Umělá inteligence | Google

Google chce označovat fotky vytvořené umělou inteligencí. DeepMind pro něj vymyslel technologii SynthID

Jednou z cest, jak se bránit zneužívání strojově vytvořeného obsahu, je jeho ochrana vodoznakem. Tím ale nemáme na mysli značky, které slouží spíše jako reklama („tuto fotografii pořídil mobilní telefon XYZ“), ale vodoznak pro člověka dokonale skrytý.

Skrytý natolik, aby nerušil a abychom jej nemohli zničit prostým zásahem do fotky – změnou kompozice i expozice třeba po aplikaci ořezu a nějakého toho filtru pro Instagram.

72562c05-e720-4ddb-9e81-7de7ac08679d
Fotka vlevo nahoře má skrytý vodoznak vyrobený a čitelný jen pomocí SyntID. Vodoznak přežije i následné zásahy včetně změny barvy, jasu i změny kompozice

Přesně s tím si nyní hraje DeepMind, který vyvinul vodoznakovou technologii SynthID. Google ji nedávno v uzavřené betaverzi integroval do svého cloudového (a taktéž uzavřeného) generátoru fotografií Imagen.

Google doufá, že bude značení AI fotek norma

Firma zároveň doufá, že ze značení strojem generovaných fotek se časem stane přinejmenším nepsaná norma. Tedy že když použijeme Imagen, Midjournery, DALL-E, Stable Diffusion a další, součástí bude pro člověka neviditelný vzor, který ponese podpis ve stylu: „Toto dílo vytvořila technologie ABC.“

SynthID v oficiální upoutávce:

Vodoznak v pixelech obrázku objeví opět jen AI dekodér, který bude moci používat uživatel pro kontrolu zdroje snímku, anebo koncová služba. Třeba fotobanka, sociální síť atp.

Přesně tak dnes funguje právě SynthID, který je, jak už jsme si řekli výše, v tuto chvíli v experimentálním nasazení a stejným způsobem podepisuje a dekóduje podpisy fotografií vytvořených Imagenem.

Diskuze (6) Další článek: Ta nejlepší výbava a ohromující výkon. Test herního notebooku Acer Predator Triton 17X

Témata článku: , , , ,