Pirátství

Google, Apple, Amazon a další firmy čelí obvinění z úmyslného prodeje pirátské hudby

Foto: Pixabay
Google, Apple, Amazon a další firmy čelí obvinění z úmyslného prodeje pirátské hudby | Foto: Pixabay

Na Apple, Amazon, Microsoft, Google, Pandoru a další velké technologické firmy míří rozsáhlá žaloba, ve které pozůstalí po americkém skladateli Haroldu Arlenovi viní společnosti z úmyslného prodeje pirátských verzí jeho písní a alb. V dokumentu doslova píší, že firmy se účastnily „masivní pirátské operace“. 

Na žalobu jako první upozornil časopis Forbes. Společnosti měly prodávat přes 6000 pirátských písní, které Arlen složil nebo k nim vlastní práva jeho pozůstalí a podstatná část z nich má být stále dohledatelná v jejich obchodech a streamovacích službách. 

Nemusí být jediný

Žaloba tvrdí, že všechny zmíněné společnosti dobře věděly, že prodávají a streamují pirátské verze, ale neřešily to. Podle ní jim to muselo být jasné proto, že je prodávaly za výrazně nižší cenu než autorizovaní hudební prodejci a často bylo dokonce v obchodech vidět, že alba jsou upravená, aby z nich bylo odstraněno logo. 

Za to všechno současní majitelé práv Harolda Arlena požadují, aby firmy urychleně pirátskou hudbu přestaly prodávat a náhradu škod ve výši 4,5 milionů dolarů (cca 103 milionů korun). 

Pro firmy jako Apple, Google nebo Microsoft jsou takové peníze drobné a i kdyby soud prohrály, výrazně je to nezasáhne. Mohlo by to ovšem vytvořit precedens a další autoři by se mohli začít ozývat a požadovat odškodnění. Pokud se pirátská hudba Arlena v obchodech opravdu objevuje, dost možná se zde objevují i nelegální díla dalších hudebníku. 

Harold Arlen byl americký skladatel, který se proslavil především muzikou pro hollywodské filmy a divatelní hry na Broadway. Složil mimo jiné píseň Over The Rainbow, která se objevila ve filmu Čaroděj ze země Oz a kterou hudební asociace Recording Industry Association of America vyhlásila nejlepší skladbou 20. století. Arlen za ni obdržel Oscara.

Diskuze (32) Další článek: Poslední kumulativní aktualizace Windows 10 způsobuje řadu problémů

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Amazon, Pirátství, Autorské právo, Soudy, Pirátská verze, Forbes, Hudba, Oscar, Píseň


Určitě si přečtěte

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 21

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 80

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 63Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB