Google Chrome OS – nový operační systém v roce 2010

Je to definitivní. Google chystá vlastní operační systém pro počítače s názvem Chrome OS. Postaven bude na Linuxu, má být open source a poběží na něm webové aplikace.
Google Chrome OS – nový operační systém v roce 2010

Google Chrome OS, tak se bude jmenovat chystaný operační systém od největší internetové firmy světa. Jak zástupci společnosti oznámili na svém oficiálním blogu, systém by se měl na trh dostat už v druhé polovině roku 2010 a zacílí především na uživatele, kteří preferují rychlý přístup k internetu a nulové nároky na údržbu.

Operační systém Googlu bude šířen plně pod licencí open source a postaven bude na jádru Linuxu. Nabídne svůj vlastní a zcela nový okenní systém a přislíbena je funkčnost jak na procesorech x86, tak i na těch s technologií ARM. Díky tomu bude možné Chrome OS nasadit nejen na běžných počítačích, noteboocích a netboocích, ale možné bude využití například v multimediálních přehrávačích atp.

Google ve svém prohlášení představuje některé své jasné vize. Jednou z nich má být rychlost a bezproblémová práce s jejich systémem. Firma uvádí, že podle jejich průzkumů uživatelé nechtějí čekat na dlouhý start systému, nechtějí se zabývat jeho údržbou a nebaví je neustále aktualizovat jejich software. Chrome OS proto hodlá nabídnout bleskové reakce, start a především poněkud jiný přístup k aplikacím.

Aplikace budou webové

Spouštět totiž půjdou aplikace psané pro web, což vývojářům zajistí možnost využití jejich oblíbených programovacích nástrojů, které znají doposud. Google přitom slibuje, že takto napsané aplikace bude možné využít kdekoliv jinde, mají být totiž multiplatformní. Nebude tak problém je přenést na Windows, Mac OS X nebo Linux.

Jak už bylo řečeno, první verze by měla vyjít už v druhé polovině roku 2010, Google přitom v současné době hledá vhodné partnery tohoto projektu. Hodlá totiž svůj systém prosadit jako OEM, zajímavým segmentem jsou pro něho především netbooky. Slabší výkon těchto strojů a jasně definované požadavky uživatelů z Google Chrome OS dělají vhodného kandidáta na post jedničky. I když Microsoft přijde na trh se svými Windows 7 Starter Edition už v říjnu tohoto roku a jeho ambice jsou stejně vysoké.

Google vstoupil na trh desktopových aplikací před několika měsíci, když vydal internetový prohlížeč Google Chrome. I když mu tenkrát mnoho odborníků příliš šancí nedávalo, dokázal se poměrně rychle prosadit a nyní už má kolem 30 milionů uživatelů po celém světě. Funguje přitom virální marketing a do budoucna se můžeme dočkat dalšího rozšíření. Uživatelé oceňují především rychlost a jednoduchost, tak jak je u Googlu zvykem.

Vývoj Chrome OS není společný s další platformou, Google Android. Operační systém pro mobily bude žít nadále vlastním životem a podléhat bude jiné vývojové větvi. Není tedy pravda, jak se dříve spekulovalo, že Google přijde s Androidem i na desktopy. Nicméně, Android je další ukázkou toho, že Google dokáže uživatele zaujmout i jinde než na internetu. První model s tímto systémem, G1 od HTC, se po celém světě prodává výborně a největší výrobci chytrých telefonů do budoucna s Androidem počítají stále ve větší míře.

Živě.cz komentuje

Klepněte pro větší obrázekGoogle obecně představuje hrozbu pro současné softwarové firmy, zejména pak Microsoft. Vývoj trhu totiž jasně naznačuje, že se aplikace dost možná v blízké budoucnosti začnou významně přesouvat z klasického desktopu na internet, kde má Google ze všech firem tu nejlepší pozici. A to jak skrze zkušenosti s vývojem Google Apps, tak z hlediska kvality služeb a nejlepší výchozí pozice.

Internetový hegemon přitom zvolil výbornou strategii. Nejdříve umožnil návštěvníkům přístup k webu skrze jeho vlastní prohlížeč. Brána do internetu už je tedy hotová, do jisté míry etablovaná, s vidinou dalšího růstu a dalších a dalších nových verzí. Nyní přichází i s další částí, operačním systémem, který je úplně tou nejzákladnější formou, jak se k webu dostat. Chrome OS pak bude pracovat s webovými aplikacemi a tedy do jisté míry s definicí cloud computingu podle vidiny Google.

Kombinace známé značky Google, která je ve světě vnímána mnohem lépe než značka Microsoft, a jasného programátorského umu Googlu, může v horizontu několika let poměrně zamíchat kartami. Minimálně alespoň v segmentu netbooků.

Věřím, že Chrome OS bude pekelně rychlý systém. To, že Google umí programovat na té úplně nejzákladnější úrovni (rozuměj nad hardwarem), dokazuje minimálně svými pověstnými servery, pro které byl celý systém vyvinut interně.

Končí tedy éra Microsoftu a skutečně začíná éra Googlu? Všechno jednou skončí a v historii IT jsme se o tom mnohokrát přesvědčili.

Diskuze (173) Další článek: Automobil Google Street View v Brně (aktualizováno)

Témata článku: Software, Google, Microsoft, Linux, Internet, Open source, Chrome OS, Google Chrome, Vhodný stroj, Opera, OS X, Nejlepší reakce, Současný Android, Nový, Vhodný uživatel, Vhodná rychlost, Nový rok, Opera ?, Celá éra, Rychlý přístup, Druhá polovina, Výchozí pozice, Chrom OS, Nejlepší rychlost, Chrom, Software na Heureka.czMessenger a Instagram plně zašifrují konverzace nejdříve až v roce 2023
Markéta Mikešová
MetaKomunikaceWhatsAppŠifrováníInstagramFacebook Messenger
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Jak vypadaly velké české a zahraniční weby v 90. letech a dnes

Jak vypadaly velké české a zahraniční weby v 90. letech a dnes

** Živě oslavilo 25 let existence ** Podívejte se, jak vypadaly koncem 90. let české i zahraniční weby ** Prohnali jsme je skrze Archive.arg

Jakub Čížek
HistorieWeb
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux