Google | Vyhledávače

Google aktualizuje vyhledávač. Více prý porozumí přirozenému jazyku

Google pravidelně mění algoritmy svého vyhledávače, jednou za čas ale vydá větší aktualizaci, která zamíchá s výsledky. Aktuální BERT jich změní přibližně 10 %, zaměřuje se totiž na lepší porozumění zadané otázce.

Největší změny se týkají anglické verze vyhledávače, kde Google zapracoval právě na porozumění zadané otázce. Jako příklad Google uvádí frázi „2019 Brazil traveler to usa need a visa“, přičemž důležité je právě slovo to, které určitě, že cestovatel potřebuje do USA a ne do Brazílie, jak doposud Google vyhodnotil. Nově tak ukáže správný výsledek např. z ambasády, místo informací pro turisty cestující do Brazílie. Zde se samozřejmě jedná o příklad, v reálném prostředí mohou být výsledky jiné.

Klepněte pro větší obrázek 
Jeden z příkladů, jakým Google změní vyhledávání. Zde například pochopí, že se uživatel chystá do USA, ne do Brazílie.

Vztah mezi jednotlivými slovy je ale právě to, co je největší změnou v rámci aktualizace BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers). Google se zde snaží chápat konkrétní význam dotazu v přirozeném jazyce a pochopit i takovou zdánlivou maličkost, jako jsou negace.

Doposud tak například při vyhledání fráze parking on a hill with no curb (tedy parkování v kopci bez obrubníku) nerozpoznal ono no jako zápor a vyhledat klasické parkování s obrubníkem. Nově ale rozdíl pozná a měl by přinést relevantní informace. Více příkladů Google rozebral na svém blogu.

Tyto změny se navíc budou týkat i tzv. snippetů – tedy informací, které Google vybírá a dává do boxů nad výsledky vyhledávání – a to dokonce globálně ve všech jazycích. Měli bychom se tak dočkat relevantnějších nápověď a textů.

Nový BERT je postupně nasazován mezi uživatele a hotovo by mělo být v následujících týdnech.

Google údajně dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě:

Diskuze (4) Další článek: NASA spolupracuje s Caterpillarem na vývoji těžebních strojů schopných pracovat na Měsíci

Témata článku: Software, Google, Umělá inteligence, Internet, USA, Vyhledávače, Strojové učení, Obrubník, Vyhledávač, Přirozený jazyk, Příklad, Jazyk, BERT, Brazílie