Veolw
1. 11. 2008 • 9:31

Zajimalo by me jestli mate take text takovy rozmazany. Zkousel jsem ruzne zoomovat ale porad to neni ono. Je to umyslne nebo se to da nejak vyresit? Nedokazu si predstavit ze bych mel v takove kvalite cist nejakou rozsahlejsi knihu.

Ondřej Hotovec (stiglar)
1. 11. 2008 • 11:04

mas pravdu ta kvalita je opravdu hrozna, ze zkusenosti vim ze kdyz sem si shanel skenovane knihy tak meli i kvalitu tak vybornou ze sem si myslel ze to je dokonce zdroj pro tu knihu....... toto je takove vselijake......

goob
1. 11. 2008 • 11:33

Jestli to neni proto, aby se znesnadnily pripadne pokusy ctenaru o OCR cteni.

goob
1. 11. 2008 • 1:38

Víte, vydat dnes knihu, která má dejme tomu 200 - 300 stran, při mrňavém nákladu 1200 - 1500 ks vyjde cca na 70 tisíc korun. Když do toho započítáte čas (=peníze), který se knize věnuje při její sazbě a redakční činnosti, což může být dle náročnosti obsahu knihy i několik měsíců, 8% honorář autorovi, rabat + distribuční náklady kolem 40 % (může být i více) a to, že některé knihy dáte zadarmo knihovnám jako povinné výtisky, na recenze, některé se zničí, ztratí, tak nakonec zjistíte, že nakladateli z toho co vydělá (pokud knihy prodá!) moc nezbude.
Proto budoucnost českých knih na Google Books nevidím nikterak růžově, ačkoliv by to byla příjemná věc. Možná tak nějaké ukázky, aby si pak čtenář knihu koupil, pokud ho náhled zaujme. Ale plné verze, to těžko. Důvody výše jsou myslím docela zřejmé.

Niky
1. 11. 2008 • 13:40

Imho to vyjde na mnohem vice :) Na tech 70 tisic te vyjde jenom tisk knihy v tiskarne. Je potreba zapocitat honorar za preklad, platbu puvodnimu vydavateli, redakcni praci atd.

goob
2. 11. 2008 • 1:22

No, však já to myslel jen za tisk Další náklady jsem pak vypsal. A to jsem nepočítal ještě to, kdyby člověk vydával něco z ciziny, co se musí přeložit. Vydat v ČR knihu není tak snadné a když člověk vezme v úvahu, jak dlouho se náklad prodává, tak výdělek je z jednoho titulu poměrně nízký. To si možná mnoho lidí ale neuvědomuje.

TChubock
2. 11. 2008 • 15:35

Důvody uvedené výše plně chápu a respektuji, každý dělá něco proto, aby z toho alespoň něco měl..,
ale co starší knihy technického charakteru (výuka programovacích jazyků, algoritmy, ..) .. např. cca 7 let a výše už se netisknou, neprodávají, ale je řada lidí, které by tyto materiály zajímaly, protože v nich mohou nalézt minálně inspiraci..
Myslím si, že i samotný CPress má těchto knih ve svém archivu mnoho.. už jsem kdysi o tom emailem hovořil i s panem Kadlecem z CPressu - o elektronické knihovně, ale od té doby nic.. a zveřejnit je v *.pdf alespoň pro předplatitele jejich časopisů jako bonus nebo úplně veřejně by jistě nebylo k zahození a přispělo ještě více k už tak dobré návštěvnosti jejich webových projektů..?
Co se týče ostatních knih typu klasické literatury jako je Čapek, Verne a spol. tak tam se najde dost lakomých potomků a dědiců práv těchto autorů, kteří sami nic moc nedokázali a takto parazitují na dědicví těchto významných osobností, které by určitě své dílo rády poskytly a šířily lidstvu, ale to je můj osobní názor a postoj k této problematice ať si zaujme každý sám...

Určitě si přečtěte

Články odjinud