Google čelí žalobě

Google bojuje proti žalobě, podle které záměrným snižováním rankingu vybraných stránek poškozoval společnost Search King, která na postižených stránkách prodávala reklamní prostory.
Soudní spor, před kterým stojí Google a společnost Search King, potvrzuje narůstající důležitost systémů hodnocení vyhledaných odkazů na webových search enginech. Google je totiž obviněn z poškozování konkurenta na poli online reklamy – reklamní sítě Search King. Poškození se měla společnost provozující nejoblíbenější vyhledávací službu na světě dopustit „svévolným a účelovým“ snižováním rankingu výsledků, které odkazovaly na stránky reklamně obhospodařované firmou PR Ad Network, která patří pod Search King.

Společnost Search King podala u soudu také žádost o předběžné opatření, které by Googlu zabránilo pokračovat v takovém konání. Google, který obvinění odmítá, se snaží soud přesvědčit, aby návrh Search Kingu na uvalení předběžného opatření neschválil.

Rating stránek s reklamou Search Kingu byl však původně opravdu snížený, na původní hodnoty se vrátil až měsíc po podání žaloby. Search King se i po nápravě situace rozhodla pokračovat v soudním řízení, aby zabránila Googlu pomocí rankingu výsledků ovlivňovat návštěvnost internetových stránek.

Systém, pomocí kterého Google vyhodnocuje výsledky, spočívá ve zkoumání počtu odkazů, které směřují na danou stránku. Jde o obdobu tzv. citačních rejstříků v oblasti odborných publikací, kde se největší váha přikládá dílům, která jsou nejčastěji odkazována v publikacích ostatních autorů daného oboru. Google k tomuto referenčnímu systému přidává ještě hodnocení kvality odkazujících stránek – pokud vyhledaný dokument cituje (odkazuje na něj) třeba elektronická verze Encarty, dostane taková stránka vyšší pozici ve zobrazení výsledku než jinde umístěný identický text, na který by odkazovala stránka neznámého středoškolského studenta.

Na případu je překvapivé, že Search King nepožaduje nijak přehnané odškodnění. Žaloba obsahuje požadavek na náhradu škod ve výši 75 000 amerických dolarů, soudní výlohy a udělení pokuty za nekalé soutěžní jednání.

Diskuze (11) Další článek: 90 minutové/800 MB CD-R od TDK

Témata článku: Google, Search, Soudní obvinění, King, Ostatní autoři, Předběžný návrh, Google+, Reklamní odkaz, Rating


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji