Pirátství

Google, Apple, Amazon a další firmy čelí obvinění z úmyslného prodeje pirátské hudby

Foto: Pixabay
Google, Apple, Amazon a další firmy čelí obvinění z úmyslného prodeje pirátské hudby | Foto: Pixabay

Na Apple, Amazon, Microsoft, Google, Pandoru a další velké technologické firmy míří rozsáhlá žaloba, ve které pozůstalí po americkém skladateli Haroldu Arlenovi viní společnosti z úmyslného prodeje pirátských verzí jeho písní a alb. V dokumentu doslova píší, že firmy se účastnily „masivní pirátské operace“. 

Na žalobu jako první upozornil časopis Forbes. Společnosti měly prodávat přes 6000 pirátských písní, které Arlen složil nebo k nim vlastní práva jeho pozůstalí a podstatná část z nich má být stále dohledatelná v jejich obchodech a streamovacích službách. 

Nemusí být jediný

Žaloba tvrdí, že všechny zmíněné společnosti dobře věděly, že prodávají a streamují pirátské verze, ale neřešily to. Podle ní jim to muselo být jasné proto, že je prodávaly za výrazně nižší cenu než autorizovaní hudební prodejci a často bylo dokonce v obchodech vidět, že alba jsou upravená, aby z nich bylo odstraněno logo. 

Za to všechno současní majitelé práv Harolda Arlena požadují, aby firmy urychleně pirátskou hudbu přestaly prodávat a náhradu škod ve výši 4,5 milionů dolarů (cca 103 milionů korun). 

Pro firmy jako Apple, Google nebo Microsoft jsou takové peníze drobné a i kdyby soud prohrály, výrazně je to nezasáhne. Mohlo by to ovšem vytvořit precedens a další autoři by se mohli začít ozývat a požadovat odškodnění. Pokud se pirátská hudba Arlena v obchodech opravdu objevuje, dost možná se zde objevují i nelegální díla dalších hudebníku. 

Harold Arlen byl americký skladatel, který se proslavil především muzikou pro hollywodské filmy a divatelní hry na Broadway. Složil mimo jiné píseň Over The Rainbow, která se objevila ve filmu Čaroděj ze země Oz a kterou hudební asociace Recording Industry Association of America vyhlásila nejlepší skladbou 20. století. Arlen za ni obdržel Oscara.

Diskuze (32) Další článek: Poslední kumulativní aktualizace Windows 10 způsobuje řadu problémů

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Amazon, Pirátství, Soudy, Autorské právo, Google a Amazon, Forbes, Píseň, Oscar, ARL, Pirátská verze, Hudba, Indus


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize