Google a jeho deset největších nákupů v historii

Google v pondělí oznámil akvizici mobilní divize Motoroly. Z internetové a softwarové firmy se tak stane výrobce spotřební elektroniky. Jaké byly další největší akvizice internetového obra?

Po nedávném oznámení akvizice mobilní divize Motoroly Googlem stojí za připomenutí, koho vlastně firma v minulosti pohltila a jak častý je to jev. Začnu od konce – jev je to poměrně častý a Google je skutečně svým způsobem tak trochu stavebnice složená z desítek různých částí. Už ani zdaleka to není pouze vyhledávač, což sami dobře víte, a především nemá nouzi o lidské zdroje, společně s celými zavedenými společnostmi a startupy totiž koupil i jejich tvůrce.

Asi nejnápadnější je to v případě osoby Andyho Rubina, který z pozice viceprezidenta šéfuje mobilní „divizi“ Googlu. Pod palcem má tedy kompletní mobilní strategii firmy, Android a mobilní verze služeb. Nicméně není to pochopitelně další tajemný spolužák Page a Brina, ale spoluzakladatel drobné kalifornské společnosti Android Inc., kterou Google pohltil v roce 2005.

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2003 založili Andy Rubin (kdysi inženýr Applu), Rich Miner a Nick Sears (dříve viceprezident T-Mobilu) malou firmu Android, o které se toho dodnes moc neví. V roce 2005 ji prodali Googlu. Ani o tomto prodeji se toho moc neví, ačkoliv byl pro Google při pohledu zpět jedním z nevýznamnějších. 

Na vysokých postech managementu internetového veleobra byste takto našli hromadu dalších šéfů pohlcených firem, rozhodně tedy nelze tvrdit, že se firma po akvizici rozmělní v Googlu – naopak, její lidé a jejich práce Google aktivně mění a dále utváří.

Díky akvizicím dnes Google vyhledává trochu lépe než v druhé polovině 90. let, má svůj Blogger, Picasu, mapy, Earth, samozřejmě pilíř jeho podnikání, tedy největší webový reklamní systém na světě, který vznikl sloučením více než desítky dílčích firem, již zmíněný Android a také další pilíř současného googlího podnikání – Chrome. Ten sice zkompletovali v Mountain View, nicméně je opět složený ze stavebních kamenů, které kdysi tvořily byznys samostatných startupů. Příkladem je třeba grafický engine Skia, který Google používá pro vykreslování klasické grafiky v Androidu i na webu. Proč se jmenuje právě Skia? Protože se tak v roce 2005 jmenovala i jeho mateřská firma.

Ucelený a aktualizovaný seznam akvizici Googlu najdete na anglické Wikipedii. Stránka jich dnes čítá neskutečných 102 kousků a v souvislosti s plánovaným nákupem miliardové Motoroly Mobility jsem vybral těch dalších devět nejdražších. Takže za co Google v poslední dekádě nejvíce utrácel?

Desítka se skládá pouze z těch akvizicí, u kterých se firma pochlubila s jejich hodnotou. Je tedy možné, že některé akvizice, u kterých nejsou známy přesné detaily dohody, by mohly být ještě dražší.

10. Dmarc Broadcasting: 102 000 000 dolarů

17. ledna 2006 na svém webu Google oznámil akvizici kalifornské společnosti dMarc Broadcasting, která do té doby vyvíjela inovativní způsob, jak dostat reklamu do rozhlasových stanic. Zákazník pouze vyplnil potřebné informace, zadal reklamní texty a o zbytek se už postaral automatický systém dMarcu. Googlu se tento způsob zalíbil natolik, že za firmu zaplatil 102 milionů dolarů a sliboval si od akvizice ovládnutí nových reklamních trhů. Internet mu už nestačil. Před pár lety však rádiovou reklamu nakonec utlumil.

9. On2 Technologies: 133 000 000 dolarů

On2 Technologies asi nemusím příliš představovat. Jde o tvůrce legendárních videokodeků rodiny VP, které celé roky používal Flash Player a přeneseně tedy i hromada poskytovatelů flashového videa (YouTube nikoliv, začínal na H.263). Pak se však do popředí dostal novější H.264 (MP4) a na VP se rázem zapomnělo. Ne na dlouho, Google totiž v únoru 2010 celou firmu koupil a její zaměstnanci dnes už pod křídly Googlu vyvíjejí novou verzi kodeku VP8/WebM rámcově srovnatelnou s H.264, která disponuje svobodnou licencí a Google z ní chce vybudovat novodobý standard formátu pro streamované internetové video.

Klepněte pro větší obrázek
Google koupil On2 Technologies kvůli rodině videokodeků VP, jejichž nejnovější verzí chce bojovat s H.264

8. Slide: 182 000 000 dolarů

Skoro přesně před rokem Google koupil firmu Slide, která patří společně se Zyngou k největším producentům her a zábavy na Facebooku. Slide měl Google naučit, jak pracovat se zábavou a novými aplikacemi se sociálním rozměrem a firma z Mountain View za to zaplatila bezmála dvě stovky milionů dolarů.

7. Admeld: 400 000 000 dolarů

A tady už se pomalu dostáváme k magické půlmiliardě dolarů. Za co je Google utratil? Relativně nedávno, v červnu letošního roku, za další reklamní firmu, která se specializovala na optimalizaci zobrazování reklamy na webech. Dnes jsou technologie Admeldu integrované v reklamním systému AdWords/AdSense.

6. Postini: 625 000 000 dolarů

Postini byl bezpečnostní a archivační specialista, než je ale v roce 2007 nadobro pohltil Google už skutečně za obří částku. Stálo to za to, právě díky Postini totiž v Gmailu najdete mimo jiné poměrně slušný automatický filtr nevyžádané pošty s režimem učení.

Klepněte pro větší obrázek
Samotný Gmail je sice produkt Googlu, o jeho dílčí funkčnost se ale starají technologie, které Google získal díky akvizicím. Spam filtruje třeba díky firmě Postini.

5. ITA Software: 700 000 000 dolarů

ITA Software vyvíjí dopravní a rezervační systémy pro hromadu amerických aerolinek. Google firmu koupil loni v létě, teprve před několika dny ovšem akvizici schválilo americké ministerstvo spravedlnosti. Technologie ITA Softwaru by mohl Google využít pro vyhledávání a rezervaci letenek a tak dále.

4. AdMob: 750 000 000 dolarů

AdMob budou jistě znát všichni majitelé androidích telefonů a tabletů, jedná se totiž o největší mobilní reklamní systém. Bylo tedy jen otázkou času, kdy ho Google schlamstne a integruje do „velkého“ AdSense a AdWords. Akvizice se uskutečnila na sklonku roku 2009.

3. YouTube: 1 650 000 000 dolarů

YouTube byl dlouhá léta největší investicí Googlu v historii. Stalo se tak na podzim roku 2006. Google sice už tehdy provozoval vlastní videoportál s prostým názvem Video, nicméně správně vytušil, že YouTube se brzy stane mnohonásobně atraktivnější. Dnes je služba nepsaným standardem na poli bezplatného streamovaného videa a je největším katalogem svého druhu. Z organizačního hlediska je zároveň zajímavé, že si YouTube jako jedna z mála služeb ponechala svou doménu, samostatnější organizaci a design.

Klepněte pro větší obrázek
YouTube se v průběhu let stal lidovou databankou krátkých šotů

2. DoubleClick: 3 100 000 000 dolarů

Krátce po akvizici YouTube byl Google ochoten zhltnout v podstatě ještě dvakrát dražší sousto – reklamní a statistickou firmu DoubleClick. Stalo se tak v roce 2007, technologie DC jsou dnes součástí reklamního systému Googlu a každý z vás si může vyzkoušet třeba nástroj DoubleClick Ad Planner pro zadavatele reklamy, kteří si tak mohou zjistit odhadovanou návštěvnost libovolného většího webu na světě. Metodika sice přesně neodpovídá třebas českému NetMonitoru, nicméně vám alespoň rámcově prozradí pravděpodobnou návštěvnost webu, který se to třeba stydí zveřejnit.

1.Motorola Mobility: 12 500 000 000 dolarů

Letošní 15. srpen zůstane pravděpodobně docela přelomovým datem. Právě toho dne se totiž z ryze internetového a softwarového Googlu stal výrobce spotřební elektroniky – konkrétně telefonů značky Motorola. Podle Andyho Rubina stojí za akvizicí primárně snaha získat ve formě ohromného množství patentů defenzivní sílu ve sporech proti Applu a Microsoftu. Google tedy (zatím) nehodlá Motorolu proměnit ve výrobce exkluzivních prémiových telefonů po vzoru Applu a jeho iPhonu a iPadu. Zachován má být dle jeho slov i současný program referenčního telefonu Nexus. To jsou ale současná slova a teprve příští kvartály a spíše roky ukážou, v co se skutečně promění rekordní investice, za kterou by si mohl Google koupit takový YouTube téměř osmkrát.

Klepněte pro větší obrázek

Akvizice Motoroly (respektive pouze její mobilní divize) bude jistě patřit k hlavním událostem letošního roku ve světě IT. A jen pro porovnání, Microsoft si Skype pořídil za 8,5 miliard dolarů, loňské dokončení akvizice Sun Microsystems Oraclem pak vyšlo na cirka 7 miliard dolarů a největší známa akvizice Applu měla hodnotu 400 milionů dolarů a jednalo se o Jobsovu firmu NeXT (únor 1997). Jobs tehdy vydělal balík peněz a po několikaleté pauze se vrátil zpět ke kormidlu tehdy ještě poněkud skromného jablečného impéria.

Diskuze (19) Další článek: Mobilní čip Apple A6 bude k dispozici na začátku roku 2012

Témata článku: Technologie, Google, Software, Byznys, Google AdSense, Rubin, Krátký šot, Vita software, Inovativní způsob, Největší video, Největší producent, Reklamní trh, Prémiový telefon, Reklamní systém, Miliardový byznys, Slide, Google+, Hlavní událost, Největší katalog, Nákup, Google AdWords, Automatický filtr, Hlavní pilíř, Příští kvartál, Mountain View, Tablety android na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky