Google byt: prototyp moderní internetové domácnosti

Google vytvořil prototyp moderního bytu, který obsahuje většinu dostupných technologií a služeb od Googlu. Jak to vše funguje?

Technologie a služby od Googlu už určitě znáte, český Google se ale rozhodl většinu z nich představit v reálném prostředí, v reálném bytě. Na Václavském náměstí tak vznikl moderní byt, který v rámci všech místnosti používá nejnovější technologie a služby z různých oblastí.

Google se pokusil vše prezentovat tak, aby bylo možné vidět, jak lze dostupné technologie využívat efektivně a šetřit s nimi čas. Jednotlivé místnosti měly různé zaměření. My se podíváme na každou zvlášť, co konkrétně Google ukazoval.

Internetová kuchyň s virtuálními kuchaři

Prezentace odstartovala v kuchyni, kde bylo možné vidět reálné použití Youtube, automatického překladače z vyfocené fotografie a hledání významu slov.

Klepněte pro větší obrázek
I v kuchyni lze využít technologie pro snazší vaření

Youtube je v tomto případě ideální pro vaření jídel, které ještě neznáte. Můžete si pustit na specializovaných kanálech přípravu jídla (často i v reálném čase) a vařit tak společně třeba s odborníkem z druhé části planety. Tím, že vidíte vše, co dělá, je vaření o dost snazší, než zkoumání textových receptů.

Automatický překladač z fotografie se hodil při zpracování neznámého textu na italské kořence. Stačilo mobilním telefonem a příslušnou aplikací Google Goggles vyfotit daný text na obalu na zadní straně, Google z fotografie rozpoznal italský text a rovnou ukázal použitelný překlad do češtiny.

Klepněte pro větší obrázek
Google Hangout z Google Glass

Nechyběla ani ukázka překladu slov nebo skupiny slov, které ani po překladu nedávají příliš smysl, obzvláště u receptů. V takovém případě stačilo dané označení vyhledat Googlem a podívat se na obrázky, ze kterých už bylo patrné, o jakou techniku zpracování lilku jde.

Ložnice plná zážitků

V ložnici se imaginární dvojice rozhodla naplánovat si cestu do Českého Krumlova.  Bylo zde prezentováno snadné hlasové hledání pomocí Googlu a ukázka mapy, při které stačilo říci „Hotel“ a Google na mapě Českého Krumlova rovnou ukázal i dostupné hotely s fotografiemi pokojů, odkazy na webové stránky a také možnost rezervace. Nechyběla ani možnost zobrazení Street View, pokud byste chtěli vědět, kde u hotelu zaparkujete a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Ložnici zdobila elegantně uchycená televize napojená na tablet

Google v tomto případě ukázal i to, co jeho služby obstarají při výletu, ale i po něm. Nechybělo tak automatické zálohování fotek do cloudu (Google+) i snadné a automatické generování koláží a videí, které obsahovaly vybrané záběry z výletu.

Google pro školou povinné

Dalším místě byl dětský pokoj, který se zaměřoval na využití Google služeb pro učení a získávání informací. Kromě Google Docs a jejich využití pro společnou práci více uživatelů v jednu chvíli, bylo možné vidět chytré shrnující kartičky na pravé straně při hledání slovníkových dotazů na Googlu, třeba o nějaké známé osobnosti z minulost, která už nežije.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka využití služeb pro děti školou povinné

Zajímavá byla jistě ukázka uměleckého projektu Google Art, který se specializuje na zachytávání známých obrazů ve velmi vysokém rozlišení, takže si je lze prohlédnout ještě detailněji, než by vám umožnili běžná muzea. S tím souvisí i možnost si jako pomocí Street View prohlédnout vybraná muzea zevnitř z pohodlní domova.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mezi typickými ukázkami se objevil Stonehenge, kdy se můžete na fotografiích od Googlu dostat blíže, než je v reálných podmínkách možné. Více jich můžete najít na webu World Wonders.

Multimediální obývák

V obývacím pokoji nechyběla ukázka propojení tabletu a mobilního telefonu s televizí, ve které byl jednoduchý a levný adaptér Chromecast. Možnost přehrávání jakékoli hudby i v rámci jednoho měsíčního poplatku, pouštění videí z Youtube a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Obývací pokoj ve znamení Chromecastu a bezdrátového ovládání multimédií z tabletu

Nakonec došlo i k vyzkoušení Hangoutu z chytrých brýlí Google Glass, které ale nejsou u nás v prodeji. V USA už jsou ale nyní dostupné pro každého.

Jaká je vaše internetová domácnost?

Google byt je skvělým přehledem možností, jak mít „internetovou“ domácnost plnou elektroniku velmi jednoduše propojenou a funkční i se současnými technologiemi. I když je potřeba říci, že třeba takový chytrý záchod ještě v Google bytě nenajdete a nenašli jsme zde třeba ani chytré termostaty Nest

V případě obývacího pokoje a Chromecastu ale osobně patřím do staré školy, vzhledem k neustále spuštěnému notebooku napojeného přes HDMI na televizi mám raději pohodlí plného operačního systému pro spouštění filmů, videí z Youtube ale i hudby bez zbytečné ztráty kvality, což je důležité především u filmů ve vysokém rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek

Lze ale pozorovat, jak velké množství elektroniky v domácnostech vyžaduje napojení na internet. Potřeba kvalitního WiFi routeru a internetu je tak pro takovou domácnost stěžejní, alespoň pokud má vše fungovat dobře a pokud možno pro všechny uživatele v bytě nebo domě.

Druhý pohled: Google neukázal nic objevného, zatím

David Polesný

Ukázkový byt Googlu toho vlastně moc zajímavého neukázal. Notebook, tablet, televize... spojeno přes Wi-Fi. To už máme mnozí doma dávno. Ukázky služeb Googlu rovněž nejsou nijak objevné, v televizi si navíc z Chromecastu filmy nepřehrajete, protože u nás chybí nabídka videoobsahu v Google Play, a na vaření jsou myslím vhodnější kuchařky než YouTube. 

Vlastně by mohly daleko atraktivnější byty ukázat Apple nebo Microsoft, minimálně z hlediska hardwaru, ale opět bychom narazili na absenci mnoha služeb, které jsou zatím českým domácnostem stále zapřeny. 

Google ale jakoby chtěl ukázat cestu, kterou se vydává. Je přitom teprve na začátku a do jednotlivých pokojů domácnosti teprve postupně proniká. Dost by v tomto směru mohla pohnout akvizice Nestu, ale také platforma Android Wear – stačí vzpomenout prezentační video, kde je nenápadně ukázáno i to, jak si slečna hlasovým povelem hodinkám otevře dálkově garáž...

A jaké technologie máte a využíváte v domácnosti vy? Máte nějakou vlastní konfiguraci, aplikace nebo hardware pro propojenou domácnost? Inspirujte ostatní v diskuzi.

Diskuze (38) Další článek: Minuum pro Google Glass: Budeme takto psát na chytrých brýlích?

Témata článku: Technologie, Google, Chytrá domácnost, Tipy, Prototyp, Levný adaptér, Goggles, Chytré hodinky v češtině, Copy, Václavské náměstí, Televize s internetem a wifi, Televize s Androidem, Chytré hodinky s češtinou, Televize Art, Nest, Obývací pokoj, Reálné využití, Ložnice, Hlasové hledání, Dětské chytré hodinky, Google+, Google Chromecast, Byte, Jednotlivý pokoj, Moderní internet, Nejlevnější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF