Google | Gmail | G Suite | Google Meet | Google Chat

Gmail za čas nepoznáte. Čeká ho velký redesign a integruje Dokumenty, Chat i Meet

Google nedávno integroval nejen Meet, ale i Chat do Gmailu a obě služby se tak usídlily v bočním panelu (při prohlížení na počítači). Zde ale integrace nekončí a brzy se dočkáme plného povázání všech tří služeb.

Co se týče různých komunikátorů, Google v posledních letech řádně tápal a vytvořil poněkud nepřehlednou situaci pro uživatele. Novinku Allo zrušil, aby nakonec nechal staré Hangouts, které ale také zruší a převede pod Google Chat, což je ale primárně firemní služba. Zároveň má ale RCS, Duo a Meet. No prostě zmatek. Nyní se ale rozhodl udělat pořádek ve službách alespoň u firemních uživatelů a jít přímo proti velkým konkurentům v podobě Slacku, Microsoft Teams a dalším.

Základem je přitom, poměrně logicky, Gmail. Ten již využívá velké množství firem v rámci balíku G Suite a často bývá první službou, kterou v práci otevřete. Na tom Google hodlá stavět a tak integruje zbývající služby přímo do něj. Nově se tak na počítačích po boční straně ukáží přepínače pro přístup jak k e-mailu, tak i do Chatu, místností a Meetu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Chat i Meet přímo v Gmailu. Vše je přitom integrování v levém menu Gmailu

Již dříve Google přidal všem uživatelům menší box s odkazem na videohovory v rámci Meet, nyní ale dojde k rozšíření a po rozkliknutí se veškeré konverzace či videohovory ukáží přímo v rozhraní Gmailu, takže odpadne přeskakování mezi okny v prohlížeči. Novinkou je ale přímá integrace Úkolů i Dokumentů. To se týká hlavně místností, tedy skupinových konverzací, které již nyní existují v rámci Chatu.

Místnosti tak budou integrovat nejen konverzaci, ale i sdílené soubory a úkoly. Zaměří se tak hlavně na spolupráci v rámci týmu či s dalšími organizacemi a klienty. Přímo v Gmailu si navíc budete moci otevřít i daný soubor a upravovat jej, aniž byste opustili rozhraní. Úkoly, v samostatné záložce, také umožní přiřazení konkrétním osobám. Do budoucna se chystá i funkce obraz v obraze pro videohovory v rámci služby Meet, okno s konverzací tak bude možné mít nad e-maily a chaty.

Integrace přitom proběhne i na mobilních telefonech, kde se dočkáme nové spodní lišty s právě oněmi čtyřmi záložkami. Vše tak bude synchronizované a hlavně na telefonech bude pozitivní, že nebude nutné mít nainstalovaných několik aplikací. Výhoda také je, že jakmile si nastavíte režim nerušit v rámci jedné služby, promítne se i do ostatních.

Klepněte pro větší obrázek 
Integrace nových záložek proběhne i na telefonech.

To už zní řádně zajímavě a vypadá to, že se Google vydal konečně správným směrem, co se týče jeho firemních komunikátorů a nabídne ucelené místo pro práci a komunikaci v rámci týmů. Novinky ale prozatím ukázal pouze na videu a v rámci blogového příspěvku, na spuštění si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, přijít by mělo ale ještě letos.

Pokud se vše Googlu podaří, mohl by zatopit svým konkurentům. Na druhou stranu se ale bude muset vyvarovat přehlcení jedné z jeho nejpoužívanějších služeb. Ne každý totiž jeho další služby využívá a nenechá se jen tak přesvědčit (což by Google rád). Aktuální integraci Meetu lze vypnout a doufejme, že to bude možné i v rámci tohoto pokročilejšího řešení. Zároveň zde hrozí, že integrace nebude fungovat tak dobře, jak ji firma popisuje a místo ucelené služby získáme podivného kočkopsa. To, jak vše dopadne, uvidíme ještě letos. Nejprve v rámci G Suite, ale později se dá očekávat modernizace i veřejného Gmailu. 

Diskuze (12) Další článek: Programovací jazyk Python: Proč je ideální volbou pro začátečníky

Témata článku: Google, Software, Internet, Gmail, Chat, Komunikace, Instant Messaging, E-mail, Microsoft Teams, Slack, G Suite, Google Meet, Google Chat, Allo, TAPA, Hangouts, Rámec, Konverzace, Meetu, Meet, Videohovor, Integrace, Chat i Meet, RedesignRecenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Pokud si rádi tisknete rodinné fotografie z pohodlí domova, zbystřete: Epson nabízí inkoustovou tiskárnu s více barvami a velkými zásobníky.

Adam Vágner
EpsonTiskárnyTesty
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Europa má slabou atmosféru z vodní páry. Zajímavé je, že jen nad jednou polokoulí

Europa má slabou atmosféru z vodní páry. Zajímavé je, že jen nad jednou polokoulí

** Astronomové objevili v okolí Europy vodní páru ** Atmosféra se nachází jen nad jednou polokoulí ** Vodní pára se do atmosféry dostává sublimací z povrchového ledu

Petr Kubala
AtmosféraAstronomie