Google chystá pro Chrome nový design. Už ho můžete vyzkoušet

Google chystá pro Chrome nový design. Už ho můžete vyzkoušet

Vývojáři Google Chrome připravují nový vzhled nejpoužívanějšího webového prohlížeče. Přinese nový tvar karet, režim jedné karty a mnoho dalších novinek. Poradíme, jak si můžete vyzkoušet nové rozhraní.

Chrome s novým vzhledem je zatím k dispozici v experimentálním sestavení Canary pro Windows, Mac a Chrome OS. Canary je jedním z vývojových stádií prohlížeče a jako takové obsahuje nejnovější vyvíjené funkce. Později bývá tato verze přesunuta do stádia vývojářského sestavení, následuje beta a teprve poté stabilní verze.

Denně aktualizovaný Chrome Canary je primárně určen vývojářům k testování a zájemcům o zkoušení novinek. Používání této verze je zcela na vlastní riziko, protože je nutné počítat s možnými chybami a nedostatky, včetně nestability a pádů celé aplikace.

Změna vzhledu aplikace Chrome je součástí prosazování inovovaného designového jazyka Material Design. Google ho tlačí v rámci snahy o sjednocení uživatelského rozhraní svých produktů. Původně hranaté prostředí, postavené na obdélnících a stínech, začal vyhledávací gigant uhlazovat především zaoblenými rohy, což je vidět i v novém designu Chrome.

Klepněte pro větší obrázek
Nový vzhled karet v prohlížeči Chrome

Prohlížeč Googlu v posledních letech doznal z hlediska vzhledu jen minimálních změn. Počátkem tohoto roku však vyhledávací gigant avizoval, že se dočká kompletního redesignu v duchu aktuálních trendů Material Designu.

Jak tedy vyzkoušet nový vzhled prohlížeče Chrome? V první řadě si musíte stáhnout a nainstalovat testovací sestavení Canary (stažení: 64bitová Windows, 32bitová Windows, Mac OS). Tato verze nijak neovlivní stávající stabilní sestavení, takže můžete obě používat paralelně.

Po spuštění zadejte do adresního řádku chrome://flags/#top-chrome-md. Položku UI Layout for the browser's top chrome přepněte na volbu Refresh. Prohlížeč potom požádá o restart a po jeho provedení si můžete užívat nové prostředí.

Patrně nejnápadnější změna se odehrála v „oušcích“ karet, která jsou nyní viditelně zaoblená. Měnily se také barvy a podání stínů – celé prostředí prohlížeče se nyní skládá ze tří barev: bílé, světle šedé a šedé. Přehlédnout nelze ani o něco větší a zakulacený řádek pro zadávání adresy, respektive vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek
Adresní řádek

Fanouškům Chrome sice bude nejspíš nějakou chvíli trvat, než si zvyknou na vyleštěné rozhraní, na stranu druhou se však nejedná o radikální změny. Design koresponduje s mnoha dalšími aktualizovanými službami, jako jsou Disk Google či GMail.

S ohledem na to, že jde o rané testovací sestavení, je nutné brát v úvahu, že se možná ani zdaleka nejedná o konečnou verzi nového vzhledu a rozhraní prohlížeče Google Chrome. Všechno se nakonec může změnit k lepšímu i horšímu, případně část změn nemusí být ve stabilní verzi vůbec implementována.

Diskuze (13) Další článek: Microsoft tento týden zalepil 17 kritických chyb zabezpečení ve Windows

Témata článku: Google, Chrome, Windows, Prohlížeče, Material Design, Vzhled, Canary, Prohlížeč, Experimentální sestavení, Druhá strana, Refresh, Nový design, Nové rozhraní, Radikální změna, Vývojové stádium, Sestavení, Verze, Nové prostředí, Nový vzhled, Uživatelské rozhraní, Google Chrome, Vyhledávací gigant, Stabilní verze, Minimální změna, Adresní řádek


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji