Google | Chatovací AI

Google Bard je venku! Ale zatím jen pro uživatele z USA a Velké Británie

Před bezmála dvěma měsíci Google zareagoval na popularitu ChatGPT a nového Bingu a ujistil investory i celou komunitu, že vyvíjí to samé. Jeho chatbot se jmenuje Bard a teď ho firma konečně pouští do světa!

Bard v Česku a v češtině? Časem... Snad

V Česku si ale zatím nechte zajít chuť, v omezeném demu totiž bude k dispozici prozatím jen pro návštěvníky z USA a Velké Británie. I ti se musejí zaregistrovat, Google ale slibuje, že pozvánky začíná rozesílat právě dnes. Další země a jazyky budou postupně přibývat, píše firma na svém blogu.

Klepněte pro větší obrázek
Bard už běží na adrese bard.google.com, ale zatím jen pro Američany a Brity

Co se data rozšíření na další trhy týče, Google v blogu bohužel mlčí a jen v závěru volí velmi neurčité spojení „expanding over time,“ což mohou být týdny, ale také měsíce a roky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ze snímků je patrné, že se Barda můžeme ptát i hlasem (mikrofon) a podle charakteru dotazu nabídne i několik možných odpovědí naráz

To by mu ale komunita neodpustila. Vývoj na poli generativních AI je prostě příliš rychlý a počítá se na týdny! 

Bard běží na velkém jazykovém modelu LaMDA 

Bard funguje podobným způsobem jako ChatGPT a nový Bing, používá tedy AI typu velkého jazykového modelu LLM. Ta od Googlu se jmenuje LaMDA a firma na ní pracuje několik posledních let.

Klepněte pro větší obrázek
Google Bard

Jak je patrné z obrázků, odpovědi Barda mohou uživatelé hodnotit a zlepšovat tak jeho kvalitu, případně se dotázat na stejnou otázku klasického vyhledávače.

Zjevně ale chybí citace zdroje, odkud daná informace pochází. Jen připomeneme že konkurenční Bing tuto důležitou funkci nabízí, protože zvyšuje důvěryhodnost odpovědi.

Google investoval i do Claude AI

Ačkoliv Google vyvíjí hlavně svého Barda, už loni investoval 300 milionů dolarů také do startupu Anthropic. Stojí za ním někdejší inženýři z OpenAI a nedávno představili docela funkčního chatbota Claude.

Google je tedy přinejmenším investičně zainteresovaný hned v několika AI chatbotech na současném trhu.

Diskuze (12) Další článek: Po 17 letech končí Zippyshare, služba pro sdílení souborů. Jedním z důvodů je blokování reklam

Témata článku: Google, Umělá inteligence, USA, AI ve vyhledávačích, Velká Británie, Bard, Chatovací AI, Bingo, Investor, Česká republika, Uživatelé, Google Bard, Komunita