GOM Player: Přehraje video bez kodeků

Vyzkoušejte jihokorejský přehrávač videa a hudby, který se obejde bez jediného kodeku a poradí si i s poškozenými soubory.

Multimediálních přehrávačů je dnes celá řada. Jihokorejský GOM Player patří mezi ty, u kterých najdete negativní hodnocení jen velmi zřídka. Nabízí přehledné uživatelské rozhraní, pod kterým se ovšem skrývá netradičně široká paleta funkcí a množností nastavení. GOM Player vás ale zaujme především díky patentovanému přehrávání poškozených AVI souborů a integrovanému kodeku pro přehrávání nejběžnějších hudebních souborů a videa. XviD, DivX, H263, MP4, FLV1, OGG a jiné tak uvidíte i bez nainstalovaného originálního kodeku. Pokud se přesto pokusíte otevřít nepodporované video nebo zvuk, přehrávač vám nabídne možnost stažení vytipovaného externího kodeku. Snadno tedy přehrajete také DVD, QuickTime a jiné.

Podpora skinů je dnes u přehrávačů téměř samozřejmostí a nejinak je tomu u GOM Playeru. Oficiální webové stránky takových nabízí k výběrů několik desítek. Ten, se kterým se setkáte ihned po instalaci, však patří k nejpovedenějším.

Klepněte pro větší obrázek
GOM Player v akci a výchozí skin

Přehraje poškozený AVI soubor

GOM Player přehraje běžné video díky vlastnímu integrovanému kodeku. Pokud vám ovšem takové řešení nevyhovuje, pro vybrané formáty lze podporu integrovaného kodeku snadno vypnout a použít originální řešení. Pokud otevřete nepodporované video, GOM Player se pokusí odpovídající kodek nalézt sám pomocí své vlastní webové služby. Přehrávač si také poradí se streamovaným videem i zvukem ve formátu ASF, OGG, MP3, AAC a MPEG.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud narazíte na neznámý kodek...

Jednou z hlavních předností tohoto přehrávače je ale schopnost otevřít poškozené video ve formátu AVI. Občas se totiž stane, že máte po ruce nekompletní soubor, kterému nějaký ten megabajt dat chybí. AVI videa ale obsahují důležité řídící informace až na konci souboru a pokud je takový soubor neúplný, málokterý přehrávač si s tím poradí. GOM Player se takové video pokusí sám opravit a přehrát existující data.

Ďábelsky rychlé snímání snapshotů

Velmi dobře pracuje GOM Player také s titulky. Podporuje všechny dnes rozšířené formáty a přináší širokou škálu možností jejich nastavení. Subtitle Explorer zobrazí aktuálně zvolený soubor, jednoduše upraví časování a provedené změny uloží. Rychlé změny za pochodu lze také provést přes kontextovou nabídku a chování titulků lze upravit i v dialogu nastavení, kde je možné změnit grafický styl, odsazení, znakovou sadu a metodu zobrazení (monitor, televizní obrazovka). Pakliže máte více různých titulků v jednom adresáři, stačí nastavit standardní složku, kde má GOM Player titulky hledat. Používáte-li pro zobrazování titulků externí filtr DirectVobSub nebo DivXG400, můžete v nastavení odškrtnout volbu blokování těchto filtrů a filtry použít.

Občas se hodí funkce „snapshotu“, tedy možnost uložení obrazu v podobě obrázku. GOM Player nabízí také funkci „Burst“, pomocí které snímá a ukládá běžící obraz ve zvoleném časovém intervalu až do počtu 999 snímků. Stejně tak si poradí s nastavením videa jako tapety Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Bohaté možnosti snímání obrazu

Nastavíte všechno

K téměř jakékoliv akci lze připojit vlastní klávesovou zkratku. Nejčastější akce jsou dostupné pomocí hlavní kontextové nabídky. U přehrávání tak snadno video nebo zvuk zrychlíte, posunete záznam o 10, 60, 300 vteřin, přesunete se na další záznam titulků, na další kapitolu, nebo soubor v playlistu. Stejně tak pomocí klávesové zkratky změníte poměr stran na formát 4:3, 16:9 (HDTV), 1.85:1, 2.35:1 a uživatelem definovaný poměr, u kterého lze změnit výšku a šířku videa pixel po pixelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kontextové nabídky nabízí téměř jakoukoliv možnost rychlé úpravy

K nastavení se dostanete také přes kontrolní panel přehrávače. Ten se skládá ze čtyř záložek. V první lze upravit základní vlastnosti obrazu, tedy světlost, kontrast a barevnost. Také odtud pořídíme snímek obrazu nebo nastavíte režim „Burst“ pro vícenásobné automatické snímkování obrazu. V záložce Audio je k dispozici přednastavený a ruční ekvalizér. Zbývají záložky pro úpravu velikosti, polohy a rychlosti titulků a pro kontrolu přehrávání, které lze krokově posunout dopředu a dozadu, snížit nebo zvýšit jeho rychlost a nastavit A-B smyčku.

Klepněte pro větší obrázek
Dialogy kontrolního panelu

GOM Player obsahuje samozřejmě i přehledný a poměrně bohatý dialog s nastavením. Vedle základního nastavení chování myši a klávesových zkratek zde můžete upravit prioritu přehrávání, podporu multimediální klávesnice (ovládání hlasitosti), výchozí jazykové nastavení pro DVD a podporu multimediálních kláves pomocí Bluetooth.

Svou záložku má také obraz a zvuk. Najdete zde všechny funkce nastavitelné pomocí kontextové nabídky pěkně pohromadě. Jelikož GOM Player podporuje AC3, můžete povolit použití interního kodeku a konfiguraci reprosoustavy. Nakonec lze v GOM Playeru použít DSP pluginy z hudebního přehrávače Winamp verze 2 a vyšší. V nabídce je také jednoduchý efekt pro odstranění hlasu, Reverb efekt a Extra-Stereo efekt.

Jelikož je GOM Player poměrně samostatný program a kdekdo požívá vedle přehrávače nejrůznější cizí filtry, můžete je v tomto přehrávači jednoduše zakázat. To se týká především nejrůznějších systémů pro zobrazování titulků, FFDSHOW dekodéru aj. Stejně tak snadno vypnete podporu integrovaných kodeků přímo v GOM Playeru a můžete tak použít například oficiální DivX kodek.

Klepněte pro větší obrázek
Dialog s nastavením

GOM Player je poměrně nenáročný a stabilní multimediální přehrávač, který je ihned po instalaci, která spotřebuje okolo 20 MB místa na pevného disku, zcela připraven pro přehrávání běžného videa a zvuku. Pokud narazíte na data, se kterými si neporadí integrovaný ani externí kodek, GOM Player se pokusí nalézt odpovídající řešení na svých webových stránkách.
 

GOM Player
Multimediální přehrávač
Zdarma
Gomplayer.com
Klepněte pro větší obrázek

integrované kodeky
přehrává neúplné AVI soubory
možnosti nastavení

Klepněte pro větší obrázek

chybí oficiální čeština

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Software, Web, Windows, Download, Media Player, Player, Mp3 a mp4 přehrávače, Kontextová nabídka, Ruční úprava, Oficiální snímek, Cizí video, Odpovídající nabídka, Široká paleta

70 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Bohemian 20. 4. 2008 19:39:35
    jestli chcete opravdu někomu skutečně poradit, tak mu neraďte Gom...
  • pajax 11. 1. 2008 13:05:10
    ko/dek = ko (koder) / dek (dekoder) B-]
  • JeCh 8. 1. 2008 23:33:24
    Přeně tak, slovo kodek je složenina dvou slov - kodér+dekodér. A pokud...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 20

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

26.  7.  2017 | Stanislav Mihulka

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Konec kabelové změti na stole i za ním. Tyhle doplňky vám ji pomohou zkrotit

Konec kabelové změti na stole i za ním. Tyhle doplňky vám ji pomohou zkrotit

** Vybrali jsme doplňky pro organizaci kabelů či nabíječek ** Často používané kabely lze zavěsit na magnetický držák ** Pro opletení kabelů se bude hodit husí krk i textilní rukávy

25.  7.  2017 | Stanislav Janů | 23


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?