GOM Player: Přehraje video bez kodeků

Vyzkoušejte jihokorejský přehrávač videa a hudby, který se obejde bez jediného kodeku a poradí si i s poškozenými soubory.

Multimediálních přehrávačů je dnes celá řada. Jihokorejský GOM Player patří mezi ty, u kterých najdete negativní hodnocení jen velmi zřídka. Nabízí přehledné uživatelské rozhraní, pod kterým se ovšem skrývá netradičně široká paleta funkcí a množností nastavení. GOM Player vás ale zaujme především díky patentovanému přehrávání poškozených AVI souborů a integrovanému kodeku pro přehrávání nejběžnějších hudebních souborů a videa. XviD, DivX, H263, MP4, FLV1, OGG a jiné tak uvidíte i bez nainstalovaného originálního kodeku. Pokud se přesto pokusíte otevřít nepodporované video nebo zvuk, přehrávač vám nabídne možnost stažení vytipovaného externího kodeku. Snadno tedy přehrajete také DVD, QuickTime a jiné.

Podpora skinů je dnes u přehrávačů téměř samozřejmostí a nejinak je tomu u GOM Playeru. Oficiální webové stránky takových nabízí k výběrů několik desítek. Ten, se kterým se setkáte ihned po instalaci, však patří k nejpovedenějším.

Klepněte pro větší obrázek
GOM Player v akci a výchozí skin

Přehraje poškozený AVI soubor

GOM Player přehraje běžné video díky vlastnímu integrovanému kodeku. Pokud vám ovšem takové řešení nevyhovuje, pro vybrané formáty lze podporu integrovaného kodeku snadno vypnout a použít originální řešení. Pokud otevřete nepodporované video, GOM Player se pokusí odpovídající kodek nalézt sám pomocí své vlastní webové služby. Přehrávač si také poradí se streamovaným videem i zvukem ve formátu ASF, OGG, MP3, AAC a MPEG.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud narazíte na neznámý kodek...

Jednou z hlavních předností tohoto přehrávače je ale schopnost otevřít poškozené video ve formátu AVI. Občas se totiž stane, že máte po ruce nekompletní soubor, kterému nějaký ten megabajt dat chybí. AVI videa ale obsahují důležité řídící informace až na konci souboru a pokud je takový soubor neúplný, málokterý přehrávač si s tím poradí. GOM Player se takové video pokusí sám opravit a přehrát existující data.

Ďábelsky rychlé snímání snapshotů

Velmi dobře pracuje GOM Player také s titulky. Podporuje všechny dnes rozšířené formáty a přináší širokou škálu možností jejich nastavení. Subtitle Explorer zobrazí aktuálně zvolený soubor, jednoduše upraví časování a provedené změny uloží. Rychlé změny za pochodu lze také provést přes kontextovou nabídku a chování titulků lze upravit i v dialogu nastavení, kde je možné změnit grafický styl, odsazení, znakovou sadu a metodu zobrazení (monitor, televizní obrazovka). Pakliže máte více různých titulků v jednom adresáři, stačí nastavit standardní složku, kde má GOM Player titulky hledat. Používáte-li pro zobrazování titulků externí filtr DirectVobSub nebo DivXG400, můžete v nastavení odškrtnout volbu blokování těchto filtrů a filtry použít.

Občas se hodí funkce „snapshotu“, tedy možnost uložení obrazu v podobě obrázku. GOM Player nabízí také funkci „Burst“, pomocí které snímá a ukládá běžící obraz ve zvoleném časovém intervalu až do počtu 999 snímků. Stejně tak si poradí s nastavením videa jako tapety Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Bohaté možnosti snímání obrazu

Nastavíte všechno

K téměř jakékoliv akci lze připojit vlastní klávesovou zkratku. Nejčastější akce jsou dostupné pomocí hlavní kontextové nabídky. U přehrávání tak snadno video nebo zvuk zrychlíte, posunete záznam o 10, 60, 300 vteřin, přesunete se na další záznam titulků, na další kapitolu, nebo soubor v playlistu. Stejně tak pomocí klávesové zkratky změníte poměr stran na formát 4:3, 16:9 (HDTV), 1.85:1, 2.35:1 a uživatelem definovaný poměr, u kterého lze změnit výšku a šířku videa pixel po pixelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kontextové nabídky nabízí téměř jakoukoliv možnost rychlé úpravy

K nastavení se dostanete také přes kontrolní panel přehrávače. Ten se skládá ze čtyř záložek. V první lze upravit základní vlastnosti obrazu, tedy světlost, kontrast a barevnost. Také odtud pořídíme snímek obrazu nebo nastavíte režim „Burst“ pro vícenásobné automatické snímkování obrazu. V záložce Audio je k dispozici přednastavený a ruční ekvalizér. Zbývají záložky pro úpravu velikosti, polohy a rychlosti titulků a pro kontrolu přehrávání, které lze krokově posunout dopředu a dozadu, snížit nebo zvýšit jeho rychlost a nastavit A-B smyčku.

Klepněte pro větší obrázek
Dialogy kontrolního panelu

GOM Player obsahuje samozřejmě i přehledný a poměrně bohatý dialog s nastavením. Vedle základního nastavení chování myši a klávesových zkratek zde můžete upravit prioritu přehrávání, podporu multimediální klávesnice (ovládání hlasitosti), výchozí jazykové nastavení pro DVD a podporu multimediálních kláves pomocí Bluetooth.

Svou záložku má také obraz a zvuk. Najdete zde všechny funkce nastavitelné pomocí kontextové nabídky pěkně pohromadě. Jelikož GOM Player podporuje AC3, můžete povolit použití interního kodeku a konfiguraci reprosoustavy. Nakonec lze v GOM Playeru použít DSP pluginy z hudebního přehrávače Winamp verze 2 a vyšší. V nabídce je také jednoduchý efekt pro odstranění hlasu, Reverb efekt a Extra-Stereo efekt.

Jelikož je GOM Player poměrně samostatný program a kdekdo požívá vedle přehrávače nejrůznější cizí filtry, můžete je v tomto přehrávači jednoduše zakázat. To se týká především nejrůznějších systémů pro zobrazování titulků, FFDSHOW dekodéru aj. Stejně tak snadno vypnete podporu integrovaných kodeků přímo v GOM Playeru a můžete tak použít například oficiální DivX kodek.

Klepněte pro větší obrázek
Dialog s nastavením

GOM Player je poměrně nenáročný a stabilní multimediální přehrávač, který je ihned po instalaci, která spotřebuje okolo 20 MB místa na pevného disku, zcela připraven pro přehrávání běžného videa a zvuku. Pokud narazíte na data, se kterými si neporadí integrovaný ani externí kodek, GOM Player se pokusí nalézt odpovídající řešení na svých webových stránkách.
 

GOM Player
Multimediální přehrávač
Zdarma
Gomplayer.com
Klepněte pro větší obrázek

integrované kodeky
přehrává neúplné AVI soubory
možnosti nastavení

Klepněte pro větší obrázek

chybí oficiální čeština

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (70) Další článek: EVGA: když chcete to nejlepší

Témata článku: Video, Software, Web, Windows, Download, Odpovídající nabídka, Mp3 a mp4 přehrávače, Rychlé snímání, Kodek, Nejrůznější systém, Široká paleta, Kontextová nabídka, Originální řešení, Player, Jazykové nastavení, Cizí video, Oficiální snímek, Media Player, Vid, Negativní hodnocení, Ruční úprava

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky