Prohlížeče | Chrome | DuckDuckGo

Google do Chromu přidal rýpavou konkurenci – vyhledávač DuckDuckGo, který nešpehuje uživatele

Google do Chromu přidal rýpavou konkurenci – vyhledávač DuckDuckGo, který nešpehuje uživatele

Google bez větší publicity (nedivíme se) rozšířil seznam výchozích vyhledávačů ve svém webovém prohlížeči Chrome. Nově je ve výchozím stavu dostupný i vyhledávač DuckDuckGo, který se snaží zaujmout tím, že nesleduje své uživatele.

Změna se objevuje ve stabilní verzi 73 otevřeného prohlížeče Chromium. Přichází v době, kdy Google na domácí i zahraniční půdě čelí rostoucími tlaku na ochranu soukromí uživatelů svých služeb a produktů.

DuckDuckGo jako vyhledávač v Chrome

Ve více zemích po celém světě se aktivně řeší, jak aktualizovat politiky hospodářské soutěže, aby pomohly menším technologickým inovátorům dostat se ze stínu nadnárodních technologických gigantů. Oficiálně však Google nijak nekomentoval, zda je zahrnutí DuckDuckGo mezi nativně podporované vyhledávače vstřícným krokem v tomto směru. Dá se ale očekávat, že tento trend Google vnímá a rád by se vyhl případným sporům z důvodu zneužití monopolního postavení.

Softwarový inženýr Orin Jaworski v oficiálním seznamu provedených změn na GitHubu komentuje, že seznam vyhledávačů byl „zcela nahrazen na základě nových statistik použití z nedávno shromážděných údajů.“ Nově obsahuje Google, Yahoo, Bing a DuckDuckGo.

Nabízené vyhledávače podle všeho reflektují jejich podíl v jednotlivých lokalitách a DuckDuckGo je nabízen jako možnost ve více než šedesáti zemích, mezi které však nepatří Česko. U nás ale máme v nabídce regionální specialitu, a to vyhledávač Seznam.

Klepněte pro větší obrázek
V nabídce výchozích vyhledávačů v Česku je i Seznam. Chybí však Yahoo a nově podporovaný DuckDuckGo. Ty totiž nemají českou lokalizaci.

Rychle vyhledávat můžete i na jiných webech

Zakladatel společnosti DuckDuckGo Gabe Weinberg se k této změně vyjádřili slovy: „Jsme rádi, že společnost Google uznala, že je důležité nabídnout spotřebitelům možnost vyhledávání, beroucího ohled na soukromí.“

Chcete-li změnit výchozí vyhledávač, stačí v prohlížeči Chrome otevřít položku Nastavení a v sekci Vyhledávač používaný v adresním řádku vybrat příslušnou možnost. V případě, že máte Chrome v češtině, bude nabízen Google, Seznam, Bing a Yahoo! DuckDuckGo je možné přidat manuálně.

A nezapomínejte také na to, že Chrome dokáže v adresním řádku rychle vyhledávat i na jakémkoli jiném webu. Stačí napsat pár prvních písmen a stisknout Tab nebo Mezeru, hned pak můžete pokračovat v psaní hledané fráze na daném webu. Můžete si přitom u vybraných webů nastavit, aby takto reagovaly už na první písmeno.

Klepněte pro větší obrázek
Stačí stisknout "z" a mezeru a vyhledáváte v Chromu na Živě
Diskuze (11) Další článek: Windows Defender ochrání ve firmách Chrome a Firefox před podvodnými stránkami

Témata článku: Google, Prohlížeče, Chrome, Vyhledávače, Yahoo, DuckDuckGo, Bing, Soukromí, GitHub, Chrom, Česká republika, Vyhledávač, Seznam, Adresní řádek, Uživatelé, Prohlížeč, Chrome na Živě


Určitě si přečtěte

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

** USA platí Rusku stamiliony dolarů za dopravu astronautů na ISS ** Dopravu amerických astronautů mají nyní převzít soukromé lodě ** Rusko je vytlačováno ze hry, mohou ho spasit vesmírní turisté

Petr Kubala | 70

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 28

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?