GoodSync: Expert na synchronizaci dat

Počítač domácí i pracovní, notebook, tablet, mobilní telefon a cloudové úložiště. To vše můžete pravidelně obsluhovat a pracovat přitom se shodnými a aktuálními daty.

GoodSync je známý a populární program určený k synchronizaci souborů i adresářů, jehož záběr sahá od méně zkušených a náročných uživatelů až po profesionály. GoodSync, který je z dílny tvůrců populární aplikace RoboForm, nabízí příjemné prostředí, snadné ovládání, pro neangličtináře českou lokalizaci a ve verzi 9 také celou řadu zajímavých novinek.

P2P v GoodSync

Hned na úvod se podíváme na jednu z nejdůležitějších novinek, kterou GoodSync nabízí, protože se s ní seznámíte na úvod práce s programem. Ten totiž vznese dotaz, zda chcete používat funkci GoodSync Connect. Oč se jedná? Jde v podstatě o spojení dvou počítačů peer-to-peer, tedy napřímo bez průtoku dat nějaký serverem třetí strany.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní volba pro používání GoodSync.

Součástí úvodního nastavení je tedy vyplnění identifikačních (registračních) údajů, na jejichž základě bude docházet k propojování počítačů. Jedná se tak o velice rychlou synchronizaci či odesílání dat přes internet bez jakéhokoli rychlostního či objemového omezení, což ve světě limitovaného cloudu je velice příjemné.

Oceníte to zejména při odesílání objemných souborů, kdy je rychlost přenosu závislá pouze na kvalitě internetového připojení na obou koncích pomyslného kabelu. Nemusíte se přitom bát ani o bezpečnost, ta je zajištěna SSL, ani o ztrátu dat v případě výpadku spojení, protože to bude automaticky navázáno a přenos bude pokračovat dále od svého přerušení.

Synchronizace a zálohování

Při prvním spuštění programu budete vyzváni k volbě a pojmenování první úkolu, který s GoodSync budete provádět. Na výběr máte mezi dvousměrnou synchronizací a jednosměrným zálohováním. Nejedná se o žádnou ultimativní volbu, kdykoli můžete své cíle přehodnotit nebo vytvořit jiný úkol.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Volba jména úkolu a také základní okno programu, které na úvod radí, kam mají směřovat první kroky nvého uživatele.

Každý takový úkol má svůj název a bude reprezentován vlastní záložkou v hlavním okně programu. To je na první pohled velice jednoduché a přehledné. K prvním krokům navíc pomůže vynořující se bublina s radami pro vhodný pracovní postup. Základním úkonem tak bude výběr dvou zdrojů (cílů) synchronizace, resp. zálohy.

Počítač, server i cloud

Volba zdrojové či cílové složky nebo souboru je přitom velice pestrá a teprve zde se ukáže kvalita a široká podpora GoodSync. Na výběr totiž máte nejen očekávatelný adresář kdekoli na počítači, externím disku a flashce, ale také FTP a zabezpečené SFTP připojení, po síti sdílené složky, WebDAV server či Pocket PC a telefony s Windows Mobile.

Klepněte pro větší obrázek
Odkud a kam můžete data odesílat a s čím synchronizovat.

Co je ale mnohem zajímavější, je práce s cloudem. Naleznete zde možnost synchronizovat data se SkyDrive, Amazon S3, Google Drive (Docs) či Amazon Cloud Drive. Použití GoodSyncu je tedy velice dobrá alternativa k nativním službám cloudu, či jejich oficiálních programů, které ne vždy musí vyhovovat představám každého uživatele.

Např. u SkyDrive, kdy synchronizovat lze buď vše, nebo nic, se najednou otevírá možnost pravidelně, automaticky a s upravitelným nastavením odesílat, stahovat a aktualizovat dokumenty, fotky a jakákoli další data.

Analýza a synchronizace

Poté, co si v programu zvolíte zdrojovou a cílovou složku (soubor, disk, úložiště…), je třeba nejdříve provést analýzu, při níž program zjistí a uživateli nabídne informace o změnách a odchylkách mezi oběma složkami. Dozvíte se například, že ve zdroji je novější verze dokumentu, než na druhém zařízení, nebo že určitý soubor se vyskytuje pouze na jedné straně atd.

Klepněte pro větší obrázek
Po analýze, která dodá potřebné informace, se rozhodnete, co synchronizujete.

Po provedené analýze a jejím vyhodnocení můžete přejít ke konkrétním úpravám toho, co se jak má synchronizovat. Jinými slovy, prohlédnete seznam souborů a ty, které si synchronizovat nepřejete, jednoduše odškrtnete. Dalším krokem už je stisknutí tlačítka pro synchronizování či zálohování a program vše okamžitě provede.

Nastavení a možnosti

Důležitým plusem programu jsou široké možnosti nastavení. Tím nejzákladnějším je samozřejmě určení směru zálohy či synchronizace (oboustranné, jednostranné – zleva doprava, zprava doleva). Dá se určit, aby se soubory nesmazávaly, ale jen přejmenovávaly, případně uchovávaly ve starších verzích a ty se po nastavitelné době promazávaly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obecné nastavní způsobu synchronizace a určení způsobu jejího automatického provedení.

Lze nastavit limit rychlosti kopírování a přenosu, vytvořit filtry pro typy souborů, které nechcete, nebo naopak chcete pouze ony synchronizovat, můžete si pohrát i se skripty. Široké možnosti nabízí nastavení automatizace úkolů.

Díky tomu určíte, kdy má dojít k analýze a samovolné synchronizaci nebo záloze, tedy jestli po změně souboru, při startu GoodSync, v nastavitelných časových intervalech, při připojení složky, po odhlášení atd.

Další dovednosti

Navíc vám program ještě dodá nějaké další drobné funkce typu základních úprav zobrazení, možnost exportu a také importu seznamu úkolů a další. Vše přitom užitečně v češtině, která má sice jisté limity (určité pasáže nejsou přeloženy), ale pro ovládání programu neangličtináři naprosto postačí.

Klepněte pro větší obrázek
Explorer podle GoodSync.

Aby toho nebylo málo, objeví se vám na ploše také ikonka GoodSync Exploreru. Ten na první pohled vypadá jako jednodušší Průzkumník, který má ale tu výhodu, že v sobě obsahuje všechny synchronizační a zálohovací úkoly, takže se velice rychlo a snadno spojíte se vzdáleným počítačem prostřednictví GoodSync Connect a přetáhnete libovolná data tam i zpět.

Novinky verze 9

GoodSync není projektem, který by nějak zamrzl ve svém vývoji, ten je naopak velice dynamický. Kromě přidané P2P funkce Connect dodal program především širokou podporu cloudovým řešením a s každou novou verzí se pravděpodobně uživatel může těšit na rozšiřující se nabídku.

Dále zde přibyla možnost práce s více vlákny připojení, takže není problém někde uploadovat, jinde downloadovat a někde zase na víc způsobů synchronizovat. K synchronizaci si navíc můžete vybrat více složek naráz a třeba jen některé soubory uvnitř nich, což v minulosti byl často zmiňovaný nedostatek programu.

Cena

Program GoodSync je možné používat v placené i neplacené verzi. Ta zdarma má ovšem několik omezení. Můžete v ní po odeznění zkušební doby využívat maximálně 3 synchronizační projekty, přičemž na každý projekt je maximum 100 souborů. Tento počet sice není úplně devastující, náročného uživatele ale omezí značně.

Bezplatnou verzi navíc lze použít jen k nekomerčním účelům. Za tu placenou dáte bezmála 30 dolarů v případě použití na Windows, u Mac OS X je to ještě o deset dolarů více. Vzhledem k široké škále dovedností to ale není nikterak přemrštěná částka.

Diskuze (4) Další článek: Už je to tady: Microsoft spustil web pro nákup Windows 8

Témata článku: Software, Tipy, GigaMania, Amazon Cloud, Nativní přenos, Vzdálený počítač, Synchronizace, Limitovaná nabídka, Široká podpora, Dobrá alternativa, Seznam úkolů, Úvodní nastavení, Úprava PC zdroje, SFTP, Náročný uživatel, Syn, První krok, Sync, První úkol


Určitě si přečtěte

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

** Kickstarter je plný neúspěšných projektů ** A pak tam jsou ty, které splnily cíl hned několikanásobně ** Tyto patří k těm nejúspěšnějším za poslední dva měsíce

Jakub Čížek | 16

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu