Google | Chrome

Google chystá pro Chrome nový design. Už ho můžete vyzkoušet

Google chystá pro Chrome nový design. Už ho můžete vyzkoušet

Vývojáři Google Chrome připravují nový vzhled nejpoužívanějšího webového prohlížeče. Přinese nový tvar karet, režim jedné karty a mnoho dalších novinek. Poradíme, jak si můžete vyzkoušet nové rozhraní.

Chrome s novým vzhledem je zatím k dispozici v experimentálním sestavení Canary pro Windows, Mac a Chrome OS. Canary je jedním z vývojových stádií prohlížeče a jako takové obsahuje nejnovější vyvíjené funkce. Později bývá tato verze přesunuta do stádia vývojářského sestavení, následuje beta a teprve poté stabilní verze.

Denně aktualizovaný Chrome Canary je primárně určen vývojářům k testování a zájemcům o zkoušení novinek. Používání této verze je zcela na vlastní riziko, protože je nutné počítat s možnými chybami a nedostatky, včetně nestability a pádů celé aplikace.

Změna vzhledu aplikace Chrome je součástí prosazování inovovaného designového jazyka Material Design. Google ho tlačí v rámci snahy o sjednocení uživatelského rozhraní svých produktů. Původně hranaté prostředí, postavené na obdélnících a stínech, začal vyhledávací gigant uhlazovat především zaoblenými rohy, což je vidět i v novém designu Chrome.

Klepněte pro větší obrázek
Nový vzhled karet v prohlížeči Chrome

Prohlížeč Googlu v posledních letech doznal z hlediska vzhledu jen minimálních změn. Počátkem tohoto roku však vyhledávací gigant avizoval, že se dočká kompletního redesignu v duchu aktuálních trendů Material Designu.

Jak tedy vyzkoušet nový vzhled prohlížeče Chrome? V první řadě si musíte stáhnout a nainstalovat testovací sestavení Canary (stažení: 64bitová Windows, 32bitová Windows, Mac OS). Tato verze nijak neovlivní stávající stabilní sestavení, takže můžete obě používat paralelně.

Po spuštění zadejte do adresního řádku chrome://flags/#top-chrome-md. Položku UI Layout for the browser's top chrome přepněte na volbu Refresh. Prohlížeč potom požádá o restart a po jeho provedení si můžete užívat nové prostředí.

Patrně nejnápadnější změna se odehrála v „oušcích“ karet, která jsou nyní viditelně zaoblená. Měnily se také barvy a podání stínů – celé prostředí prohlížeče se nyní skládá ze tří barev: bílé, světle šedé a šedé. Přehlédnout nelze ani o něco větší a zakulacený řádek pro zadávání adresy, respektive vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek
Adresní řádek

Fanouškům Chrome sice bude nejspíš nějakou chvíli trvat, než si zvyknou na vyleštěné rozhraní, na stranu druhou se však nejedná o radikální změny. Design koresponduje s mnoha dalšími aktualizovanými službami, jako jsou Disk Google či GMail.

S ohledem na to, že jde o rané testovací sestavení, je nutné brát v úvahu, že se možná ani zdaleka nejedná o konečnou verzi nového vzhledu a rozhraní prohlížeče Google Chrome. Všechno se nakonec může změnit k lepšímu i horšímu, případně část změn nemusí být ve stabilní verzi vůbec implementována.

Diskuze (14) Další článek: Microsoft tento týden zalepil 17 kritických chyb zabezpečení ve Windows

Témata článku: Google, Prohlížeče, Windows, Chrome, Material Design, Rozhraní, Nové prostředí, Nové rozhraní, Nový tvar, Adresní řádek, Nový vzhled, Kompletní redesign, Mac OS, Verze, Zaoblený roh, Radikální změna, Refresh, Canary, Sestavení, Testovací sestavení, Vyhledávací gigant, Celá aplikace, Mac, Kompletní redesignu, Nový design


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

** Avast prošel telemetrická data od 163 milionů uživatelů ** Zjistil, jaký mají hardware a software ** Mašina průměrného uživatele má k ideálu daleko

Jakub Čížek | 119

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 17

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 39