Google | Android | Virtuální realita

Google Daydream končí. Virtuální realita v telefonech se ukázala jako slepá ulička

Před třemi lety Google představil Daydream – rozhraní pro virtuální realitu zabudované přímo v rámci Androidu. Pro něj dokonce vyvinul i vlastní brýle, služba se ale nikdy příliš neuchytila a firma ji tak nyní ukončuje. na novém Pixelu 4 již není dostupná.

Google v úterý představil nový telefon Pixel 4 a jednou z „novinek“ je i absence podpory rozhraní pro virtuální realitu nazvané Daydream. To bylo součástí Androidu a Google jej představil v době, kdy se o podobné služby snažili i ostatní výrobci a věřili, že ve virtuální realitě na telefonech je budoucnost. Jak to ale vypadá, funkce se mezi uživateli nikdy příliš neuchytila a Google ji tak ruší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto vypadá rozhraní pro Daydream a headset Daydream View.

Daydream jako takový umožňoval, po nasazení brýlí, procházet podporovaný obsah telefonu ve virtuální realitě, včetně například sledování videí. Dostupných bylo i několik her, velké podpoře u vývojářů se ale systém příliš netěšil. Situace byla o něco lepší u Samsugnu a jeho headsetu Gear VR, ten ale dopadl stejně – nejnovější vlajkové lodě jej nepodporují.

Místo virtuální bude realita rozšířená

Zástupci firmy ale novinářům potvrdili, že aplikace Daydream jako taková se i nadále dočká bezpečnostních  aktualizací a zůstane funkční, novinek se ale již nedočkáme. Stejně tak již nebude prodávaný headset Daydream View. VR tedy zůstává doménou spíše samostatných systémů pro počítače či herní konzole, jako je např. Oculus či HTC Vive.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Google Mapy dokáží navigovat v reálném prostředí.

Na telefonech se ale do popředí dostává rozšířená realita (neboli AR – augmented reality). Zde odpadá nutnost nákupu brýlí a dnešní telefony obsahují i dostatek senzorů, aby přesně věděly svou pozici v rámci prostoru. Díky tomu je možné například nechat se navigovat skrze Google Mapy v reálném prostoru či hrát virtuální hry na stole skrze iPad a to dokonce mezi více hráči.

Takto Google uvedl Daydream View:

Zdroj: The Verge

Diskuze (12) Další článek: Írán vyvinul jednoduché pozemní drony proti pěchotě i obrněným vozidlům

Témata článku: Google, Android, Mobilní aplikace, iPad, Virtuální realita, Oculus Rift, Brýle, Rozšířená realita, HTC Vive, HTC, Daydream View, Slepá ulička, Telefon, The Verge, Headset, Daydream, Gear Vr, Google mapy, Realita, Ulička


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky