Google byt: prototyp moderní internetové domácnosti

Google vytvořil prototyp moderního bytu, který obsahuje většinu dostupných technologií a služeb od Googlu. Jak to vše funguje?

Technologie a služby od Googlu už určitě znáte, český Google se ale rozhodl většinu z nich představit v reálném prostředí, v reálném bytě. Na Václavském náměstí tak vznikl moderní byt, který v rámci všech místnosti používá nejnovější technologie a služby z různých oblastí.

Google se pokusil vše prezentovat tak, aby bylo možné vidět, jak lze dostupné technologie využívat efektivně a šetřit s nimi čas. Jednotlivé místnosti měly různé zaměření. My se podíváme na každou zvlášť, co konkrétně Google ukazoval.

Internetová kuchyň s virtuálními kuchaři

Prezentace odstartovala v kuchyni, kde bylo možné vidět reálné použití Youtube, automatického překladače z vyfocené fotografie a hledání významu slov.

Klepněte pro větší obrázek
I v kuchyni lze využít technologie pro snazší vaření

Youtube je v tomto případě ideální pro vaření jídel, které ještě neznáte. Můžete si pustit na specializovaných kanálech přípravu jídla (často i v reálném čase) a vařit tak společně třeba s odborníkem z druhé části planety. Tím, že vidíte vše, co dělá, je vaření o dost snazší, než zkoumání textových receptů.

Automatický překladač z fotografie se hodil při zpracování neznámého textu na italské kořence. Stačilo mobilním telefonem a příslušnou aplikací Google Goggles vyfotit daný text na obalu na zadní straně, Google z fotografie rozpoznal italský text a rovnou ukázal použitelný překlad do češtiny.

Klepněte pro větší obrázek
Google Hangout z Google Glass

Nechyběla ani ukázka překladu slov nebo skupiny slov, které ani po překladu nedávají příliš smysl, obzvláště u receptů. V takovém případě stačilo dané označení vyhledat Googlem a podívat se na obrázky, ze kterých už bylo patrné, o jakou techniku zpracování lilku jde.

Ložnice plná zážitků

V ložnici se imaginární dvojice rozhodla naplánovat si cestu do Českého Krumlova.  Bylo zde prezentováno snadné hlasové hledání pomocí Googlu a ukázka mapy, při které stačilo říci „Hotel“ a Google na mapě Českého Krumlova rovnou ukázal i dostupné hotely s fotografiemi pokojů, odkazy na webové stránky a také možnost rezervace. Nechyběla ani možnost zobrazení Street View, pokud byste chtěli vědět, kde u hotelu zaparkujete a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Ložnici zdobila elegantně uchycená televize napojená na tablet

Google v tomto případě ukázal i to, co jeho služby obstarají při výletu, ale i po něm. Nechybělo tak automatické zálohování fotek do cloudu (Google+) i snadné a automatické generování koláží a videí, které obsahovaly vybrané záběry z výletu.

Google pro školou povinné

Dalším místě byl dětský pokoj, který se zaměřoval na využití Google služeb pro učení a získávání informací. Kromě Google Docs a jejich využití pro společnou práci více uživatelů v jednu chvíli, bylo možné vidět chytré shrnující kartičky na pravé straně při hledání slovníkových dotazů na Googlu, třeba o nějaké známé osobnosti z minulost, která už nežije.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka využití služeb pro děti školou povinné

Zajímavá byla jistě ukázka uměleckého projektu Google Art, který se specializuje na zachytávání známých obrazů ve velmi vysokém rozlišení, takže si je lze prohlédnout ještě detailněji, než by vám umožnili běžná muzea. S tím souvisí i možnost si jako pomocí Street View prohlédnout vybraná muzea zevnitř z pohodlní domova.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mezi typickými ukázkami se objevil Stonehenge, kdy se můžete na fotografiích od Googlu dostat blíže, než je v reálných podmínkách možné. Více jich můžete najít na webu World Wonders.

Multimediální obývák

V obývacím pokoji nechyběla ukázka propojení tabletu a mobilního telefonu s televizí, ve které byl jednoduchý a levný adaptér Chromecast. Možnost přehrávání jakékoli hudby i v rámci jednoho měsíčního poplatku, pouštění videí z Youtube a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Obývací pokoj ve znamení Chromecastu a bezdrátového ovládání multimédií z tabletu

Nakonec došlo i k vyzkoušení Hangoutu z chytrých brýlí Google Glass, které ale nejsou u nás v prodeji. V USA už jsou ale nyní dostupné pro každého.

Jaká je vaše internetová domácnost?

Google byt je skvělým přehledem možností, jak mít „internetovou“ domácnost plnou elektroniku velmi jednoduše propojenou a funkční i se současnými technologiemi. I když je potřeba říci, že třeba takový chytrý záchod ještě v Google bytě nenajdete a nenašli jsme zde třeba ani chytré termostaty Nest

V případě obývacího pokoje a Chromecastu ale osobně patřím do staré školy, vzhledem k neustále spuštěnému notebooku napojeného přes HDMI na televizi mám raději pohodlí plného operačního systému pro spouštění filmů, videí z Youtube ale i hudby bez zbytečné ztráty kvality, což je důležité především u filmů ve vysokém rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek

Lze ale pozorovat, jak velké množství elektroniky v domácnostech vyžaduje napojení na internet. Potřeba kvalitního WiFi routeru a internetu je tak pro takovou domácnost stěžejní, alespoň pokud má vše fungovat dobře a pokud možno pro všechny uživatele v bytě nebo domě.

Druhý pohled: Google neukázal nic objevného, zatím

David Polesný

Ukázkový byt Googlu toho vlastně moc zajímavého neukázal. Notebook, tablet, televize... spojeno přes Wi-Fi. To už máme mnozí doma dávno. Ukázky služeb Googlu rovněž nejsou nijak objevné, v televizi si navíc z Chromecastu filmy nepřehrajete, protože u nás chybí nabídka videoobsahu v Google Play, a na vaření jsou myslím vhodnější kuchařky než YouTube. 

Vlastně by mohly daleko atraktivnější byty ukázat Apple nebo Microsoft, minimálně z hlediska hardwaru, ale opět bychom narazili na absenci mnoha služeb, které jsou zatím českým domácnostem stále zapřeny. 

Google ale jakoby chtěl ukázat cestu, kterou se vydává. Je přitom teprve na začátku a do jednotlivých pokojů domácnosti teprve postupně proniká. Dost by v tomto směru mohla pohnout akvizice Nestu, ale také platforma Android Wear – stačí vzpomenout prezentační video, kde je nenápadně ukázáno i to, jak si slečna hlasovým povelem hodinkám otevře dálkově garáž...

A jaké technologie máte a využíváte v domácnosti vy? Máte nějakou vlastní konfiguraci, aplikace nebo hardware pro propojenou domácnost? Inspirujte ostatní v diskuzi.

Témata článku: Technologie, Google, Tipy, Chytrá domácnost, Prototyp, Copy, Byte, Chytré televize, Nest, Televize s androidem, Televize art, Google Chromecast, Hangout, Android Wear, Internetová televize cesty k sobě

38 komentářů

Nejnovější komentáře

  • penzionalenka 29. 5. 2014 7:59:14
    Hezké, ale asi zůstanu při stávajícím vybavení domácnosti :-)
  • Garfield73 14. 5. 2014 18:13:21
    Davide Podlesný, jak že si nepřehraju film na Chromecastu? Zkoušel jste...
  • EA07 14. 5. 2014 15:19:15
    Zalezi preferenci platformy kazdeho uzivatele. Nekdo ma zarizeni na Win...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky