Google – Tipy a návody (recenze knihy)

Google už je takový fenomén, že o něm byla napsána kniha. Formou tipů a triků vás seznámí s nejoblíbenějšími službami.

Minulý týden jsme na Živě měli „googlovou“ smršť. Během Google týdne jsme vás seznámili s nejdůležitějšími službami Googlu. Na které nedošlo, k těm se ještě časem dostaneme. Nyní Google týden stylově zakončíme, a to představením knihy, která vám dá o službách Googlu ještě více informací v komplexní podobě.

Co jsou nejčastější činnosti běžného uživatele počítače? Zkusím odhadnout: internet, e-mail, zpracování fotek, sledování videí, hledání v mapách, komunikace, plánování, vytváření textů, tabulek nebo prezentací… Všechny tyto činnosti má přitom svými službami pokryt Google. Kniha Jiřího Iskry je plná tipů a návodů, jak tyto služby využít na maximum.

Klepněte pro větší obrázek 
Jiří Iskra: Google – Tipy a návody pro vyhledávač, Gmail, YouTube, Earth a další aplikace

Finty pro vyhledávač ve velkém

Kniha je „postavena“ jako manuál doplněný o praktické příklady, ukázky a postupy. V obsahu knihy nebo prostřednictvím rejstříku na jejím konci snadno dohledáte problém, který potřebujete řešit. Já bych ale doporučil knihu přečíst od počátku do konce. A to nejlépe s počítačem při ruce.

Vše začíná zasvěcením pro zcela neznalé uživatele, kteří se na pěti stranách dozví, co je vlastně Google zač a jaké služby nabízí. Autor poutavým stylem popisuje princip fungování internetových vyhledávačů a schopnosti vyhledávače Googlu. Po rychlém úvodu už se jde k jednotlivým službám.

Začíná se vyhledávačem. Pokud se vám líbil včerejší článek s fígly pro vyhledávač, bude se vám líbit i 64 stran knihy, které se takovými tipy zabývají. Vše je samozřejmě rozebráno více do hloubky a doplněno screenshoty. Zkušenější uživatelé budou některé kapitoly přeskakovat, vyplatí se ale sledovat zvýrazněné bloky s poznámkami a tipy, kde jsou uvedeny zajímavé a méně známé drobnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z knihy: kapitola o vyhledávání

Dále vás kniha seznámí s alternativními způsoby vyhledávání, a to ve skupinách, v adresáři nebo v rámci služeb Google Books a Scholar.

Letem Google světem

Kapitola věnovaná multimédiím se zabývá vyhledáváním obrázků a videí, nahráváním videa na YouTube apod. Zde se bude zkušený uživatel trochu nudit. Nejvíce prostrou je zde právem věnováno aplikaci Google Picasa pro správu obrázků, autor však bohužel skončí u exportu fotografií na web a už opomněl zmínit možnost webových alb, jako je přiřazení souřadnic k albům nebo jednotlivým fotkám a jejich zobrazení na mapě, či možnost dodatečné editace fotografií online.

Gmail si zasloužil samostatnou kapitolu, dostatek prostoru je věnováno také Google Talk a blogovacímu systému Blogger. Celkem do hloubky jsou zpracované Google Dokumenty, autor se také věnuje kalendáři a poznámkám. V poslední kapitole jsou rozebrány další služby, jako je Earth, Mapy a Zprávy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gmail je rozebrán do podrobna • kniha je sice nová, ale není online, Google Earth má dnes nepatrně odlišné ovládání

Knihu bych doporučil méně zkušeným uživatelům internetu. Zasvětí je do užitečných služeb Googlu a pomocí konkrétních postupů jim pomůže s prvními kroky. Ke zpracování témat nemám výhrady, forma je přehledná, texty poutavé a bez zbytečné omáčky. Postrádám ovšem ještě pár služeb, o kterých si myslím, že by se začínajícím uživatelům mohly zalíbit, ale v knize chybí – např. zmiňované webové alba Picasa, čtečka RSS kanálů Google Reader, nastavení domácí stránky iGoogle nebo Page Creator.

Pro zkušené uživatele by mohla být zajímavá kapitola věnovaná funkcím vyhledávače a méně obvyklým způsobům vyhledávání, celkově však budou pravděpodobně většinu dále popisovaných služeb znát. Trochu sporná je „nadčasovost“ knihy. Věnuje se službám, které tu budou i za několik let a možná jen budou umět pár funkcí navíc. Ale například před pár dny uvedená nová verze Google Earth má změněné ovládání, a tak mohou být nezkušení uživatelé mírně zmateni.

Ke knize je přibaleno CD se všemi aplikacemi Googlu.

Google - Tipy a návody pro vyhledávač,
Gmail, YouTube, Earth a další aplikace
AutorJiří Iskra
Cena239 Kč
Počet stran, přílohy232 + CD
Koupit knihu

S recenzemi knih se na Živě budete setkávat častěji. Nejsou to recenze v pravém slova smyslu, protože se budeme zabývat knihami z nabídky Computer Pressu a jsme tak v podezření, že vlastní produkty nebudeme posuzovat zcela objektivně. Nicméně, když si kritika knihu zaslouží, tak ji dostane. Účelem je představit vám zajímavé knihy takové, jaké jsou. Po jejich nákupu by vás už nemělo nic překvapit.

Váš názor Další článek: Bazar na Živě: využijte ho naplno!

Témata článku: Google, Internet, Návody, Recenze, Zajímavá služba, Alternativní způsob, Zajímavý pár, Kniha, Picasa, Zkušený uživatel, Google Books, Obvyklý způsob, Jednotlivé fotky, Návod, Earth, Poutavé video, Books, Google+


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

** Vyzkoušeli jsme špičkovou poloprofesionální meteostanici ** Má skvělou venkovní sondu a Wi-Fi ** Data posílá na Weather Underground

Jakub Čížek | 20

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 83

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 41

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

** Za měsíční předplatné je dnes možné získat přístup k desítkám milionů skladeb ** S některými méně známými interprety je ale stále problém ** Cena předplatného může být i jen pár desítek korun

Vladislav Kluska | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny