Google

Takhle jsme googlili před 20 lety. Tajným trikem vyčistíte vyhledávač od smetí, zůstanou jen odkazy

Vyhledávače dávno nezobrazují pouze odkazy na relevantní weby. Kombinují je s různými informačními oddíly, míchají mezi výsledky obrázky, videa apod. Google aktuálně zavádí filtr, který vás vrátí k čisté podobě vyhledávače, kde se pod sebou zobrazují nalezené relevantní stránky a nic víc.

Podobných filtrů najdete přímo pod vyhledávacím polem celou řadu. Léta používáme vyhledávání obrázků, videí, zpráv apod. Filtr pro vyhledávání webových stránek nicméně provozovatel schoval do nabídky, kterou musíte nejdřív otevřít. Není to komplikované, jen musíte vědět, že tam filtr najdete.

Klepněte tedy na tlačítko Více pod vyhledávacím polem a pak vyberte Web. Posléze se už ukáže jen seznam stránek odpovídajících vašemu dotazu.

google web filtr (1).png
Standardně Google kombinuje různé typy výsledků

Google s filtrem v prohlížeči

Filtr si i nastavíte pro rychlé vyhledávání ve svém prohlížeči. Ukážeme si postup na nejrozšířenějším Chromu, ale obdobně se postupuje ve většině prohlížečů. Klíčové je znát parametr v adrese, který filtr zapíná. Pro standardní vyhledání v Googlu bez dodatečných filtrů se používá syntaxe https://www.google.com/search?q=.

google web filtr (2).png
Tahle vypadá vyhledávání s filtrem, který ponechá jen seznam stránek

Webový filtr aktivuje parametr udm=14 v adrese. Respektive je potřeba ho od zbytku oddělit a uvést ampersandem. Když budeme hledat výraz houby, bude celý dotaz v adrese vypadat takto: https://www.google.com/search?q=houby&udm=14. Vyhledávaný výraz jsme pro přehlednost zvýraznili tučně.

V prohlížeči je ovšem potřeba nastavit adresu s relativní hodnotou, kde místo pevně určeného klíčového slova bude dotazovací řetězec. Pro tyto potřeby se používá prostá dvojice znaků: %s.

Ve Chromu otevřete Nastavení | Vyhledávač. Klepněte na Spravovat vyhledávače a vyhledávání na webu a v sekci Vyhledávání na webu zmáčkněte tlačítko Přidat. Ve formuláři tomuto vyhledávači nastavte název a zkratku, kterou ho aktivujete v adresním řádku. Může to být i jediný znak. Do posledního pole vyplňte adresu: https://www.google.com/search?q=%s&udm=14.

google web filtr (3).png
Vyhledávač s filtrem při správném nastavení aktivujete v adresním řádku

Hotovo. My jsme použili písmeno w pro aktivaci tohoto vyhledávače. V adresním řádku nám teď stačí napsat w a pokračovat zadáním klíčových slov. Google nám vrátí čistý seznam relevantních webových stránek.

google web filtr (4).png
Srovnáváme klasické vyhledávání oproti vyhledávání s webovým filtrem

V některých prohlížečích se setkáte se strukturovaným schématem plným relativních hodnot. Je předvyplněné např. v Chromu nebo Edgi. I tuto variantu můžete použít a postup je obdobný. Naprostou většinu struktury můžete ignorovat. Původní schéma jen zkopírujte a opět přidejte výše uvedený parametr pro aktivaci webového filtru. Nezapomeňte na ampersand:

{google:baseURL}search?q=%s&udm=14&{google:RLZ}{google:originalQueryForSuggestion}{google:assistedQueryStats}{google:searchFieldtrialParameter}{google:language}{google:prefetchSource}{google:searchClient}{google:sourceId}{google:contextualSearchVersion}ie={inputEncoding}

google web filtr (5).png
Použít můžete i takto strukturované vyhledávací schéma, jen doplňte parametr

Pokud u sebe filtr ještě nevidíte, vyčkejte. Google funkce zpravidla zapíná postupně, nikoli všem najednou. Např. ve svém účtu webové hledávání vidím, v anonymním okně bez přihlášení nikoli.

Zdroje: Google SearchLiaison / X

Diskuze (7) Další článek: Šok jako s prvním iPhonem už nezažijeme. Internet nám kazí všechna překvapení (Podcast Živě)

Témata článku: , , , , , , , , ,