Google | Vyhledávače

Google aktualizuje vyhledávač. Více prý porozumí přirozenému jazyku

Google pravidelně mění algoritmy svého vyhledávače, jednou za čas ale vydá větší aktualizaci, která zamíchá s výsledky. Aktuální BERT jich změní přibližně 10 %, zaměřuje se totiž na lepší porozumění zadané otázce.

Největší změny se týkají anglické verze vyhledávače, kde Google zapracoval právě na porozumění zadané otázce. Jako příklad Google uvádí frázi „2019 Brazil traveler to usa need a visa“, přičemž důležité je právě slovo to, které určitě, že cestovatel potřebuje do USA a ne do Brazílie, jak doposud Google vyhodnotil. Nově tak ukáže správný výsledek např. z ambasády, místo informací pro turisty cestující do Brazílie. Zde se samozřejmě jedná o příklad, v reálném prostředí mohou být výsledky jiné.

Klepněte pro větší obrázek 
Jeden z příkladů, jakým Google změní vyhledávání. Zde například pochopí, že se uživatel chystá do USA, ne do Brazílie.

Vztah mezi jednotlivými slovy je ale právě to, co je největší změnou v rámci aktualizace BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers). Google se zde snaží chápat konkrétní význam dotazu v přirozeném jazyce a pochopit i takovou zdánlivou maličkost, jako jsou negace.

Doposud tak například při vyhledání fráze parking on a hill with no curb (tedy parkování v kopci bez obrubníku) nerozpoznal ono no jako zápor a vyhledat klasické parkování s obrubníkem. Nově ale rozdíl pozná a měl by přinést relevantní informace. Více příkladů Google rozebral na svém blogu.

Tyto změny se navíc budou týkat i tzv. snippetů – tedy informací, které Google vybírá a dává do boxů nad výsledky vyhledávání – a to dokonce globálně ve všech jazycích. Měli bychom se tak dočkat relevantnějších nápověď a textů.

Nový BERT je postupně nasazován mezi uživatele a hotovo by mělo být v následujících týdnech.

Google údajně dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě:

Diskuze (4) Další článek: NASA spolupracuje s Caterpillarem na vývoji těžebních strojů schopných pracovat na Měsíci

Témata článku: Software, Google, Umělá inteligence, Internet, USA, Vyhledávače, Strojové učení, Přirozený jazyk, Příklad, Brazílie, Vyhledávač, BERT, Jazyk, REPRESE, Obrubník, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
Hry zadarmo, nebo se slevou: stovky demoverzí na Steamu a Supraland zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: stovky demoverzí na Steamu a Supraland zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

**Avast odhalil skupiny na Discordu, kde si děti kupují nástroje na tvorbu malwaru. **Nástroje jsou levné a produkce malwaru snadná. **Děti ohrožují ostatní i sebe. Potřebují vedení rodičů.

Petr Urban
DětiMalwareBezpečnost
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě