GNU Typist – Naučte se psát všemi deseti

20. listopadu 2001
Bleem skončil SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Zdarma vám přinášíme svobodný program pro výuku psaní na klávesnici všemi deseti prsty. Naučit se psát není vůbec těžké a nezabere to moc času, naopak spoustu času ušetří. Chcete to zkusit?
V jednom ze svých článků o svobodném software jsem se zmínil, jak lehké je naučit se správně psát na klávesnici, a čtenáři se začali pídit po nějakém vhodném programu na výuku. Jelikož jsem žádný nenašel, modifikoval jsem program GNU Typist od Simona Baldwina pro české prostředí. V závěru článku tedy naleznete odkaz, na kterém si můžete program zadarmo stáhnout a svobodně používat.

Než ale začnu psát o samotném GNU Typistu (zkracováno na gtypist), chtěl bych se zmínit, proč byste se vlastně měli naučit správně psát na klávesnici, kolik to asi tak zabere času a jak je to náročné.

Odpověď na první otázku se zdá být snadná – protože vám to ušetří čas. Byla by ale chyba vidět v ušetřeném čase pouze zrychlení samotného psaní. Velkou výhodou tzv. „touch-typing“ (čili všemi deseti) také je, že se nepotřebujete dívat na klávesnici.

Klasicky tedy nemusíte vůbec spouštět oči z monitoru. Rychle tak odhalíte překlepy (kterých bude opravdu minimálně), můžete se více věnovat samotnému obsahu než aktu zapisování, a pokud pracujete interaktivně, okamžitě vidíte výsledek.

Hodí se vám to i při jiných příležitostech. Často potřebujeme dostat nějaký kratší či delší text z papíru do počítače. Při normálním psaní budete muset přelétávat očima mezi papírem, klávesnicí a monitorem. Že pak musíme při každém novém pohledu na papír chvilku hledat, kde jsme vlastně skončili, všichni známe. Přitom by vám stačilo pár lekcí a mohli byste naprosto pohodlně koukat jen na papír a zapisovat, možná jednou za čas zkontrolovat výsledek na monitoru.

To skoro zavání mýtem o tom, že psaní všemi deseti patří výhradně sekretářkám. Ne! Používání klávesnice tvoří velkou část práce s počítačem pro každého z nás. Naučit se ji používat správně nezabere dlouho a již vám to nikdo nikdy nevezme a budete se moci jen smát těm, kteří do ní stále klofají dvěma prsty.

Mluvím z vlastní zkušenosti. Říkal jsem si, že to nemá cenu, že má rychlost psaní na klávesnici je dost velká a že se mi nevyplatí investovat spoustu času do něčeho tak složitého. Potom jsem k tomu ale byl donucen okolnostmi, když jsem překládal nějaký delší text a úplně jsem pěnil, že mi vždy trvá věčnost najít, kde jsem skončil, když vzhlédnu od klávesnice. Rozhodl jsem se tedy podstoupit „náročný proces“ s přesvědčením, že mi to za to stojí.

Jak jsem byl překvapen, když po 2-3 odpolednech strávených u programu, kdy jsem lajdácky odbyl jen deset prvních docela krátkých základních lekcí, jsem byl schopen psát bez koukání. S chybami, pomalu, ale šlo to a mohl jsem pokračovat v rozdělané práci mnohem pohodlněji. Nedoporučuji to takto odbýt a radím vám strávit u výukového programu delší dobu. Nicméně i pokud tomu věnujete opravdu ta 2-3 odpoledne, dosáhnete velmi slušného základu, který se potom za nějaký čas praxí rozvine do opravdu dobrého ovládání kláves.

Ušetřený čas je obrovský.

Jak vám v tom může pomoci GNU Typist? Na obrázku si můžete prohlédnout, jak vypadá takové typické cvičení. Gtypist vám vždy dá instrukce, poradí, jakým prstem co stisknout, a pak vám předhodí text k opisování. Vy jej budete opisovat s tím, že nesmíte dělat příliš chyb. Kdykoliv vaše chybovost překročí kritickou hranici, budete muset cvičení opakovat. To není nic zvláštního ani potupného. GNU Typist vás prostě donutí perfektně si vše procvičit, než vás pustí dál. Postupuje pěkně pomalu po jednotlivých písmenech a starší kombinace stále procvičuje.

Lekce jsou organizovány do sérií a série potom do sad. Vy budete zřejmě používat českou sadu, kterou jsme pro vás připravili. Najdete v ní několik sérií lekcí. Série T vás v průběhu 16 lekcí naučí psát všechna písmena abecedy včetně písmen diakritických, čísla a některá základní interpunkční znaménka. Můžete ji vhodně doplňovat jedenácti lekcemi z opakovací série U.

Navíc jsou ještě dostupné série M (11 lekcí procvičování), S (4 lekce zaměřené na rychlost) a N. Ve třech lekcích série N se můžete naučit pracovat s numerickou klávesnicí, která bývá většinou vpravo od hlavní klávesnice.

Mezi pochoutky gtypistu pak patří kurz psaní na klávesnici Dvorak. Ten ale bohužel zůstal stejně jako další 3 kurzy klávesnice QWERTY v angličtině. Není však třeba se obávat, že by vám na naučení české klávesnice počeštěné kurzy nestačily. Určitě je stejně nevyužijete všechny.

Jak jsem již naznačil, kurz je zaměřen na klávesnici QWERTY, nikoliv QWERTZ. Pro ty, kdo nevědí, o čem je řeč, připomenu, že tyto dva názvy klávesnic pocházejí z umístění znaků v levé horní řadě kláves. Kurz je tedy zaměřen na klávesnice, kde se mezi T a U nalézá Y a klávesa Z je umístěna vlevo dole, tedy stejně jako na standardní mezinárodní klávesnici.

V naší republice se používá převážně klávesnice nazývaná QWERTZ, která má prohozené Y a Z. Původní záměr byl přizpůsobit rozložení kláves odlišnému výskytu těchto písmen v češtině, a usnadnit tak psaní. Nevím, co na to říkají sekretářky, které píší celou dobu na jedné klávesnici, možná jim to vyhovuje, ale pro spoustu lidí je to peklo. Řekl bych, že y/z jsou nejchybovější klávesy. Proto se v lekcích držíme mezinárodního standardu, na kterém je nahoře Y a Z dole. Vřele všem doporučuji, aby si tak nastavili klávesnici také. Přehodit to bývá velmi jednoduché. Přesto se s programem můžete učit i QWERTZ. Postup, jak toho docílit, je popsán v přiložené dokumentaci.

Možná vás trošku zarazilo, že GNU Typist funguje v textovém režimu. Ano, je to tak. Osobně si myslím, že je to úplně jedno a dokonce to je pro výuku psaní na klávesnici vhodnější. Ovládání je velmi jednoduché a pořád jste vedeni, takže se nemůžete ztratit. Pokud byste ale toužili po nějaké hezké grafické nadstavbě, můžete zkusit KTouch, který by údajně měl lekce z gtypistu (tedy i ty české) načíst také. Bohužel nevím o žádném portu KTouch na platformu DOS/Windows. Autor gtypistu sice nabízí multiplatformní grafický JTypist napsaný v jazyku JAVA, ale na mě působil silně odpudivým dojmem a téměř vůbec nefungoval.

Existují i proprietární alternativy pouze pro MS Windows, ale pokud vím, jsou všechny komerční. Neznám je, nicméně ze screenshotů to vypadá, že jsou graficky velmi povedené. A koneckonců nestojí zase tak moc. Rozhodněte se tedy sami. GNU Typist vás umění „touch typing“ určitě naučí.

Stránky české verze a odkazy na stažení naleznete na GNUmaniacs. Jsou zde k dispozici verze pro GNU/Linux (popř.jiné Unixy) a pro DOS/Windows, jak v podobě zdrojových kódů, tak jako hotové programy.

Přeji příjemné klapání klávesnice.

Diskuze (38) Další článek: Bleem skončil

Témata článku: Software, Windows, Ušetřený čas, Velká série, Hlavní klávesnice, Baldwin, Česká klávesnice, Prohozená klávesa, Qwerty klávesnice, Dobré ovládání, GNU


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11