Gmail na vlastní doméně: e-mail s originální adresou

Odlište se od ostatních, začněte používat Gmail na vlastní doméně. Google Apps je zcela zdarma, získáte všechny výhody Gmailu a maximální svobodu.
Gmail na vlastní doméně: e-mail s originální adresou

Ověření domény

Po přihlášení do správce Google Apps vidíte základní přehled služeb. Abyste mohli začít využívat e-mailovou schránku Gmail na vlastní doméně, je nutné nejprve ověřit, že jste skutečným majitelem domény.

Vlevo uprostřed u „E-mail“ se nachází odkaz „Ověření domény“, klepněte na něj.

Klepněte pro větší obrázek
 Správce Google Apps

Na nové stránce si přečtěte instrukce a klepněte na tlačítko „Další“.

Klepněte pro větší obrázek
 Ověření domény

Existují čtyři možnosti ověření. Jestli je doména funkční (běží na ní web), můžete využít jednu z prvních třech uvedených metod ověření. Způsob ověření je jednoduchý a k ověření dojde ihned.

Pokud jste si zaregistrovali pouze doménu a nemáte k ní zakoupený webhosting (webový prostor), který není pro provoz Google Apps potřeba, využijte čtvrtou metodu, u které bude nutné nastavit DNS záznamy domény.

Pod záložkou „Doporučená metoda“ najdete následující:

Metoda č. 1: Nahrání souboru HTML na server

U této metody stačí stáhnout uvedený html soubor, nahrát jej na FTP do kořenové složky domény a klepnout na tlačítko ověřit. Tato metoda je vhodná, pokud máte funkční web a chcete třeba jen začít využívat e-maily od Googlu.

V „Alternativní metody“ se nachází:

Metoda č. 2: Přidání značky metadat na domovskou stránku webu

Tato metoda je opět vhodná, pokud máte funkční web. Stačí přidat „meta značku“ do souboru, který se stará o výpis hlavní stránky (obyčejně soubor index).

Metoda č. 3: Použít účet Google Analytics

Jestli jste v minulosti na své doméně použili nástroj Google Analytics, který se stará (nejen) o měření návštěvnosti, stačí vybrat tuto možnost a účty „spárovat“.

Metoda č. 4: Přidání záznamu DNS do konfigurace domény

Tuto metodu zvolte, pokud nemáte zakoupený webhosting (a tedy funkční web).

Ve výběrovém seznamu najdete seznam vybraných registrátorů, které působí převážně na americkém trhu. Jestli jste svoji doménu registrovali u českého nebo slovenského registrátora, nezdržujte se a zrovna seznam narolujte na konec, kde vyberte položku „Jiné“.

Vypíše se vám dlouhý „ověřovací řetězec“, začínající na „google-site-verification=“, který je třeba nastavit do TXT záznamu u konfigurace DNS domény. Celý řetězec si zkopírujte a jděte do administrace domény u svého registrátora (tam, kde jste koupili doménu). S velkou pravděpodobností bude registrátor nabízet správu DNS záznamů, nebo je bude možné nastavit skrz technickou podporu.

Doména: vasedomena.cz (před doménou není třeba nic uvádět)
Typ: TXT
Hodnota: google-site-verification=… (celý ověřovací řetězec)
Priorita: 0 (nebo nechte výchozí)

Nastavení může vypadat nějak takto:

Klepněte pro větší obrázek
 Nastavení TXT záznamu v administraci registrátora domény

Jakmile záznam přidáte, je třeba počkat, než se patřičně zaktualizují DNS servery. Může to trvat až 48 hodin, obyčejně ale stačí několik hodin.

Vraťte se proto do Google Apps, kde jste zkopírovali ověřovací řetězec, a klepněte na tlačítko „Ověřit“. Pokud ověření provádíte hned po nastavení DNS, patrně se ověření nezdaří. Což ale nevadí, ověření zkuste později.

Témata článku: Google, Web, Gmail, Doména, Originál, E-mailový účet, Google Apps, Nekorunovaný král, Rozšířené nastavení, Silná doména, Site, Google Chrome, Google Mail, Variant, Analytics, Bezplatná varianta, Doménový registr, Standardní prostředí, Přihlášení, E-mailová adresa, Nastavení, Americký řetězec, Uživatelé, Adresa, Předchozí část

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší