Edge | Prohlížeče | Chrome

Google a Microsoft vylepšují kontrolu překlepů. Funguje v Chrome i Edge

Microsoft a Google spolupracují na zlepšení kontroly pravopisu, respektive v případě češtiny spíše kontroly překlepů, v rámci webových prohlížečů Edge a Chrome. Ta by měla lépe zvládat například odkazy, emailové adresy a zkratky.

Nejnovější verze Edge 83 a Chrome 83 nabízejí místo dosavadní korekce překlepů Hunspell s otevřeným zdrojovým kódem novou integrovanou funkci Windows Spellcheck. Kromě vylepšení, typických pro texty na webu, přináší také sdílený uživatelský slovník.

Lepší kontrola překlepů

„Tato funkce byla vyvinuta ve spolupráci inženýrů Googlu a Microsoftu v rámci projektu Chromium, což umožňuje těžit z integrace kontroly pravopisu všem prohlížečům, postaveným na tomto základu.“ vysvětlují vývojáři na blogu Windows.

Přechod na novou kontrolu pravopisu má řadu výhod – mimo jiné například podporu dalších jazyků a dialektů, sdílený uživatelský slovník a lepší podporu URL, zkratek a e-mailových adres. Dle Microsoftu „představuje celkové zlepšení kvality kontroly pravopisu v aplikaci Microsoft Edge“.

Pokud se vám nová kontrola překlepů Windows Spellcheck ve webovém prohlížeči neaktivovala, můžete ji vynutit následujícím způsobem:

  • V prohlížeči Chrome otevřete odkaz chrome://flags/#win-use-native-spellchecker a přepněte volbu Use the Windows OS spell checker na Enabled.
  • V prohlížeči Edge otevřete odkaz edge://flags/#win-use-native-spellchecker a přepněte volbu Use the Windows OS spell checker na Enabled.

Po aktivaci je nutné prohlížeč restartovat. Funkce kontroly překlepů pomocí Windows Spellcheck je podporována v operačním systému Windows 8.1 a novějších verzích.

Na stránce chrome://settings/languages, respektive edge://settings/languages pak můžete zvolit podporované jazyky a provádět další nastavení kontroly pravopisu. Používané slovníky lze ovlivnit ve Windows v Nastavení-Čas a jazyk-Jazyk-Přidat podporovaný jazyk.

Vylepšení od Microsoftu

Microsoft se aktivně podílí na vývoji projektu Chromium od loňského roku, kdy se poněkud překvapivě rozhodl upustit od vývoje svého vlastního jádra webového prohlížeče Edge. Přispěl již několika desítkami změn, nicméně většina z nich se odehrává „pod kapotou“, kde nejsou tak viditelné.

K těm markantnějším se řadí například implementace možnosti jednoduchého přesunutí jedné nebo více karet do nového okna prohlížeče pomocí kontextové nabídky pod pravým tlačítkem myši. Tuto funkci Microsoft přidal jako reakci na požadavky uživatelů v lednu tohoto roku.

Diskuze (4) Další článek: Plynovod jako parťák do kapely: Poslechněte si, jak se dá hudebně využít ozvěna

Témata článku: Microsoft, Google, Edge, Prohlížeče, Windows, Chrome, Aktualizace, Microsoft EDGE, Kontrola, Chrom, Prohlížeč, Pravopis, Překlep, Webový prohlížeč


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize