Google Desktop 4, to již dávno není jen hledání na lokálním disku

Desktopový vyhledávač Googlu dospěl do své čtvrté verze. Kromě samotného lokálního vyhledávání nabízí již dávno řadu dalších doplňkových funkcí a provázání s ostatními službami Googlu. Čtvrtá verze pak přichází s Google Gadgets, drobnými prográmky, kterými si můžete postranní lištu značně oživit a rozšířit její funkčnost.
Google Desktop 4, to již dávno není jen hledání na lokálním disku

Instalace

Instalační soubor má necelé 2 MB, je určen pro systémy Windows XP či Windows 2000 SP 3+ a můžete si jej stáhnout z GigaManie. Samotná instalace pak proběhne hladce a vlastně kompletně bez zásahu uživatele, protože ono vlastně zatím není co nastavovat.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný instalátor se o vše postará sám

Teprve po dokončení instalace dojde k otevření webového prohlížeče s úvodní konfigurací programu. Zde můžete určit, zda se mají indexovat a prohledávat i vaše zprávy na Gmail. Další volba slouží k tomu, pokud chcete svá nastavení, Gadgets a další parametry sdílet mezi více počítači. V takovém případě bude vše synchronizováno přes servery Googlu (a zabezpečeno SSL). Je jasné, že k využití obou zmíněných funkcí musíte mít založen účet u Googlu. Poslední volba (k ní už samozřejmě není Google účet potřeba) se pak týká možnosti nastavit Google jako implicitní vyhledávač v Internet Exploreru.

Tím ovšem nastavování nekončí. Ve druhém kroku (vše probíhá i nadále ve webovém prohlížeči) si můžete personalizovat úvodní stránku Googlu. Kromě výběru zpráv (resp. serverů, které vás zajímají) přes RSS můžete zvolit i jiné logo Googlu (z dostupného seznamu, ne libovolně), zprávy o počasí, váš Gmail účet a některé "gadgets" jako třeba hodiny. Přidat lze (prostřednictvím vyhledávání) prakticky libovolný RSS zdroj. Jednotlivé boxy si pak můžete přetažením myši libovolně na stránce uspořádat.

Klepněte pro větší obrázek

Personalizace stránky Googlu

Nastavení aplikace

Zatímco po instalaci provádíte prvotní nastavení programu, v systémové liště hlavního panelu se už usídlila ikonka Google Desktop (a zřejmě se vám již otevřel i Sidebar a snaží se vás lákat na Google Gadgets) a tiše na pozadí začalo indexování vašeho disku. To může nějaký čas zabrat, záleží na množství souborů (a jejich typů), na výkonu počítače a také na tom, jak moc na počítači v daný okamžik pracujete.

Veškerá nastavení Google Desktop se vlastně provádějí prostřednictvím webové stránky. Poklepáním na ikonku v systémovém panelu se otevře stránka, ze které lze jednak provádět lokální/internetové vyhledávání, přes položku Desktop Preferences se pak také dostanete k nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Stránka pro lokální vyhledávání

Právě nastavení indexování byste měli provést co nejdříve, aby vyhovovalo vašim požadavkům a zbytečně se do databáze neindexovaly soubory, které vás nezajímají. První položkou jsou prohledávané typy souborů. Základem jsou samozřejmě soubory textové, PDF, Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint), multimediální soubory, archivy ZIP, e-mailové zprávy a samozřejmě také historie navštívených webových stránek. Můžete také zvolit méně bezpečné varianty jako je indexování zaheslovaných MS Office dokumentů a nebo zabezpečených webových stránek z historie.

Kromě tohoto základu je pak možné navštívit i stránky s dodatečnými pluginy, které ještě rozšíří možnosti indexování o další typy souborů.

V nastavení je dále možné přidat do vyhledávání i jiné disky. Standardně jsou indexovány všechny pevné disky, můžete však přidat i další média. Z indexování můžete naopak některé soubory či adresáře vynechat. Je asi zbytečné indexovat adresář Windows.

Pro vyšší bezpečnost máte možnost index zašifrovat. To ovšem poněkud zpomalí celý proces indexování. Ve zvláštních případech se může hodit i funkce vypnutí indexování. Pokud se například obsah disku nijak nemění a množství dokumentů je konečné, vyplatí se indexování (po jeho kompletním dokončení) deaktivovat a využívat pak již jen vyhledávání. Poslední důležitou volbou je možnost odstranit z indexu smazané soubory. Pokud Google Desktop zjistí, že se soubor již na disku nenachází, je celkem zbytečné, aby jej zařadil do výsledků vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení indexování

Kromě parametrů samotného indexování máte možnost nastavit ještě další vlastnosti programu. Na záložce Google Account Features lze zapnout či vypnout indexování Gmailu a sdílení nastavení na více počítačích (tedy totéž, co v úvodním poinstalačním nastavení). Zároveň zde máte možnost aktivovat i funkci Search Across Computers. Tato kontroverzní funkce vyvolala před časem jisté obavy o bezpečnost osobních dat a proto je možné také standardně vypnutá. Tato funkce umožňuje prohledávat více (vašich) počítačů z jednoho místa tím způsobem, že část indexu z jednotlivých počítačů (na kterých samozřejmě také musíte nainstalovat Google Desktop) je uložena na server Googlu (proto ta obava o bezpečnost).

Díky tomu tak můžete tento index (resp. indexy) prohledávat i z jiných počítačů, resp. prohledávat všechny takto nasdílené počítače naráz. Snadno tak zjistíte, na kterém z vašich strojů se nachází potřebný dokument. Do tohoto sdíleného indexu lze zařadit dokumenty a webovou historii a nebo také nic. To v případě, že chcete jen vyhledávat na ostatních počítačích, ale nechcete do sdíleného indexu přidat data z počítače, u kterého právě sedíte.

Další nastavení se týká zobrazení. Lze zvolit, jakým způsobem se má GD prezentovat (pouze ikonka, Sidebar, Deskbar, Floating Deskbar - podrobněji viz dále). Novinkou je tzv. Quick Search Box. Dvojitým stisknutím klávesy Ctrl se uprostřed obrazovky objeví malé vyhledávací okno, kam stačí vložit požadovaný výraz a okamžitě (během psaní) probíhá hledání. Detailně si o hledání ještě povíme dále. V nastavení lze také určit, zda se mají výsledky lokálního hledání zařadit na začátek výpisu odkazů i v běžném hledání internetovém (z hlavní stránky Googlu).

Vyhledávání

Teď už se dostáváme k samotnému vyhledávání. Svůj dotaz lze napsat hned na několik míst a tak si jednotlivé varianty projdeme postupně. Po dvojitém poklepání na ikonku programu v hlavním panelu se otevře webové okno se stránkou lokálního vyhledávání. Stačí tedy vložit váš dotaz a stisknout tlačítko Search Desktop. Alternativně také může spustit hledání na webu tlačítkem Search The Web.

Klepněte pro větší obrázek

Zobrazení nalezených výsledků

Výsledky jsou zobrazeny v klasickém "googlovském" stylu podobně jako při hledání na webu. Na horní liště máte možnost přepínat mezi jednotlivými typy souborů, u obrázků se pak zobrazují i jejich náhledy. Kliknutím na odkaz nalezeného dokumentu pak dojde buď k jeho otevření v příslušné aplikaci a nebo k náhledu (kupříkladu u e-mailových zpráv).

O druhé možnosti jak spustit hledání už jsme se krátce zmínili. Stačí dvakrát stisknout klávesu Ctrl a uprostřed obrazovky se objeví vyhledávací box (pokud máte funkci aktivovánu).

Klepněte pro větší obrázek

Rychlý vyhledávací box se zobrazí po dojitém stisknutí Ctrl

Další možností je tzv. Floating Deskbar, tedy malé plovoucí okno, které můžete použít pro rychlé zadání dotazu a mít ho neustále po ruce (a přesunout si jej kam potřebujete).

Klepněte pro větší obrázek

Plovoucí vyhledávací okno

Prvku Sidebar se budeme věnovat samostatně, takže poslední možností je Deskbar. To je malé vyhledávací pole, které se vám integruje do hlavního panelu Windows. Podobně jako v obou předchozích případech je vyhledávání prováděno během psaní a zobrazují se částečné výsledky.

Klepněte pro větší obrázek

Deskbar integrovaný v hlavním panelu

Sidebar a Google Gadgets

Posledním a pro řadu uživatelů možná nejhlavnějším prvkem Google Desktop je Sidebar, tedy postranní panel s řadou užitečných vlastností. I ten je součástí Google Desktop již nějaký ten čas, avšak novinkou této verze jsou tzv. Gadgets. Jedná se o malé aplikace (pluginy), které zas tak moc se samotným vyhledáváním nesouvisí a funkce Google Desktop posouvají do úplně jiných oblastí.

I ze Sidebaru lze samozřejmě provádět vyhledávání. Můžete jej však vybavit řadou doplňkových funkcí. Může vám kontrolovat Gmail, můžete si na něj psát rychlé poznámky, pomocí panelu Web Clips si můžete nechat zobrazovat zprávy z libovolných RSS zdrojů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Sidebar s textovými informacemi

Největším "trhákem" této nové verze jsou však již zmiňované Google Gadgets. Na rozdíl od "nudných" textových informací se jedná o daleko živější a interaktivnější aplikace. Něco podobného bude i v Sidebaru u Windows Vista, podobné vychytávky znají již dávno uživatelé MacOS, "gadgets" (resp. widgets) nabízí i Opera a možná budete znát i Yahoo Widgets. Do rodiny se teď přidává i Google Desktop a umožňuje velmi snadno a rychle přidat do Sidebaru některou z mnoha desítek aplikací.

Získat nové Google Gadgets je snadné. Prostřednictvím tlačítka Add v horní liště Sidebaru se zobrazí příslušná webová stránka se seznamem aktuálně dostupných doplňků (momentálně přes 170). Zde pak stačí stisknout tlačítko Add a příslušný doplněk bude stažen a přidán na váš Sidebar.

Klepněte pro větší obrázek

Stránka s katalogem gadgets

Z dostupných Gadgets si můžete stáhnout rozličné měřiče systémových prostředků, stav baterií notebooku, Wi-Fi signál, hodiny, kalendář, ovládání Winampu, počasí, váš Google Calendar, mapy, rozličné minihry a spoustu dalších věcí. Pokud se vám zdají některé gadgets příliš malé (třeba nepřečtete hodiny), můžete si celý Sidebar rozšířit a jeho obsah se rovněž dynamicky uzpůsobí jeho velikosti. Doplňky pak lze taktéž z panelu vyjmout a mohou se jen tak samostatně "vznášet" kdekoliv na pracovní ploše.

Klepněte pro větší obrázek

Sidebar s několika gadgets v akci

Závěr

Co říci závěrem? Google Desktop již dávno není "jen" desktopový vyhledávač. Snaží se nabídnout daleko víc a řada lidí možná samotné vyhledávání ani příliš nepotřebuje a stačí jim Sidebar s mnoha funkcemi. Jednotlivých Gadgets je poměrně slušné množství, i když se některá témata častěji opakují, a jak je u Googlu zvykem, je volně dostupné i SDK. Schopní vývojáři tak mohou bez problému vytvářet další doplňky.

Diskuze (35) Další článek: Podle Telecomu počet podvodných přesměrování nadále klesá

Témata článku: Windows, Google, Poslední aplikace, Lokální vyhledávání, Systémový disk, Největší trhák, Hledání, DIS, Desktop, Index, Pace, Search, Hlavní funkce, Zvláštní případ, Gadgets, Nen, Vyhledávání, Google Calendar, Hlavní panel, Jednotlivý soubor, Uživatel MacOS, Dostupný soubor, Libovolné místo, Lokál, Lokální diskTýden Živě: EU bude regulovat umělou inteligenci, Netflix omezuje a Windows 10X stále v nedohlednu

Týden Živě: EU bude regulovat umělou inteligenci, Netflix omezuje a Windows 10X stále v nedohlednu

** Chystají se pravidla pro regulaci A.I. ** Netflix končí s měsícem zdarma ** Windows 10X v nedohlednu

David PolesnýVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Vzduchem i vodou, hlavně bez vysokých teplot a potichu: Cenový přehled procesorových chladičů

Vzduchem i vodou, hlavně bez vysokých teplot a potichu: Cenový přehled procesorových chladičů

** Stále častěji se pro chlazení procesoru používají vodní All-in-one systémy.** Hrají na vzhled a úsporu místa, chladicí výkon se ale nemusí příliš lišit od výkonných vzduchových chladičů.** Poradíme, podle čeho vybírat.

Stanislav Janů
ProcesoryHardware
Microsoft po 10 letech vyrobil novou webkameru. Chystá i sluchátka a repráček
Lukáš Václavík
WebkameraPříslušenstvíMicrosoft