GNOME 2.0 k dispozici

Finální verze grafického prostředí GNOME 2.0 pro Linux a další unixové systémy byla včera uvolněna.
GNOME svádí na Linuxu boj s konkurenční prostředím KDE, pokud se to dá vůbec bojem nazvat. Gnome vzniklo jako snaha o plně Open Source grafické prostředí doplněné potřebnými knihovnami pro vývojáře a také kancelářským balíkem. Projekt GNOME vznikl s pomocí Free Software Foundation v době, kdy se již vyvíjelo KDE. Hlavním důvodem přitom bylo to, že KDE bylo postaveno na proprietární knihovně QT společnosti TrollTech. Trolltech později především pod tlakem projektu GNOME, přistoupil na přelicencování QT a tak jsou dnes již oba desktopy svobodným software a KDE je teď již právoplatně licencované pod GPL. GNOME ale stále zůstává uvnitř komunity jakýmsi symbolem odporu k proprietárnímu software.

GNOME 2.0 bylo oficiálně nabídnuto ke stažení včera, nicméně do linuxových distribucí se dostane až v průběhu roku. Hlavními novinkami GNOME 2.0 jsou rychlejší a vybavenější správce souborů Nautilus, řadu nových utilit a také hry. Zjednodušil se také konfigurační systém celého prostředí. Jednotlivé komponenty pro vývojáře jsou také lépe integrovány. Novinkou je například vyhlazování písma na obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek

GNOME 2.0 je k dispozici na několika platformách, GNU/Linux je jen jednou z mnoha. Je tu Solaris, HP-UX, BSD nebo Darwin od Apple. Vylepšené uživatelské rozhraní se posouvá z tradičního X-Window systému k prostředí více připomínající jiné systémy (Windows) a bude tak bližší řadě uživatelů.

GNOME 2.0 je zatím jen prvním krokem, následovat budou vylepšení v samotném desktopu stejně jako GNOME 2 verze aplikací jako jsou Mozilla, Galeon nebo Evolution.

V současné době lze GNOME 2.0 získat na domovských stránkách, aplikace přímo pro GNOME 2 budou následovat později v tomto roce.

Diskuze (78) Další článek: První testy grafické karty Parhelia

Témata článku: Linux, Open source, Evolution, Darwin, Konkurenční Apple, Gnome, Nautilus


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy