatky a následně interpretace těchto poznatků do obecnějšího celku - obrazně řečeno snaha o poskládání rozházených kostiček puzzle do většího celku, který zapadne do té části obrázku, která je poskládaná do současné doby.Teď mě napadla např. historie vývoje modelu atomu.
Názor byl 2× upraven, naposled 11. 5. 2023 11:18
Tak mě to zatím hlásí, že ČR není podporována. Aby nebyla podporovávána, až bude dostupná čeština. 😀
Do ty doby to google zrusi.
Proč by to měl google rušit?
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-techmix-hrbit...
takze nic nedorovnava :(
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.