Pirátství

Google, Apple, Amazon a další firmy čelí obvinění z úmyslného prodeje pirátské hudby

Foto: Pixabay
Google, Apple, Amazon a další firmy čelí obvinění z úmyslného prodeje pirátské hudby | Foto: Pixabay

Na Apple, Amazon, Microsoft, Google, Pandoru a další velké technologické firmy míří rozsáhlá žaloba, ve které pozůstalí po americkém skladateli Haroldu Arlenovi viní společnosti z úmyslného prodeje pirátských verzí jeho písní a alb. V dokumentu doslova píší, že firmy se účastnily „masivní pirátské operace“. 

Na žalobu jako první upozornil časopis Forbes. Společnosti měly prodávat přes 6000 pirátských písní, které Arlen složil nebo k nim vlastní práva jeho pozůstalí a podstatná část z nich má být stále dohledatelná v jejich obchodech a streamovacích službách. 

Nemusí být jediný

Žaloba tvrdí, že všechny zmíněné společnosti dobře věděly, že prodávají a streamují pirátské verze, ale neřešily to. Podle ní jim to muselo být jasné proto, že je prodávaly za výrazně nižší cenu než autorizovaní hudební prodejci a často bylo dokonce v obchodech vidět, že alba jsou upravená, aby z nich bylo odstraněno logo. 

Za to všechno současní majitelé práv Harolda Arlena požadují, aby firmy urychleně pirátskou hudbu přestaly prodávat a náhradu škod ve výši 4,5 milionů dolarů (cca 103 milionů korun). 

Pro firmy jako Apple, Google nebo Microsoft jsou takové peníze drobné a i kdyby soud prohrály, výrazně je to nezasáhne. Mohlo by to ovšem vytvořit precedens a další autoři by se mohli začít ozývat a požadovat odškodnění. Pokud se pirátská hudba Arlena v obchodech opravdu objevuje, dost možná se zde objevují i nelegální díla dalších hudebníku. 

Harold Arlen byl americký skladatel, který se proslavil především muzikou pro hollywodské filmy a divatelní hry na Broadway. Složil mimo jiné píseň Over The Rainbow, která se objevila ve filmu Čaroděj ze země Oz a kterou hudební asociace Recording Industry Association of America vyhlásila nejlepší skladbou 20. století. Arlen za ni obdržel Oscara.

Diskuze (32) Další článek: Poslední kumulativní aktualizace Windows 10 způsobuje řadu problémů

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Amazon, Pirátství, Autorské právo, Soudy, Hudba, Píseň, Forbes, Pirátská verze, Oscar


Určitě si přečtěte

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 117Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB