Google Chrome OS – nový operační systém v roce 2010

Je to definitivní. Google chystá vlastní operační systém pro počítače s názvem Chrome OS. Postaven bude na Linuxu, má být open source a poběží na něm webové aplikace.
Google Chrome OS – nový operační systém v roce 2010

Google Chrome OS, tak se bude jmenovat chystaný operační systém od největší internetové firmy světa. Jak zástupci společnosti oznámili na svém oficiálním blogu, systém by se měl na trh dostat už v druhé polovině roku 2010 a zacílí především na uživatele, kteří preferují rychlý přístup k internetu a nulové nároky na údržbu.

Operační systém Googlu bude šířen plně pod licencí open source a postaven bude na jádru Linuxu. Nabídne svůj vlastní a zcela nový okenní systém a přislíbena je funkčnost jak na procesorech x86, tak i na těch s technologií ARM. Díky tomu bude možné Chrome OS nasadit nejen na běžných počítačích, noteboocích a netboocích, ale možné bude využití například v multimediálních přehrávačích atp.

Google ve svém prohlášení představuje některé své jasné vize. Jednou z nich má být rychlost a bezproblémová práce s jejich systémem. Firma uvádí, že podle jejich průzkumů uživatelé nechtějí čekat na dlouhý start systému, nechtějí se zabývat jeho údržbou a nebaví je neustále aktualizovat jejich software. Chrome OS proto hodlá nabídnout bleskové reakce, start a především poněkud jiný přístup k aplikacím.

Aplikace budou webové

Spouštět totiž půjdou aplikace psané pro web, což vývojářům zajistí možnost využití jejich oblíbených programovacích nástrojů, které znají doposud. Google přitom slibuje, že takto napsané aplikace bude možné využít kdekoliv jinde, mají být totiž multiplatformní. Nebude tak problém je přenést na Windows, Mac OS X nebo Linux.

Jak už bylo řečeno, první verze by měla vyjít už v druhé polovině roku 2010, Google přitom v současné době hledá vhodné partnery tohoto projektu. Hodlá totiž svůj systém prosadit jako OEM, zajímavým segmentem jsou pro něho především netbooky. Slabší výkon těchto strojů a jasně definované požadavky uživatelů z Google Chrome OS dělají vhodného kandidáta na post jedničky. I když Microsoft přijde na trh se svými Windows 7 Starter Edition už v říjnu tohoto roku a jeho ambice jsou stejně vysoké.

Google vstoupil na trh desktopových aplikací před několika měsíci, když vydal internetový prohlížeč Google Chrome. I když mu tenkrát mnoho odborníků příliš šancí nedávalo, dokázal se poměrně rychle prosadit a nyní už má kolem 30 milionů uživatelů po celém světě. Funguje přitom virální marketing a do budoucna se můžeme dočkat dalšího rozšíření. Uživatelé oceňují především rychlost a jednoduchost, tak jak je u Googlu zvykem.

Vývoj Chrome OS není společný s další platformou, Google Android. Operační systém pro mobily bude žít nadále vlastním životem a podléhat bude jiné vývojové větvi. Není tedy pravda, jak se dříve spekulovalo, že Google přijde s Androidem i na desktopy. Nicméně, Android je další ukázkou toho, že Google dokáže uživatele zaujmout i jinde než na internetu. První model s tímto systémem, G1 od HTC, se po celém světě prodává výborně a největší výrobci chytrých telefonů do budoucna s Androidem počítají stále ve větší míře.

Živě.cz komentuje

Klepněte pro větší obrázekGoogle obecně představuje hrozbu pro současné softwarové firmy, zejména pak Microsoft. Vývoj trhu totiž jasně naznačuje, že se aplikace dost možná v blízké budoucnosti začnou významně přesouvat z klasického desktopu na internet, kde má Google ze všech firem tu nejlepší pozici. A to jak skrze zkušenosti s vývojem Google Apps, tak z hlediska kvality služeb a nejlepší výchozí pozice.

Internetový hegemon přitom zvolil výbornou strategii. Nejdříve umožnil návštěvníkům přístup k webu skrze jeho vlastní prohlížeč. Brána do internetu už je tedy hotová, do jisté míry etablovaná, s vidinou dalšího růstu a dalších a dalších nových verzí. Nyní přichází i s další částí, operačním systémem, který je úplně tou nejzákladnější formou, jak se k webu dostat. Chrome OS pak bude pracovat s webovými aplikacemi a tedy do jisté míry s definicí cloud computingu podle vidiny Google.

Kombinace známé značky Google, která je ve světě vnímána mnohem lépe než značka Microsoft, a jasného programátorského umu Googlu, může v horizontu několika let poměrně zamíchat kartami. Minimálně alespoň v segmentu netbooků.

Věřím, že Chrome OS bude pekelně rychlý systém. To, že Google umí programovat na té úplně nejzákladnější úrovni (rozuměj nad hardwarem), dokazuje minimálně svými pověstnými servery, pro které byl celý systém vyvinut interně.

Končí tedy éra Microsoftu a skutečně začíná éra Googlu? Všechno jednou skončí a v historii IT jsme se o tom mnohokrát přesvědčili.

Témata článku: Software, Google, Microsoft, Internet, Linux, Open source, Chrome OS, Google Chrome, Další značka, Vhodný uživatel, Nejlepší reakce

173 komentářů

Nejnovější komentáře

  • koubavit 16. 10. 2010 17:04:05
    Google nakonce levně koupí Microsoft Zakrátko se mozek přes čip napojí na...
  • gotoapple 26. 11. 2009 13:01:13
    P.S.: A taky je nuda se pořád přihlašovat na google účet uživatelské jméno...
  • gotoapple 26. 11. 2009 12:57:05
    Tak to, že boot chromu je 5-6 sekund neznamená, že je to best os. Na...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 27

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky