Google | Byznys | Startupy

Google Campus: Prostě přijedete, připojíte se k Wi-Fi a založíte svůj vysněný startup

  • V Česku najdete desítky coworkingů a startupových inkubátorů
  • Ve světě se snaží třeba Google s konceptem Campus
  • Zdarma se zaregistrujete a můžete začít budovat svůj sen

Jestli byla symbolem prvních technologických průkopníků mytologická garáž, dnes je to coworking, hub nebo třeba inkubátor, kde se často naivní představy podnikatelských zelenáčů střetávají s tvrdou realitou byznysu a jen někteří se skutečně dočkají vysněného úspěchu.

Podobných prostorů, kde za členský poplatek nebo i zdarma obsadíte stůl, otevřete notebook a s pomocí mentorů a vzdělávacích kurzů začnete vymýšlet projekt, který jednou koupí třeba Google, jsou dnes po celém světě tisíce a tato vlna před lety dorazila i k nám. Za zmínku stojí pražský StartupYard, Node5, TechSquare, brněnský JIC nebo třeba mezinárodní coworkingová síť Impact Hub s pobočkami jak v hlavním městě, tak v Brně a Ostravě.

Google Campus: Stůl, Wi-Fi, školení a mentoři zdarma

Před pár lety do rozjetého vlaku nastoupil i Google a představil koncept Campus. Google Campus v sobě propojuje jak coworkingový prostor, kam můžete kdykoliv přijít s počítačem, připojit se k internetu a pracovat, tak podnikatelský akcelerátor. Campus tedy pro své členy připravuje nejrůznější vzdělávací projekty a propojuje je s experty v oboru a potenciálními investory.

Klepněte pro větší obrázek
Google Campus dnes začínající startupeři najdou v šesti městech na třech kontinentech

V jedné věci se však Campus oproti ostatním přeci jen liší. Členství je zdarma a nepodléhá žádnému výběrovému řízení. Stačí se prostě zaregistrovat na webu a přijít. Účty platí Google.

Náklady jsou pro každého startupera naprosto klíčové, a tak se není čemu divit, že první londýnský akcelerátor Googlu brzy nalákal tisíce členů a internetový hegemon začal otevírat další kampusy po celém světě počínaje jihokorejským Soulem a konče brazilským São Paulem. Své brány již brzy otevře také Campus Berlin a před pár dny své první výročí oslavil Campus Warsaw.

Campus Warsaw

Varšavský akcelerátor Googlu sídlí v bývalém lihovaru, kde se celé roky vařil jeden z klíčových polských produktů – vodka. Po pouhých dvanácti měsících přitom praská ve švech, a tak v jeho přímém sousedství stavaři právě dokončují rekonstrukci další historické budovy. Není se čemu divit, Campus Warsaw se totiž může pochlubit více než 8 000 registrovaných členů z 29 zemí světa.

Klepněte pro větší obrázek
Varšavský kampus Googlu sídlí v budově starého lihovaru

Ačkoliv se tedy centrum orientuje především na náš region CEE, ve skutečnosti je to klasický kulturní melting pot, na kterém si mohou začínající startupeři s globálními ambicemi otestovat, jestli náhodou celou dobu nežili v bublině a jejich projekt za hranicemi nebude nikoho zajímat. Komunikačním jazykem je angličtina a kritiky komunita ostatních vývojářů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I ve svých kampusech razí Google svůj barevný kancelářský styl, nicméně nechybí ani klasické kanceláře pro vývojáře, kteří si na barevné artefakty moc nepotrpí.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Campus Warsaw chce být lídrem regionu CEE, a proto buduje nové centrum s větší kapacitou

Varšavský kampus v číslech

  • 8 000+ registrovaných členů
  • 29 národností
  • 300+ mentorů
  • 180+ investorů
  • 430 akcí během roku
  • 132 programů pro začínající podnikatele

Vedle pracovních, zasedacích a prezentačních místností a všemožných odpočíváren hýřících typickými barvami Googlu nabízí varšavský kampus pro své členy také bezplatnou Startup School, tedy vzdělávání v oblasti managementu, marketingu, vývoje a designu, prezentace před investory, anebo v rámci tzv. Campus X Industry setkávání s představiteli next-gen průmyslu; třeba s inženýry a manažery z Volva, kteří patří k evropským lídrům v oblasti autonomních automobilů (na Živě.cz jsme psali třeba o projektu SARTRE).

Startupová síť

Nicméně ještě důležitější než samotný kampus v daném městě je jeho napojení na celý startupový ekosystém. Nestáváte se totiž členy nějakého konkrétního kampusu, ale všech. Mladý podnikatelský tým, který vyrazí na zkušenou třeba do Londýna, nebo do izraelského Tel Avivu, jehož kampus se specializuje především na kybernetickou bezpečnost, tak může bezplatně využívat služeb i tamních pracovišť a dalších partnerů celé sítě.

Klepněte pro větší obrázek
Šéf varšavského kampusu Rafal Plutecki vysvětluje, že každý člen programu Google Campus získává přístup do libovolného centra ve světě, ale zároveň i ke službám partnerských organizací.

Demo Day

Vyvrcholením několikaměsíční snahy je Demo Day, který se v kampusech koná párkrát do roka, a nominovaní nadějní startupeři z okolních zemí na nich mohou v krátkých představeních prezentovat své projekty před hromadou investorů.

Jeden takový Demo Day se ve čtvrtek večer odehrál i ve zmíněné Varšavě a o vítězství před odbornou porotou i publikem zde usilovaly projekty z Polska, Maďarska, Lotyšska, Bulharska, Rumunska, Řecka a svého zástupce měla i Česká republika. Ondřej Sedláček přijel představit svůj projekt SatisMeter, který se snaží firmám pomáhat v tom, aby nepřicházely o nespokojené zákazníky.

SatisMeter je zároveň příkladem spolupráce celého ekosystému, do Varšavy jej totiž vyslal pražský akcelerátor StartupYard.

Klepněte pro větší obrázek
Startupeři, kteří na varšavském Demo Day usilovali o vítězství a zájem investorů

Zatímco odbornou porotu nakonec nejvíce zaujal bulharský SessionStack, který pomáhá za běhu hledat chyby ve webových aplikacích, publikum hlasovalo pro řecký ParkAround, jenž pomocí aukčního systému najde nejlepší místo k zaparkování. Majitelé ploch tedy nabídnou místo a vy si jej koupíte. Jedná se o další formu peer-to-peer podnikání třeba jako v případě ubytovacího Airbnb.

Střední a východní Evropa jako region startupů

Šéf varšavského kampusu Rafal Plutecki si pro příští rok stanovil smělý cíl. Rád by proměnil střední a východní Evropu (CEE) v region startupů, což se dnes v mnoha ohledech už i děje. Pomoci k tomu mají jak nové kampusy (Berlín) a rozšíření toho varšavského, tak užší spolupráce s akcelerátory a huby z okolních zemí.

Klepněte pro větší obrázek
Investice do startupů v zemích CEE podle Googlu

Nelze než doufat, že se to opravdu podaří, doma a na koleji před počítačem, anebo v blízkém coworkingu to totiž celé pouze začíná, a pokud se chce nadějný startuper prosadit i na regionálním a globálním internetu a jeho trhu, musí především on sám vyrazit do světa. Projekty jako Google Campus a další se mu v tom pokusí pomoci. Takže si zarezervujte přes Airbnb postel a hurá do světa.

Cestu do polského Campus Warsaw hradila společnost Google.

Diskuze (2) Další článek: Zoner Photo Studio X se dočkalo zimní aktualizace. Vrací se vektorové tvary i efekty vrstvy

Témata článku: Google, Byznys, Rozhovory, Investice, Startupy, Reportáže, Sdílená ekonomika, Google Ventures, CEE, Autonomní auto, Mladý podnikatel, Hegemon, Registrovaný člen, Internetový hegemon, První výročí, Okolní svět, Nové centrum, Začínající podnikatel, Smělý cíl, Artefakt, Ostatní vývojář, Jihokorejský Soul, Soul, Campus, Sartre, Nejprodávanější pracovní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor