Rychlé ovládání a pohodlí jsou velkým lákadlem Gmailu. Navíc v danou chvíli vidíte jen to, co opravdu potřebujete vidět. Ať už tlačítka, tak i e-maily.
Kapitoly článku:
Od českých freemailů jsme se minulý týden přehoupli do zámoří, kde ještě na chvíli zůstaneme. Do hledáčku se nám tentokrát dostal Gmail od Googlu. V poslední době prošel velkými inovacemi, má za sebou výpadky i problémy s diakritikou. Přesto zůstává hojně využívanou schránkou.
Pokračujeme v průzkumu nejoblíbenějších freemailů, už jsme vám blíže představili Centrum Mail, Seznam E-mail a Hotmail.
Nafukovací schránka
Po registraci dostanete schránku s adresou končící @gmail.com. Adresa současně slouží jako uživatelský účet, který můžete využít pro práci s dalšími službami Googlu, včetně sociální sítě Google+. Pro úspěšné zaregistrování je třeba kromě hesla vyplnit bezpečnostní otázku a případně jiný fungující e-mail, pokud byste zapomněli heslo.
K dispozici budete mít bezmála 7 700 MB prostoru pro e-maily. Schránka se přitom neustále zvětšuje, takže byste teoreticky nikdy neměli narazit na její limit.
Založení účtu je snadné a neliší se od konkurence
Bílá a šedá
Google před nedávnem převlékl Gmail do nového kabátu. Jak už tomu u redesignů bývá, každému změna nesedne, přesto Google nové rozhraní promyslel víc, než by se mohlo zdát. Můžete se sice ještě vrátit k předchozímu vzhledu, ono to už ale nemá smysl.
Akt Gmail je vlastně první markantní změna, předtím se jen ladily barvičky a víceméně vše zůstalo ve stejném duchu. Tentokrát ale Google navrhl schránku přesně dle „standardizované“ šablony, kterou používá pro všechny další aplikace – od kalendáře, přes dokumenty, až po Google+.
Když schránku otevřete, máte před sebou seznam e-mailů, které jsou seřazeny od nejnovějšího. Nad e-maily se zobrazují tři tlačítka – první pomáhá s výběrem e-mailů, takže snadno označíte nepřečtené nebo třeba jen e-maily s hvězdičkou. Druhé tlačítko znovu načte seznam e-mailů a třetí se liší dle aktuální situace, třeba s jeho pomocí všechny e-maily označíte jako přečtené nebo jim nastavíte vyšší důležitost.
Styl schránky je shodný s ostatními novými službami Googlu
Sympatické pak je, že jakmile označíte jeden čí více e-mailů, automaticky se zobrazí další funkční tlačítka – což je velký rozdíl třeba oproti Hotmailu, kde těch ovládacích prvků je v nepravou chvíli zbytečně moc. Gmail zobrazuje jen to, co v danou chvíli má smysl.
Více e-mailů vyberete snadno, stačí jen označit „zatržítka“ na začátku řádku a potom je myší uchopit a někam je přesunout, třeba do koše. E-maily můžete označovat hvězdičkou, to abyste se k nim později nezapomněli vrátit.
Výpis si přepnete úplně jednoduše kliknutím na malou šipku
Navíc u e-mailů můžete kliknout na štítek „důležité“. Pokud tak učiníte, Googlu tím řeknete, že se dané konverzace účastní důležití lidé – a on vám bude časem takové e-maily více předhazovat před oči. Můžete si totiž vybrat z několika výpisů:
- Klasické – typické zobrazení, nahoře jsou nejnovější zprávy
- Důležité nejdříve – nahoře se budou zobrazovat e-maily od lidí, se kterými komunikujete nejčastěji
- Nepřečtené nejdříve – nahoře uvidíte nepřečtené zprávy
- S hvězdičkou nejdříve – nahoře se budou nacházet nejprve zprávy s hvězdičkou
- Prioritní pošta – alchymistický mix třech předchozích, Google slibuje, že se z vás stane mistr efektivity
Štítky bez složek
Pamatujete ještě na doby, kdy schránky dobývaly složky, a lidé koukali s otevřenou pusou, když Gmail nabídl štítky? Gmail od začátku nabízí pouze štítky, složky nemilosrdně zavrhl. Udělal to z jednoho důvodu – zpráva se může vztahovat k více okolnostem, takže je mnohdy vhodné, aby byla na více „místech“. Proto do Gmailu zahrnul štítky, kterými můžete tzv. „otagovat“ jednotlivé e-maily. A právě jeden e-mail se může honosit více štítky.
U Gmailu se e-maily třídí dle štítků, nikoli složek
Seznam štítků je k vidění na levé straně schránky, opět je Gmail zobrazuje dle potřeby. Jde ale zapnout, aby byly vidět všechny, nebo aspoň většina. K tomu se hned nahoře zobrazuje Doručená pošta, S hvězdičkou, Důležité, Chaty, Odeslaná pošta, Koncepty, Všechny zprávy a Koš.
V Chatech končí zprávy z Google Talku, který je i součástí Gmailu. S jeho pomocí si můžete volat mezi uživateli Gmailu či provádět video konference. Všechny zprávy jsou naopak takový archiv, kam můžete definitivně přesunout poštu z Doručené pošty, kterou aktuálně už nepotřebujete.