Gmail: vyzkoušejte 13 zcela nových funkcí

Google uživatelům Gmailu zpřístupnil experimentální funkce. Každý si tak může vyzkoušet nové ikony u e-mailů nebo ovládání schránky pomocí gest myši.

Google pro uživatele freemailové schránky Gmail zveřejnil nové experimentální funkce k otestování. Nové funkce jsou dostupné přes anglické rozhraní Gmailu (English US), nicméně, již aktivované funkce je možné používat i přes české jazykové rozhraní. Pokud chcete vyzkoušet až třináct nových funkcí, musíte využít internetové prohlížeče Internet Explorer nebo Firefox, pod kterými funguje druhá verze Gmailu.

V menu s nastavením se vám objeví nová položka nazvaná „Labs“, kde můžete jednotlivé nové funkce povolit či zakázat, standardně jsou všechny zakázány. Pokud budete mít s novými funkcemi jakýkoliv problém, jděte na adresu http://mail.google.com/mail/?labs=0, kde bude podpora nových funkcí vypnuta, důležitý je tedy parametr v adrese „labs=0“.

Klepněte pro větší obrázek
V nastavení se zpřístupní nová položka menu

Protože se jedná o nové a stále ne zcela dostatečně otestované funkce, je třeba myslet na případné problémy, které jejich použití může způsobit. Nelze očekávat kvůli případné chybě samovolné smazání e-mailů, můžete se ale setkat s nekorektním chováním některých funkcí či zamrznutí webového prohlížeče. Budoucnost nových funkcí v Gmailu je prozatím nejistá, kdykoliv mohou být dočasně či napořád odebrány, ale také se mohou stát jeho součástí. Máte-li chuť vyzkoušet nové funkce a případně vývojářům nahlásit problém, tak s chutí do toho. Podívejte se, jaké nové funkce na vás čekají.

Rychlé odkazy (Quick Links)

Po aktivaci této volby se v levé části pod menu vytvoří nový box s možností vložit odkaz (záložku) na aktuální stránku v Gmailu. Ať se na nacházíte na Gmailu kdekoliv, v nastavení či libovolném e-mailu, vždy můžete uložit aktuální pozici jako odkaz. Později můžete jedním klepnutím na takový odkaz kdykoliv přejít.

Klepněte pro větší obrázek
 Odkazy fungují jako záložky ve webovém prohlížeči

Označte zprávy vykřičníkem nebo červenou hvězdičkou (Superstars)

Další novinka umožňuje označit e-maily i dalšími grafickými prvky, než jen žlutou hvězdičkou, která je v Gmailu již pověstná. V současné době je dostupných celkem dvanáct grafických prvků, které vyberete postupným klikáním do prostoru s hvězdičkou. V nastavení Gmailu můžete určit, které grafické prvky chcete používat, a tedy, jaké se vám mají při klepání myší nabízet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 E-maily můžete označit pomocí nových ikon, v nabídce jich je dvanáct

Avataři v chatu (Pictures in chat)

Není žádnou novinkou ani tajemstvím, že Gmail má ve svém webovém rozhraní integrovaný Google Talk chat. Až do teď nebylo možné v oknu s chatem zobrazovat avatary (obrázky uživatelů), což ale bylo mezi uživateli již delší dobu požadováno. Jedna z nových funkcí proto tuto možnost již konečně přináší.

Modifikace klávesových zkratek (Custom keyboard shortcuts)

Pokud využíváte pro ovládání Gmailu klávesové zkratky, možná oceníte možnost jejich přemapování. Pokud vám současné rozložení z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, budete si tak schopni nastavit vlastní rozložení zkratek přesně podle vašich představ.

Klepněte pro větší obrázek
 Nastavte si klávesové zkrtky přesně podle vašich představ

Gesta myši (Mouse gestures)

Pokud jste si do teď mysleli, že ovládat gesty myší lze pouze desktopové aplikace, tak jste na omylu. Gesta myši již nejsou doménou Opery či rozšíření pro Firefox, pomocí stisknutí pravého tlačítka myši a tažením správným směrem, můžete v Gmailu přecházet mezi jednotlivými e-mailovými zprávami.

Klepněte pro větší obrázek
 Pomocí gest myši můžete přecházet mezi e-mailovými zprávami

Vlastní formát data a času (Custom date formats)

Jedna z novinek experimentálního Gmailu umožňuje modifikovat vypisovaný formát data a času e-mailů. Můžete výpisy podřídit zvyklostem dle jazykového nastavení, nebo dle vašich požadavků.

Klepněte pro větší obrázek
 Nastavte si výpis data a času přesně tak, jak to máte rádi

Zahrejte si „hada“ (Old Snakey)

Jedna z nových funkcí je i na odreagování se. Součástí je totiž hra známá pod název „had“, kde máte za cíl s narůstajícím hadem sežrat co nejvíce kostiček, aniž byste sežrali sami sebe. Pro spuštění musíte aktivovat klávesové zkratky, samotnou hru spustíte v hlavním menu pomocí stisknutí klávesy „&“. Tvar hrací plochy tvoří známý symbol obálky Gmailu.

Klepněte pro větší obrázek
 Na odreagování je součástí i hra známá pod názvem „had“

Odpočiňte si na 15 minut (Email Addict)

Pokud si chcete odpočinout od čtení e-mailů, můžete využít funkci, která vám do menu u horního okraje obrazovky přidá možnost, pomocí které si budete moci udělat „bezstarostnou“ pauzu. Nejen, že si odpočnete od čtení zpráv, ale stanete se i neviditelní v chatu, nikdo vás tak nebude rušit. Na obrazovce se vám objeví následující text s automatickým odpočítáváním minut.

Klepněte pro větší obrázek
 Dejte si patnáct minut pauzu od čtení e-mailů a chatování

Skryjte zobrazování počtu nepřečtených zpráv (Hide Unread Counts)

Pokud vám z nějakého důvodu vadí zobrazování počtu nepřečtených zpráv u položek jako příchozí a odeslaná pošta, spam či rozepsané zprávy, můžete toto zobrazování jednoduše pomocí nastavení v menu skrýt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Zobrazování počtu nepřečtených zpráv lze jednoduše vypnout

Další čtyři funkce nového Gmailu

Součástí jsou ještě další čtyři funkce, které nabízejí u čtení e-mailů možnost použít font o stejné šířce (Fixed width font), schování statusu přátel v chatu (Muzzle) a vylepšený podpis (Signature tweaks), který se automaticky umístí nad citovaný text. Poslední funkce umožňuje využít náhodný podpis (Random signature), bohužel, zatím poslední dvě zmíněné funkce nelze kombinovat.

Témata článku: Google, Web, Internet, Internet Explorer, Gmail, Firefox, Avatar, Custom, English, Random, Žluté tlačítko, Nová modifikace, Kostička, Nová funkce, Klávesová zkratka, Funkce, Zobrazování, Nová součást

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Zdeněk Večeřa 10. 6. 2008 22:56:37
    Nejprve si klávesové zkratky aktivujte v nastavení Gmailu. Poté stačí...
  • mandal 10. 6. 2008 19:14:42
    Poradí mi někdo jak mohu používat ty klávesové zkratky? ctrl+ ? alt+ ?
  • Zdeněk Večeřa 9. 6. 2008 11:09:51
    Pod IE a FF je dostupná druhá verze Gmailu, ve které jsou vylepšené funkce...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 35

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?