Chytrá domácnost | Google Asistent | CES 2020

Google Assistent získá spoustu novinek pro chytrou domácnost a naučí se číst stránky. I česky!

Na CESu v Las Vegas se to množí chytrými zařízeními, které v sobě integrují podporu jednoho, či druhého hlasového asistenta. Google tak přispěchal s náloží novinek pro vlastního pomocníka, kterých se dočkáme v letošním roce.

Google Asistent funguje již řádku let a neustále se vylepšuje, stále mu ale k dokonalosti chybí poměrně hodně. Google se letos zaměří na vylepšování hlavně celého ekosystému chytré domácnosti.

Snadnější párování služeb a zařízení

Jednou z novinek bude snadnější nastavování nových zařízení. Jakmile si totiž zakoupíte některé chytré zařízení, např. Philips Hue či Xiaomi Yeelight, musíte jej nastavit přes dedikovanou aplikaci od výrobce a až následně přidat účet do aplikace Google Home.

Nově tomu ale půjde Google naproti a v momentě, kdy si nastavíte takto nové zařízení, vybídne vás k propojení ihned po otevření aplikace Google Home (pokud ji máte nainstalovanou). Odpadá tak složité hledání, kde se jednotlivé služby propojují.

Velkou novinkou také bude možnost naplánování akcí – budete tak moci konečně říci „Hey Google, zapni světla v 6 hodin“. To doposud překvapivě nebylo možné. Plánované akce budou dostupné v průběhu roku, snadnější párování v Google Home aplikaci je dostupné pro některé uživatele již nyní.

Sdílené poznámky i kontakty

Vylepšení se dočká i řada Nest Hub (dříve Home Hub). Chytré displeje od Googlu získají možnost vytvářet jednoduché poznámky či štítky. již tak nebudete muset lepit lístky na ledničku, abyste zanechali vzkaz ostatním členům domácnosti. Všechny připnuté poznámky jsou viditelné přímo z domovské obrazovky včetně toho, který člen domácnosti je přidal.

Klepněte pro větší obrázek 
Home Hub se naučí sdílené lístky s poznámkami.

Novinka je rychlá volba s kontakty, kterým můžete jedním kliknutím zavolat. Hovor probíhá, jako vždy u zařízení Nest, skrze Google Duo a lze jej vyvolat buď tapnutím na osobu na domovské stránce, či hlasovým příkazem. Výhodou je, že zavolat vybraným kontaktům může kdokoliv, ne jen spárovaný majitel Google účtu.

Obě funkce prozatím nejsou dostupné a Gogle je uvolní v průběhu tohoto roku.

Hlasité předčítání ve 42 jazycích včetně češtiny

Na Androidu se uživatelé dočkají šikovné funkce hlasitého předčítání. Ta přitom funguje velmi jednoduše – stačí si otevřít webovou stránku v Chromu či jiné aplikaci, spustit Asistenta a příkazem „read it“ spustit předčítání. Stránka se zobrazí v novém okně, kde si můžete zvolit rychlost či jazyk.

Těch je na výběr 42 a nechybí zde čeština! Stále ale platí, že na samotného Asistenta česky mluvit nemůžete. Po spuštění si sám posouvá stránkou a čte. Google se zde přitom chlubí, že využil nové modely pro hlas a ten by měl tak znít přirozeněji a příjemněji pro delší poslech. na ověření si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

Diskuze (11) Další článek: Co je to tularémie? Infekční choroba zvířat, kterou se může nakazit i člověk

Témata článku: Google, Software, Internet, Chrome, Chromecast, Android, Chytrá domácnost, Google Asistent, Google Home, Reproduktory, Google Duo, CES 2020, Nest Hub, Philips Hue, Aplikace, Domácnost, Xiaomi Yeelight, Hue, Novinka, Zařízení, Las Vegas, Hey Google, DOM, Předčítání, Poznámka, Software na Heureka.czPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost
Domácí skenování za pár korun. Stačí mobil, krabice a LED pásek
Lukáš Václavík
FotografováníMobilní aplikace
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft