Google | Gmail | Outlook

Gmail uživatelům vnucuje dvoufázové ověření. Co udělat, aby zase fungoval v Outlooku a dalších klientech?

Plán Googlu povinně aktivovat „způsobilým“ účtům dvoufázové ověření se pomalu naplňuje. Uživatelé ve světě i Česku hlásí, že jim do Gmailu přišla zpráva, že k 8. prosinci se jim funkce automaticky nastaví. Google tím chce zvýšit zabezpečení účtu, protože k jejich ovládnutí už nebude stačit jen e-mailová adresa a heslo, ale ještě další stupeň/faktor ověření. Tím může být hardwarový klíč, telefon s Androidem či iOS nebo aplikace pro generování jednorázových kódů.

Zvýšené zabezpečení ale může řadu věcí rozbít, například nastavení e-mailových klientů. Některé starší aplikace totiž obsahují formuláře pro e-mail plus heslo a s dalším stupněm ověření nepočítají. Moderní aplikace už podporují autentizační protokol OAuth 2.0 (ten využívají Gmail, Outlook.com a další). Díky němu už e-mail a heslo nesvěřujete aplikaci třetí strany, ale přihlásíte se na webu e-mailové služby, který pak aplikaci předá token.

Všechny moderní aplikace by už OAuth 2.0 měly podporovat, ale pochopitelně se najdou i výjimky. Bezplatný Thunderbird jej nasadil ve verzi 38 (2015), přítomný je také v Outlooku 2016 (s výjimkou licencí VLSC) a novějších. Pokud však máte nepodporovaný e-mailový klient, ještě není vše ztraceno. Pro Gmail si můžete vytvořit tzv. hesla aplikací.

Funkce bude dostupná, jakmile dvoufázové ověření aktivujete. Najdete jej v nastavení myaccount.google.com/security v sekci Přihlášení do Googlu | Hesla aplikací. Vybrat si můžete přednastavené názvy účtů, ale pokud v menu Vyberte aplikaci zvolíte Jiné (vlastní název), budete nad tím mít plnou kontrolu. Jako název si můžete například zvolit Outlook 2013 na počítači v obýváku. S popisem buďte co nejpřesnější, protože každé heslo lze použít jen jednou.

Když potvrdíte název, Google automaticky vygeneruje 16znakové heslo. To pak zadáte v onom Outlooku či jiné aplikaci místo běžného hesla pro googlovský účet. Hesla můžete na stejné stránce také mazat, čímž aplikaci opět odstavíte od přístupu k účtu.

Obdobný problém vás čeká u starších e-mailových klientů, i když si zapnete dvoufázové ověřování u jiných účtů. Také ony myslí na zpětnou kompatibilitu a umožní nastavit si hesla aplikací. Například u Outlooku.com od Microsoft k tomu slouží nastavení account.live.com/proofs/manage/additional.

Diskuze (40) Další článek: Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům

Témata článku: Microsoft, Google, Bezpečnost, Android, Gmail, iOS, Heslo, Návody, E-mail, Outlook, Klient, Česká republika, Uživatelé, Účet, Ztraceno, Ověření, ADDITIONAL, Aplikace, OAuth, VLSC, Telefony s Androidem na Heureka.cz