Google Book Search chce být „Centrálním mozkem lidstva“

Největší světový katalog digitalizovaných knih, Google Book Search, vyřešil spory s americkými nakladateli a pokračuje v digitalizaci. Už se podařilo naskenovat 7 milionů knih.

Internet je dnes z principu nejdokonalejší distribuční kanál pro libovolný typ informací. Přes internet se jednoduše šíří téměř všechno od prostého textu po hudební nahrávky a digitalizovaný film. S rostoucí rychlostí připojení k internetu to je zároveň každým rokem snazší.

Veškerá vědomost lidstva zdarma na webu? Co na to autorská práva?

Evolučně přirozená snaha „všechno dostat na web“ a z internetu udělat globální vědomostní databázi, tedy skutečný „Centrální mozek lidstva“, však naráží na stejně přirozený problém autorských práv. Zatímco tedy jedni tvrdí, že za internet včetně jeho kompletního obsahu platí ve formě poplatku za připojení, druzí nechtějí být biti jen proto, že se internet svou podstatou tak trochu vymezuje oproti běžným a zažitým legislativním zvyklostem.

V posledních letech se tak dostává do střetu s nejrůznějšími mediálními skupinami zejména YouTube. Za připomínku stojí soudní pře s italským televizním konglomerátem Mediaset, který viní americký portál z toho, že na něj jeho uživatelé nahráli bezmála pět tisíc neautorizovaných videí a požaduje odškodnění ve výši 500 milionů dolarů, mediální skupina Viacom si pak ze stejného důvodu řekla rovnou o celou miliardu.

Google Book Search na konci října indexoval 7 000 000 knih

YouTube patří Googlu, který v roce 2004 spustil službu Google Book Search, což je vyhledávač digitalizovaných knih. Ty se ovšem nevyskytují jen tak nahodile na internetu, naopak je Google dnem i nocí cíleně skenuje a indexuje a spolupracuje při tom s mnoha americkými univerzitami, kterým by „Centrální mozek“ mnohé usnadnil.

Na začátku listopadu 2008 tak databáze digitalizovaných knih nabízí 7 milionů publikací celkem od 20 tisíc nakladatelů po celém světě. Podobný projekt budoval i Microsoft, letos na jaře ale svou snahu vzdal a svou elektronickou knihovnu ukončil.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Google vyhledávač knih: některé jsou k dispozici kompletní, některé pouze ve formě náhledu

Nicméně ani Google Book Search to neměl v minulosti lehké, před dvěma lety se totiž v zámoří rozhořel litý boj mezi Googlem na straně jedné a Cechem amerických autorů a několika nakladateli na straně druhé. Podstatu celého sporu vysvětluje Roy Blunt, prezident Cechu autorů: „Napsat knihu je těžké a ještě těžší je dostat za ni zaplaceno. Coby čtenář a badatel jsem nadšen tím, že se nyní budu moci zastavit v naší místní knihovně a odsud procházet sbírky nejlepších knihoven světa. Na druhé straně coby autor ocením honorář, který dostanu, pokud někdo mé dílo použije. Přijde mi, že toto řešení je logické.“

Americké knihovny zdarma, ostatní za poplatek

Spor byl před několika dny konečně vyřešen, i když ještě nebyl soudně potvrzen. Z dosažené dohody by měli profitovat jak čtenáři, tak nakladatelé. Dohoda uznává práva a zájmy majitelů autorských práv a nabízí jim kontrolu nad tím, jakým způsobem jsou tato díla využívána prostřednictvím internetu, přičemž za přístup k internetu budou dostávat náhradu – resp. čtenáři budou platit licenční poplatek. Na základě dohody budou všechny knihy v plném znění dostupné z amerických veřejných knihoven, ostatní organizace si ale budou moci přístup předplatit. Samozřejmě bude k dispozici i veřejný přístup jak tomu bylo doposud, nenajdete v něm ale v plném znění všechny publikace.

Ačkoliv se jednalo o ryze americký spor, na lepší časy se blýská i v globálním měřítku, lze totiž očekávat, že se do projektu budou připojovat další a další nakladatelství.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
U některých knih se dozvíte ouze základní informace, jiné jsou i zdarma k dizpozici v plné nebo částečné podobě

Google zároveň v rámci odškodného investuje 125 milionů dolarů do ¨nového institutu Registr autorských práv, zaplatí soudní výlohy a odškodní poškozené autory a nakladatele.

Bezplatný elektronický Čapek z tepla domova? Zatím ne

A jaká je situace v Evropě? Svého času si někteří evropští politici stěžovali na skutečnost, že je databáze „příliš anglická“, postupně se ale začíná rozšiřovat i o díla v národních jazycích. Google Book Search se už dočkal i české lokalizace a na podzim minulého roku byl spuštěn tuzemský partnerský program, do digitalizace se tak mohou zapojit i zdejší nakladatelé. Pomalu také přibývá organizací včetně knihoven, které nabízí plnohodnotný přístup do databáze.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Válka s mloky pouze ve formě výstřižků a téměř kompletní česká kniha o mincích
Záleží pouze na vydavateli, kolik textu poskytne a s jakou licenční politikou

Jaká je realita na webu, kde si může vyhledávání vyzkoušet každý? Karla Čapka si zatím v plném znění nepřečtete, budete si muset vystačit pouze s vyhledáváním a zobrazením úryvků, lze však vyhledat české knihovny, které nalezenou publikaci mají k dispozici.

Bude zajímavé sledovat, jestli časem vzniknou podobné registry i pro jiné typy informací. Co myslíte? Podělte se o svůj názor v diskuzi pod článkem.

Diskuze (7) Další článek: Canon bude vyrábět ohnivzdorné biotiskárny

Témata článku: Google, Web, Internet, Book, Plný internet, Soudní pře, Česká kniha, Knihovna, Google+, Globální web, Search, Celá knihovna, Litý boj, Licenční poplatek


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize