Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

  • Dlouho se nevědělo, co to přesně má být
  • Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O
  • Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Android TV je už na scéně nějaký pátek a na trhu je několik televizorů a krabiček s tímto operačním systémem, kterým v mnoha ohledech kraluje Shield TV od Nvidie. Letos na jaře se však internetem začala šířit šuškanda o novém zařízení.

Mělo být maličké asi jako Chromecast, mělo zvládnout přehrávání 4K obsahu, HDR, mělo být levné a mělo být od Googlu. V podstatě to mohl být zabiják zmíněných maličkých chromecastů, televizoru, monitoru nebo projektoru by totiž skrze HDMI dodal kompletní televizní operační systém postavený nad Androidem 8.0 a nejen cestu pro snadné streamování obsahu z webu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Exotická krabička ADT-2 je jen o něco málo větší než druhá generace Chromecastu, obsahuje však kompletní Android TV ve verzi 8.0. Nekoupíte si ji, je určená jen pro vývojáře.

Dopadlo to tak na půl, na své výroční konferenci I/O totiž Google existenci exotického minipřehrávače potvrdil, záhy však dodal, že jej v obchodech nenajdete. Jedná se totiž o druhou generaci ADT – testovacího zařízení s Android TV pro vývojáře.

Základní specifikace Google ADT-2:

  • Výrobce: SEI Robotics
  • SoC: Amilogic S905X (1,5GHz čtyřjádrový ARM, Mali-450)
  • RAM: 2 GB
  • Úložiště: 8 GB

Od I/O nicméně utekl už měsíc a ADT-2 i nadále zůstává spíše velkou neznámou, kterou se dále nechlubí ani Google. Nyní se nám však ozvali vývojáři ze SledovaniTV.cz a napsali: „Máme ADT-2, chcete si to vyzkoušet?“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bluetooth/IR dálkový ovladač s tlačítkem asistenta Googlu a srovnání ADT-2 s druhou generací Chromecastu. Je to opravdu drobek, který je stejně jako Chromecast napájený skrze USB.

Samozřejmě jsme neváhali, připojili drobnou krabičku k nejbližšímu monitoru a výsledkem je toto rychlé představení ve formě komentované galerie jak samotné krabičky, tak Android TV v poslední testovací verzi.

Základní prostředí Android TV 8.0 na Google ADT-2:

Krabička je určená skutečně pro vývojáře, má ještě hromadu drobných chyb, kdyby však Google nebo někdo jiný představil podobně malé a levné zařízení, původní Chromecast by to mohl mít spočítané.

Oproti velkým přehrávačům s Android TV sice chybí ethernet pro rychlý přenos (ne každý má doma svižnou Wi-Fi), USB porty pro připojení periferií a hlavně rozměrnější úložiště – použitelných je jen pár GB, nicméně krabička má alespoň Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Android TV ve verzi 8.0. Další fotografie prostředí najdete v galerii.

Skrze něj s ní komunikuje dálkové ovládání a lze s ním spárovat třeba Bluetooth gamepad a klávesnici pro svižnější psaní zejména při úvodní konfiguraci. My si díky tomu v praxi pořádně vyzkoušeli exotickou skládací Universal Foldable Keyboard od Microsoftu, která je optimalizovaná jak pro práci s PC, tak iPhonem/iPadem a zařízeními s Androidem.

Podívejte se na velkou a komentovanou galerii v článku

Podobná miniaturní krabička by posloužila zejména starým televizorům s HDMI a těm, kteří u něj nechtějí mít na televizním stolku další rozměrnější zařízení. ADT-2 totiž elegantně a stejně jako Chromecast schováte na jeho zadní stranu. Stačí, když bude televizor disponovat HDMI a USB pro napájení.

Projděte si tedy galerii klepnutím na první snímek a dále se navigujte šipkami.

Diskuze (24) Další článek: Nebuďte zmlsaní. Jen se podívejte, kolik inovací zvládla jedna relativně neznámá čínská značka

Témata článku: Hardware, Software, Google, Microsoft, Chromecast, Android, Operační systémy, Android TV, Hudba, filmy, seriály, Nvidia, IPTV, Televize, ARM, USB, Bluetooth, 4K, Multimédia, HDR, HDMI, Sledování, Dálkový ovladač, Rychlé představení, Drobná krabička, Základní prostředí, Velký přehrávač


Určitě si přečtěte

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 231

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu