Google – Tipy a návody (recenze knihy)

Google už je takový fenomén, že o něm byla napsána kniha. Formou tipů a triků vás seznámí s nejoblíbenějšími službami.

Minulý týden jsme na Živě měli „googlovou“ smršť. Během Google týdne jsme vás seznámili s nejdůležitějšími službami Googlu. Na které nedošlo, k těm se ještě časem dostaneme. Nyní Google týden stylově zakončíme, a to představením knihy, která vám dá o službách Googlu ještě více informací v komplexní podobě.

Co jsou nejčastější činnosti běžného uživatele počítače? Zkusím odhadnout: internet, e-mail, zpracování fotek, sledování videí, hledání v mapách, komunikace, plánování, vytváření textů, tabulek nebo prezentací… Všechny tyto činnosti má přitom svými službami pokryt Google. Kniha Jiřího Iskry je plná tipů a návodů, jak tyto služby využít na maximum.

Klepněte pro větší obrázek 
Jiří Iskra: Google – Tipy a návody pro vyhledávač, Gmail, YouTube, Earth a další aplikace

Finty pro vyhledávač ve velkém

Kniha je „postavena“ jako manuál doplněný o praktické příklady, ukázky a postupy. V obsahu knihy nebo prostřednictvím rejstříku na jejím konci snadno dohledáte problém, který potřebujete řešit. Já bych ale doporučil knihu přečíst od počátku do konce. A to nejlépe s počítačem při ruce.

Vše začíná zasvěcením pro zcela neznalé uživatele, kteří se na pěti stranách dozví, co je vlastně Google zač a jaké služby nabízí. Autor poutavým stylem popisuje princip fungování internetových vyhledávačů a schopnosti vyhledávače Googlu. Po rychlém úvodu už se jde k jednotlivým službám.

Začíná se vyhledávačem. Pokud se vám líbil včerejší článek s fígly pro vyhledávač, bude se vám líbit i 64 stran knihy, které se takovými tipy zabývají. Vše je samozřejmě rozebráno více do hloubky a doplněno screenshoty. Zkušenější uživatelé budou některé kapitoly přeskakovat, vyplatí se ale sledovat zvýrazněné bloky s poznámkami a tipy, kde jsou uvedeny zajímavé a méně známé drobnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z knihy: kapitola o vyhledávání

Dále vás kniha seznámí s alternativními způsoby vyhledávání, a to ve skupinách, v adresáři nebo v rámci služeb Google Books a Scholar.

Letem Google světem

Kapitola věnovaná multimédiím se zabývá vyhledáváním obrázků a videí, nahráváním videa na YouTube apod. Zde se bude zkušený uživatel trochu nudit. Nejvíce prostrou je zde právem věnováno aplikaci Google Picasa pro správu obrázků, autor však bohužel skončí u exportu fotografií na web a už opomněl zmínit možnost webových alb, jako je přiřazení souřadnic k albům nebo jednotlivým fotkám a jejich zobrazení na mapě, či možnost dodatečné editace fotografií online.

Gmail si zasloužil samostatnou kapitolu, dostatek prostoru je věnováno také Google Talk a blogovacímu systému Blogger. Celkem do hloubky jsou zpracované Google Dokumenty, autor se také věnuje kalendáři a poznámkám. V poslední kapitole jsou rozebrány další služby, jako je Earth, Mapy a Zprávy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gmail je rozebrán do podrobna • kniha je sice nová, ale není online, Google Earth má dnes nepatrně odlišné ovládání

Knihu bych doporučil méně zkušeným uživatelům internetu. Zasvětí je do užitečných služeb Googlu a pomocí konkrétních postupů jim pomůže s prvními kroky. Ke zpracování témat nemám výhrady, forma je přehledná, texty poutavé a bez zbytečné omáčky. Postrádám ovšem ještě pár služeb, o kterých si myslím, že by se začínajícím uživatelům mohly zalíbit, ale v knize chybí – např. zmiňované webové alba Picasa, čtečka RSS kanálů Google Reader, nastavení domácí stránky iGoogle nebo Page Creator.

Pro zkušené uživatele by mohla být zajímavá kapitola věnovaná funkcím vyhledávače a méně obvyklým způsobům vyhledávání, celkově však budou pravděpodobně většinu dále popisovaných služeb znát. Trochu sporná je „nadčasovost“ knihy. Věnuje se službám, které tu budou i za několik let a možná jen budou umět pár funkcí navíc. Ale například před pár dny uvedená nová verze Google Earth má změněné ovládání, a tak mohou být nezkušení uživatelé mírně zmateni.

Ke knize je přibaleno CD se všemi aplikacemi Googlu.

Google - Tipy a návody pro vyhledávač,
Gmail, YouTube, Earth a další aplikace
AutorJiří Iskra
Cena239 Kč
Počet stran, přílohy232 + CD
Koupit knihu

S recenzemi knih se na Živě budete setkávat častěji. Nejsou to recenze v pravém slova smyslu, protože se budeme zabývat knihami z nabídky Computer Pressu a jsme tak v podezření, že vlastní produkty nebudeme posuzovat zcela objektivně. Nicméně, když si kritika knihu zaslouží, tak ji dostane. Účelem je představit vám zajímavé knihy takové, jaké jsou. Po jejich nákupu by vás už nemělo nic překvapit.

Váš názor Další článek: Bazar na Živě: využijte ho naplno!

Témata článku: Google, Internet, Návody, Poutavé video, Picasa, Jednotlivé fotky, Zajímavý pár, Obvyklý způsob, Zkušený uživatel, Google Books, Kniha, Návod, Google+, Zajímavá služba, Books, Earth, Alternativní způsob, Recenze


Určitě si přečtěte

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 19

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 20

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 54


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu