GNU/Linux na Invexu?

První den Invexu je za námi. Po poměrně úspěšném nástupu GNU/Linuxové sekce minulý rok jsem se opravdu těšil na letošní Invex a tiše doufal, že se letos oddíl GNU/Linuxu trošku rozroste. Bohužel jak asi tušíte, přišlo zklamání. Dokonce tak velké, že jsem za celý den neviděl jediný počítač běžící na tomto operačním systému.
Ačkoliv od středy poběží tzv. Linux Hall, čili přednáškové pásmo věnované GNU/Linuxu a svobodnému software, stejně je myslím škoda, že jinak není tento stále populárnější systém na takové velké akci téměř nijak zastoupen.

Je škoda, že nepostavilo letos SuSE svůj stánek. Přítomnost CZLUGu, jako dodavatele distribuce RedHat nikdo ani neočekával, stejně tak jako přítomnost Debianu CZ a tak to dopadlo, jak to dopadlo.

SuSE ve své tiskové zprávě sice oznámilo jistou formu účasti, ale...

Neřekl bych, že je na tom GNU/Linux nějak špatně, když se díváte do prospektů různých hardwarových firem, velmi často tam najdete mimo podpory Microsoft Windows také podporu GNU/Linuxu. Je vidět, že ho firmy berou vážně, ale není tu nikdo, kdo by se jal jej na Invexu propagovat.

Přednášková pásma jsou jen velmi chabou náhradou. Vždyť většina těch „důležitých“ lidí navštěvuje veletrh jen v průběhu odborných dnů. A když si uvědomíme každoroční situaci ve veřejných dnech, nelze se jim divit. Není pak moc lehké vysvětlovat, jak je to možné, že „je ten GNU-Linux tak skvělý,“ když se vás dotyčný bude hned ptát, jak to, že ho na takovém velkém veletrhu vůbec neviděl.

Pokud jste nehledali opravdu pečlivě, určitě jste se s GNU/Linuxem nesetkali. To je prostě ostuda. Znovu je vidět, že ačkoliv je naše komunita poměrně dobrá v produkování dobrého software, naprosto selhává v jeho propagaci. A myslím si, že v současnosti není hlavní představovat GNU veřejnosti jako takové, ale hlavně byznysmanům a manažerům. V tom jsme ale minimálně letos naprosto vyhořeli.

Překvapilo mě také, že mezi nabídkami knih a CD jsem nezahlédl ani jedno jediné CD s nějakou distribucí. Speciálně kvůli tomu jsem se plahočil až do shopping hall, která je letos naprosto nesmyslně umístěna úplně mimo hlavní dění, ale taktéž jsem neuspěl. Jaká logika za tímto stojí je mi záhadou, snad to je úpadek Invexu, či jeho přetváření ve výstavu jiného typu, kde již pro klasický software tak, jak jej známe, nebude mnoho místa, jak bylo naznačeno v otevíracím proslovu? Těžko říci.

Aspoň potěší, že když se vystavovatelů zeptáte na nějaký dotaz ohledně GNU/Linuxu, tak na vás již nekoukají jako na mimozemšťana, ale odpoví vám, případně ukáží danou sekci v prospektech. Snad to částečně vykompenzují přednášky v průběhu veřejných dnů, ačkoliv to je na takovéto selhání jen malá náplast.

Ve středu se tedy můžeme v pavilonu F těšit na přednášky o KDE, GNU/Linuxu v heterogenních sítích s MS Windows, GNU Emacsu, či tajemstvích nové řady kernelu 2.4 či o FreeBSD. Určitě se přijďte podívat, protože jinak byste GNU/Linux asi hledali marně.

Diskuze (37) Další článek: Windows XP budou používat v kampani písničku od Madonny

Témata článku: Linux, Invex, Úpadek, Klasický software, Velká škoda, Dobrý den, Shopping, GNU, Lin, Hall, CD Linux


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5