Když Gmail před necelými 20 roky odstartoval, tak všem ukázal, jak vypadá moderní e‑mailová služba. K jeho skvělým vlastnostem patřila funkční ochrana proti spamu. Google v boji s nevyžádanou poštou nepolevuje a ukázal nová opatření, které v roce 2024 dále pomůže zvýšit bezpečnost a omezit rozesílání spamu.
Google od února zavede přísnější požadavky pro rozesílatele, kteří denně pošlou přes 5 000 e‑mailů do schránek v Gmailu. Rozeslanou poštu by měli ověřovat dle pravidel dobré praxe. Zejména se odkazuje na používání nástroje DKIM, tj. e‑mail podepsaný doménovým klíčem.
Díky podepsané hlavičce si víte, že zpráva skutečně pochází od odesílatele, jaký je ve zprávě uvedený. Podpis se ověřuje právě veřejným klíčem uvedeným v doméně odesílatele. Technika zabraňuje spoofingu, kdy tedy někdo napodobuje něčí identitu a snaží se toho využít ve svůj prospěch. Ověřené zprávy by neměly padat do složky pro spamy.
Google brzy zruší základní variantu Gmailu
Velcí rozesílatelé by dále měli umožnit, aby každý mohl odběr zpráv snadno a rychle odhlásit. Některé e-mailové služby včetně Gmailu se snaží odběr částečně řešit za uživatele a uživatelky. Klepnete na tlačítko pro zrušení odběru a pošťák to za vás provede. Google se takhle bude aktivně snažit přivést odesílatele k transparentnosti.
A konečně, velcí rozesílatelé se budou muset držet pod určitou hranicí míry nevyžádané pošty. Google své budoucí požadavky více rozvádí na webu podpory, kde píše, že se počet nahlášených spamů musí udržet pod hranicí 0,3 % v Postmaster Tools. Uživatelky a uživatelé Gmailu tak svými hlášeními přímo ukáží, jak příchozí zprávy vnímají.
Pravidla jsou k ničemu, pokud nejsou vynucována. Ve veřejném oznámení o tom nemluví, ale na webu podpory Google trochu neurčitě píše, že při nedodržování pravidel pošta nemusí dorazit do schránek příjemců, případně může být označena jako spam. Přesný klíč neznáme.
Loni populární služba změnila tvář
Z popisu však vyplývá, že v některých případech budou e-maily zablokovány a do schránek je filtr vůbec nepustí. Pokud ano, lidé je budou lovit ve složce s nevyžádanou poštou. Řada z plánovaných požadavků bude platit také pro ty, kteří své zprávy rozesílají v počtech nepřesahujících zmíněných pět tisíc. (Řeč pořád není o spotřebitelích, nýbrž o hromadných rozesílatelích.)
Gmail podle provozovatele už nyní odfiltruje 99,9 % spamu, phishingu a malwaru. Denně zablokuje 15 miliard nevyžádaných e‑mailů. Vývojový tým se soustředí také na uživatelské funkce. Nedávno zavedl reakce pomocí emoji, které paradoxně mohou záplavu e-maily způsobit. Jenže ne v Gmailu.
Zdroje: Gmail Help | Google / The Keyword